reklama
 
 

Periskop: Majdan v Bělorusku nebude, rozhodl Lukašenko

Aktualizováno 24. 2. 2014 16:39
Pondělí 24. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

Krejčířova žádost

Právníci Radovana Krejčíře v pondělí znovu požádali jihoafrický soud o propuštění zatčeného českého podnikatele z vazby na kauci. Informovali o tom na Twitteru jihoafričtí novináři.

Žádostí o propuštění se bude soud zabývat v pátek. Další stání v této kauze jihoafrický soud stanovil na květen.

Soudy v JAR Krejčířovu žádost o propuštění už dříve dvakrát zamítly a nedovolily mu ani odvolat se proti tomu k tamnímu nejvyššímu soudu. Podnikatelova advokátka další žádost zdůvodnila tím, že se objevila nová fakta v souvislosti s vyšetřováním jejího klienta v jiném případu.

Lukašenko vyloučil běloruský Majdan

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v neděli vyloučil, že by v jeho zemi mohlo dojít k demonstracím podobným těm na Ukrajině.

"V Bělorusku žádný Majdan nebude," řekl muž, kterého mnozí označují za posledního diktátora v Evropě.

"Měli bychom se poučit z chyb jiných lidí a zabránit i nejmenším náznakům nestability v naší zemi. Sousední Ukrajina, která se stala arénou pro střet mezi mocnými vnitřními a vnějšími silami, by pro nás měla být poučením," cituje Lukašenka Ria Novosti.

Smog je dobrý proti zbraním

Zatímco obyvatelé Pekingu jsou zoufalí z nekončící smogové vlny (a tamní radnice dokonce minulý týden musela vyhlásit druhý nejvyšší stupeň smogového nebezpečí), najdou se i tací, kteří si situaci pochvalují.

Čínský admirál Čang Čao-čung v televizi CCTV prohlásil, že "smog je nejlepší obranou před americkými laserovými zbraněmi", za což na sociálních sítích sklidil velkou kritiku.

On sám se ale brání, že jeho výrok byl vytržen z kontextu. "Nechválil jsem smog, ale poukazoval na slabiny laserových zbraní," dodal podle serveru South China Morning Post.

Britové zasedají ve Skotsku

Britská vláda v pondělí poprvé po více než 90 letech zasedne k jednání ve Skotsku. Výjezdní zasedání kabinetu v Aberdeenu se považuje za gesto před zářijovým referendem, v němž budou Skoti rozhodovat o nezávislosti na Británii.

Premiér David Cameron je chce přesvědčit o setrvání ve společném státě i ekonomickými argumenty, například ohledně těžby ropy v Severním moři.

Protesty v Moskvě

Čekání na rozhodnutí moskevského soudu o trestech pro osm účastníků předloňské demonstrace proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem provázejí protesty, policie zadržela přes 100 lidí včetně známého opozičníka Alexeje Navalného.

Informovala o tom agentura DPA. Soud uznal vinu zmíněných osmi demonstrantů v pátek, v pondělí by měl sdělit výši trestů.

Portál kasparov.ru, který je vůči Kremlu kritický, uvedl, že nepovoleného protestu před soudem se zúčastnilo asi 700 lidí. Ruské úřady hovoří o 200 demonstrantů. Navalnyj, kterému odvolací soud loni na podzim změnil pětileté vězení za údajný podvod na podmíněný trest, je údajně rovněž mezi zadrženými.

Společné cvičení

Vojáci armád Spojených států a Jižní Koreje v pondělí podle zpravodajského serveru BBC News zahájili pravidelné každoroční cvičení.

Manévry, které jsou obvykle důvodem pro Severní Koreu, aby vyostřila rétoriku proti USA i svému jižnímu sousedovi, potrvají do 18. dubna. Zapojí se do nich více než 12 500 amerických vojáků.

Letos cvičení začalo v době, kdy se v KLDR koná poprvé od roku 2010 setkání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka v letech 1950 až 1953.

Za generála!

Protestující ve Venezuele se postavili na stranu generála ve výslužbě Ángela Vivase, jednoho z největších kritiků prezidenta Nicoláse Madura. Hlava státu v sobotu nařídila Vivasovo zatčení a obvinila ho z podněcování protivládních nepokojů, které si vyžádaly nejméně deset mrtvých a více než 100 zraněných.

Generál se v reakci na to opevnil ve svém domě, kde ho navíc přišly podpořit desítky stoupenců, které svolal prostřednictvím komunitní sítě Twitter, uvedla agentura AP.

Napoleonova stezka

Turisté v Belgii se letos mohou nově vydat po trase, kterou projel Napoleon před osudovou bitvou u Waterloo, od níž příští rok uplyne 200 let.

Trasa nazvaná Napoleonova cesta Valonskem je dlouhá 94 kilometrů a umožňuje pomocí 200 tabulí navštívit místa, kde se slavný francouzský císař a vojevůdce zastavil před svou porážkou jižně od Bruselu 18. června 1815.

Výbuch bomby v Pákistánu

Nejméně 14 lidí včetně dvou žen a dítěte zabil výbuch bomby nastražené nedaleko autobusové zastávky v severozápadním Pákistánu. Dalších 15 lidí bylo zraněno.

Útok se odehrál v neděli ve městě Kohát v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá, ale podrobnosti o něm se objevily až v noci na dnešek.

Nedaleko místa výbuchu je policejní stanice a vládní úřady, stejně jako rušné tržiště a čtvrť, kde žije mnoho menšinových šíitů.

autoři: Zahraničí, Michal Žák, Kateřina Vítková | 24. 2. 2014 10:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama