Periskop: Pryč s odkazem Britů! Zéland chce novou vlajku

Přenos skončil
Úterý 11. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Referendum o vlajce

Novozélanďany zřejmě během tří let čeká referendum o změně státní vlajky. Podle premiéra Johna Keye reprezentuje stávající vlajka období dějin, od nějž se země již oprostila. Symbolizuje prý "koloniální a postkoloniální éru".

Malou britskou vlajku by mohla nahradit domorodá kapradina, kterou mají na dresech sportovní týmy.

All Blacks: Haka
All Blacks: Haka | Foto: Reuters

Revoluční novela

Do Knessetu, izraelského parlamentu, by se napříště mohlo dostat méně stran. Zákonodárci schválili návrh, podle něhož bude politická strana pro získání poslaneckého křesla potřebovat nejméně 3,25 procenta hlasů. Doposud to byla jen dvě procenta.

Jak připomněla agentura Reuters, novelu volebního zákona kritizují především arabské a ultraortodoxní židovské strany.

Tříhodinová přestřelka

Maoističtí povstalci zabili v centrální Indii 20 příslušníků polovojenských jednotek.

Rebelové zaútočili v okrese Sukma ve státě Čhattísgarh za denního světla. Tábor obklíčili a zahájili palbu. V bitvě, která trvala tři hodiny, padlo 18 členů polovojenských sil, další dva podlehli svým zraněním později.

Osmá oběť

Loňské protesty proti vládě tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana mají osmou oběť.

V istanbulské nemocnici zemřel 15letý Berkin Elvan, který se do střetů dostal náhodou, když šel pro chleba. Kvůli zranění upadl do kómatu.

Tuny hašiše na pláži

Policisté ve španělské enklávě v severní Africe objevili při rutinní obchůzce 62 balíků hašiše. Dohromady šlo o bezmála dvě tuny drogy, napsala agentura AFP.

Podle vyšetřovatelů mohla droga spadnout z pašerácké lodi při špatném počasí, které v neděli narušilo lodní provoz v Gibraltarské úžině.

Nebezpečný mazlíček

Policie v americkém Oregonu musela osvobodit rodinu, a to ze "zajetí" desetikilogramové domácí kočky. Ta se zmocnila sedmiměsíčního kojence, napsala agentura Reuters.

Teprve přivolaní muži zákona domácího mazlíčka zneškodnili. Z pozdější výpovědi vyplynulo, že se zvíře už v minulosti "projevovalo násilně". Prchl před ním i pes.

Drogy ze vzduchu

Brazilští vězni přišli na originální způsob, jak si opatřit drogy, napsala ČTK s odvoláním na AFP. Čtvrtkilový balíček kokainu jim do káznice poblíž největšího brazilského města Sao Paula dopravil dálkově řízený model helikoptéry.

Předávka ovšem neproběhla nepozorovaně a vedení věznice vzápětí nařídilo mimořádnou kontrolu.

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 11. 3. 2014 14:04
 

Právě se děje

Další zprávy