Periskop: Američan ukázal pistoli, kterou si vytisknete

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 5. 2013 16:10
Pondělí 6. května: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Osvoboditel z 3D tiskárny

Foto: Aktuálně.cz

Debata o střelných zbraních ve Spojených státech v posledních měsících de facto neutichá. O to kontroverzněji proto působí plastová pistole, kterou vynalezl Cody Wilson, pětadvacetiletý student práv z Texasu.

Liberator (Osvoboditel), jak Wilson svůj výrobek pojmenoval, nemá žádné sériové číslo, vyhne se detektorům a ke změně kalibru stačí vyměnit hlaveň. Kritiky ovšem nejvíce dráždí to, že 15 ze 16 součástek si může každý "vytisknout" na takzvané 3D tiskárně. Mladík slíbil, že nákresy zveřejní na internetu. A odpůrce šmahem odmítá tvrzením, že Liberator sice může být použit ke zločinu, ovšem svoboda je důležitější.

Prozatím mu částečně dává za pravdu i Victoria Bainesová z Evropského policejního úřadu (Europol). Zločinci si podle ní prozatím opatří zbraň tradičním způsobům. "Postupem času ovšem některá rizika (spojená se zbraní z tiskárny) mohou vzrůst," varuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Berlusconi neuspěl

Foto: Aktuálně.cz

Soud v italském Miláně není expremiérovi Silviu Berlusconimu příliš nakloněn. Loni v říjnu ho nepravomocně poslal na čtyři roky do vězení za daňové úniky při nákupu televizních práv.

Není proto divu, že se mediální magnát pokusil dosáhnout toho, aby jeho případy projednávali jinde. S námitkou předpojatosti soudu ovšem u Nejvyššího odvolacího soudu neuspěl.

Pro šéfa vládního Lidu svobody to znamená jediné - 13. května bude pokračovat proces Rubygate, v němž mu hrozí až 12 let vězení za placený sex s nezletilou. Málokdo ale věří, že by Berlusconi i v případě prokázání viny skončil ve vězení. Jeho právníci jsou totiž mistry zdržovací taktiky, což v minulosti ukázali už několikrát. Stíhání tak muselo být vždy zastaveno.

Stodvacítkou na třicítce

Foto: Aktuálně.cz

Rakouská policie v neděli zabavila řidičský průkaz 21letému Čechovi, jemuž v korutanské obci Finkenstein naměřila 123 km/h, byť povolená rychlost byla více než čtyřikrát nižší.

Jak informovala agentura APA, měl namířeno na tuningový sraz GTI-Treffen, jehož se každoročně účastní majitelé vozů Volkswagen. Dotyčný mladík se na něj ale podle všeho nepodívá, domů se navíc vracel na místě spolujezdce.

Kdo ví, třeba našel inspiraci u českých zákonodárců. Není tomu ostatně tak dlouho, co o řidičák přišel poslanec ODS David Šeich, který si to po dálnici D1 "svištěl" 200 km/h. Pro občanského demokrata to navíc nebyl první prohřešek, jelikož už před lety byl za volantem přistižen s 2,4 promile alkoholu.

Krejčíř má klid

Foto: Aktuálně.cz

Marné snahy české justice dosáhnout vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře začínají připomínat nepovedenou telenovelu.

Zatím poslední epizoda se odehrála v pondělí u soudu v jihoafrickém Kempton Parku nedaleko Johannesburgu.

"Soud byl odročen na 5. srpna, kdy soudce rozhodne, zda lze pokračovat v extradičním řízení (jak požaduje státní žaloba), či zda je nutno vyčkat rozhodnutí ohledně žádosti pana Krejčíře o udělení azylu v Jihoafrické republice (jak požaduje obhajoba)," sdělila ČTK Nicol Adamcová z českého velvyslanectví v Pretorii.

Miliardář tak v půli června načne už devátý rok na útěku. Poté, co ho policisté v roce 2005 nedokázali uhlídat během domovní prohlídky, zamířil na Seychely. Od roku 2007 pobývá v JAR. I tam měl oplétačky se zákonem, ale úřady nakonec všechna obvinění stáhly.

Sarin mohli použít povstalci

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco Britové a Američani bijí na poplach, že jednotky syrského prezidenta Bašára Asada použily nervový plyn sarin, a zvažují případnou intervenci, podle vyšetřovatelů OSN mohlo být vše jinak.

Podle členky nezávislé vyšetřovací komise Carly Del Ponteové - někdejší hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) - totiž dosavadní svědectví naznačují, že chemické zbraně mohli naopak použít povstalci.

"Naši vyšetřovatelé vyslýchali v sousedních zemích oběti, lékaře i zdravotníky... a podle zprávy z minulého týdne, kterou jsem viděla, máme silné, konkrétní, ale nikoliv nevyvratitelné důkazy použití sarinu," řekla v interview pro švýcarsko-italskou televizi. "Byl nasazen částí opozičníků, povstalců, nikoliv vládních sil," dodala.

Chemické zbraně byly podle dostupných informací nasazeny ve třech případech.

Lupič se spálil

Foto: Aktuálně.cz

Palčivá, peprná, pohotová.

Právě taková byla podle médií reakce 24leté servírky v bufetu v australském Sydney, když se jí o tři roky starší zloděj pokusil ukrást tržbu.

V noci z neděle na pondělí na něj vychrstla kyblík chilli omáčky.

"S obličejem plným chilli utrpěl nějaké ty popáleniny a dost nám zčervenal," žertovali přivolaní policisté o stavu lapky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy