Periskop: Dozorce z Osvětimy souzen nebude, je nemocný

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 12. 2013 17:26
Pátek 6. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Spravedlnost přišla pozdě

Údajný dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Hans Lipschis, obžalovaný z napomáhání tisícovkám vražd, není ze zdravotnických důvodů schopen absolvovat proces, a proto byl propuštěn z vazby na svobodu.

Rozhodl o tom soud v německém Ellwangenu. Třiadevadesátiletého muže zadržela německá policie letos v květnu, od té doby čekal ve vězeňské nemocnici na soud. Podle obžaloby se Lipschis podílel na vyvraždění 9515 lidí z 12 transportů z Nizozemska, Belgie, Francie či Berlína.

Mír na Blízkém východě je na dosah

Izrael a Palestinci dlouhá léta nebyli tak blízko míru jako nyní. Na závěr své další blízkovýchodní mise to řekl v Tel Avivu americký ministr zahraničí John Kerry.

"Věřím, že jsme nyní blíže míru, prosperitě a bezpečnosti, které si zaslouží všichni lidé v tomto regionu, než jsme kdy byli v minulých letech," citovala agentura AFP Kerryho prohlášení k novinářům před odletem z Tel Avivu zpět do USA.

Karadžič a Mladič si počkají

Rozsudky nad válečnými zločinci z bývalé Jugoslávie se posouvají.

Předák bosenských Srbů Radovan Karadžič si ho prvoinstančně vyslechne až v říjnu 2015, vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič pak o rok později.

Podle bělehradských médií to ve čtvrtek řekl Radě bezpečnosti OSN předseda Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodor Meron.

Imám na šest let za mříže

Italský soud odsoudil k šesti rokům vězení egyptského imáma Usámu Mustafu Hasana.

Uznal ho vinným z terorismu. Hasan se před deseti lety stal hlavní postavou skandálu, který skončil odsouzením 23 bývalých amerických agentů CIA.

Má to háček - Hasan žije v Egyptě, takže za mříže nepoputuje.

Haló, tady policie

Jistá Japonka tak dlouho volala na nouzovou policejní linku, až skončila za mřížemi. Za posledního půl roku vytočila číslo ve více než 15 000 případech. Neodradilo ji od toho ani opakované varování ochránců pořádku.

"Dokázala zavolat na nouzovou linku 927krát za den. Tím nás rušila od skutečných povinností," líčil chování 44leté ženy důstojník z města Sakai. Nyní "výtržnici" hrozí až tři roky vězení.

Stop prostituci

Hongkongské úřady uzavřely největší internetový server ve městě sloužící prostituci a policie zatkla desítky lidí včetně sexuálních pracovnic, napsala agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Web nabízel vyčerpávající informace o obchodu se sexem v Hongkongu a nabízel prostitutky, které často pocházely ze zemí a oblastí mimo Hongkong. Policie dodala, že rozbila kriminální gang, který server kontroloval a zařizoval novým prostitutkám například profesionální líčení a nafocení "propagačních" fotografií.

Voskový papež

Nejste celebritou, dokud nemáte svoji vlastní voskovou figurínu. Nyní se sochy v životní velikosti dočká i papež František.

Římské muzeum, který bylo otevřeno již v roce 1958, sochu poprvé vystaví tuto neděli 8. prosince, uvedla agentura ANSA. Na jejím vytvoření pracovali tři umělci celé dva měsíce a potřebovali k tomu sedm kilogramů hlíny a stejné množství silikonu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy