Pentagon zveřejnil Usámova domácí videa z jeho pevnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 5. 2011 21:15
Šéf Al-Káidy na nich například sleduje zprávodajství o sobě samém
Foto: Repro CBSNews

Washington - Pentagon zveřejnil domácí videa, která získalo americké speciální komando při zásahu proti Usámovi bin Ládinovi.

Záběry ukazují šéfa teroristické sítě Al-Káida například při sledování televizního zpravodajství o něm samém. Nechybí ale ani propagandistické nahrávky.

Z pětice filmů, které nabízejí pohled za zdi bin Ládinovy rezidence v pákistánském Abbottábádu, vychází podle agentury AP bývalý nejhledanější terorista světa jako někdo, kdo byl posedlý sám sebou a způsobem, jakým je vnímán na veřejnosti.

Americkou vládou vybrané ukázky dávají podle AP možnost ukázat bývalého vůdce Al-Káidy jeho příznivcům v nepříliš lichotivém světle.

Na jednom z videí, kterého si média všímají nejvíce, sedí bin Ládin na zemi v potemnělé a spoře zařízené místnosti a s dálkovým ovladačem v ruce sleduje malou televizi umístěnou na dřevěném stole.

Na záběrech je neupravený se šedivějícími vousy, na hlavě má vlněnou čepici a kolem ramen šedou přikrývku, což podle BBC znovu vzbuzuje otázky o jeho zdravotním stavu.

Na další ukázce terorista, tentokrát upravený a do šatů oděný, nacvičuje proslov před natáčením propagandistického videa. Není však slyšet, co říká, protože se Pentagon rozhodl nahrávky zveřejnit bez zvukového záznamu.

V objektu, v němž Američané bin Ládina na začátku týdne zastřelili, zvláštní komando námořnictva USA zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty. Mezi zabavenými materiály byly i dnes zveřejněné nahrávky.

Jeden z amerických činitelů v sobotu prohlásil, že jde o největší množství dokumentů, který se kdy podařilo zabavit u vysoce postaveného člena teroristické organizace.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy