Pentagon zveřejnil Usámova domácí videa z jeho pevnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 5. 2011 21:15
Šéf Al-Káidy na nich například sleduje zprávodajství o sobě samém
Foto: Repro CBSNews

Washington - Pentagon zveřejnil domácí videa, která získalo americké speciální komando při zásahu proti Usámovi bin Ládinovi.

Záběry ukazují šéfa teroristické sítě Al-Káida například při sledování televizního zpravodajství o něm samém. Nechybí ale ani propagandistické nahrávky.

Z pětice filmů, které nabízejí pohled za zdi bin Ládinovy rezidence v pákistánském Abbottábádu, vychází podle agentury AP bývalý nejhledanější terorista světa jako někdo, kdo byl posedlý sám sebou a způsobem, jakým je vnímán na veřejnosti.

Americkou vládou vybrané ukázky dávají podle AP možnost ukázat bývalého vůdce Al-Káidy jeho příznivcům v nepříliš lichotivém světle.

Na jednom z videí, kterého si média všímají nejvíce, sedí bin Ládin na zemi v potemnělé a spoře zařízené místnosti a s dálkovým ovladačem v ruce sleduje malou televizi umístěnou na dřevěném stole.

Na záběrech je neupravený se šedivějícími vousy, na hlavě má vlněnou čepici a kolem ramen šedou přikrývku, což podle BBC znovu vzbuzuje otázky o jeho zdravotním stavu.

Na další ukázce terorista, tentokrát upravený a do šatů oděný, nacvičuje proslov před natáčením propagandistického videa. Není však slyšet, co říká, protože se Pentagon rozhodl nahrávky zveřejnit bez zvukového záznamu.

V objektu, v němž Američané bin Ládina na začátku týdne zastřelili, zvláštní komando námořnictva USA zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty. Mezi zabavenými materiály byly i dnes zveřejněné nahrávky.

Jeden z amerických činitelů v sobotu prohlásil, že jde o největší množství dokumentů, který se kdy podařilo zabavit u vysoce postaveného člena teroristické organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy