Mohutný kouř i útok letectva: USA zveřejnily záběry ze zásahu proti Bagdádímu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2019 12:02
Pentagon ve středu zveřejnil první záběry z víkendového zásahu proti vůdci takzvaného Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu na severozápadě Sýrie. Ministerstvo obrany USA zároveň varovalo, že by se teroristická organizace mohla pokusit o odvetný útok. Bagdádího zabilo speciální americké komando, které zaútočilo na dům v provincii Idlib u turecké hranice.
Američané ukázali záběry z akce, při které se na severozápadě Sýrie vyhodil do vzduchu i se svými dětmi abú Bakr Bagdádí. | Video: Reuters

Pentagon nyní zveřejnil neostrá černobílá videa z některých momentů zásahu. Zachycují zvláštní síly blížící se k objektu i zásah amerického letectva proti radikálům. Nejdramatičtější sekvence ukazuje mohutný sloup kouře stoupající ze země, když zásah americké bomby srovnal se zemí areál, v němž Bagdádí pobýval.

Záběr na areál, ve kterém Bagdádí pobýval, chvíli před útokem
Záběr na areál, ve kterém Bagdádí pobýval, chvíli před útokem | Foto: Reuters

Generál Kenneth McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM), řekl, že zničením objektu má být alespoň částečně zajištěno, že se toto místo nestane pro teroristy místem poutním či památným. Po ukončení zásahu podle něj místo připomínalo parkoviště s výtluky. Potvrdil i dřívější spekulace a oznámil, že Bagdádí byl pohřben do moře.

Ještě předtím ale byly Bagdádího pozůstatky letecky přepraveny na základnu k identifikaci a pak do 24 hodin po teroristově smrti vhozeny do moře "v souladu s válečným právem".

Velitelství CENTCOM na Twitteru zveřejnilo závěr identifikace, kde se uvádí, že DNA odpovídalo vzorku, který byl Bagdádímu odebrán v roce 2004, když byl zadržován v jednom z detenčních středisek v Iráku.

McKenzie také popsal poslední Bagdádího chvíle. "Vplazil se do tunelu se dvěma malými dětmi a pak se odpálil, zatímco jeho lidé zůstali na místě. Můžete si domyslet, co to bylo za člověka, když tohle udělal," řekl. McKenzie ale nepotvrdil prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že vůdce teroristů před smrtí fňukal a brečel.

"Nemohu potvrdit nic o jeho posledních vteřinách," řekl McKenzie. Zdůvodnil to tím, že vše, co může říci, je založeno pouze na jeho osobním pozorování vojenského zásahu.

V Bagdádího rezidenci zahynuli ještě jeden muž a čtyři ženy, které na sobě měly vesty s výbušninami. Neupřesněný počet ozbrojenců byl zabit v odvetné palbě, když stříleli na americké vrtulníky.

Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce IS abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho příslušníci IS připravili o příbuzného.

Američané měli detailní informace o místě pobytu šéfa IS včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Bagdádí zemřel, když byl zahnán do skrýše v tunelu, kde odpálil nálože připevněné na své vestě.

Kouř stoupající ze země po útoku americké bomby
Kouř stoupající ze země po útoku americké bomby | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy