Pentagon zřídil zvláštní úřad pro UFO, bude shromažďovat pozorování ozbrojených sil

ČTK ČTK
26. 11. 2021 8:26
Americké ministerstvo obrany oznámilo vytvoření úřadu, který je pověřen shromažďovat a analyzovat informace o neidentifikovaných létajících objektech (UFO), zpozorovaných různými druhy ozbrojených sil Spojených států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Tato "skupina pro sladění identifikace a správy létajících objektů", nebo-li AOIMSG, jak zní zkratka nového úřadu, nahradí pracovní skupinu, kterou pro zkoumání UFO zřídil Pentagon loni v srpnu a která následně fungovala pod americkým vojenským námořnictvem, uvedla agentura AFP s odvoláním na komuniké ministerstva obrany. 

Nový úřad spadá pod náměstka ministra obrany, který má na starosti zpravodajské služby a bezpečnost. To lze vykládat jako známku toho, že si američtí vojáci UFO nespojují s žádnými malinkými zelenými mimozemšťany, ale spíše s velice skutečnými protivníky Spojených států, poznamenala AFP a dodala, že Washingtonu dělají starosti hlavně špionážní schopnosti Číny, opírající se o drony či jiné vzdušné prostředky.

Příští ředitel AOIMSG, který ještě nebyl jmenován, bude uvádět do souladu aktivity různých druhů ozbrojených sil v dané oblasti a zpravodajských služeb.

Pentagon loni zveřejnil tři videa pořízená piloty amerického vojenského námořnictva - jedno z listopadu 2004 a dvě z ledna 2015 - která zachycují neidentifikované létající objekty.

Jedno z videí zachycuje rychle se pohybující podlouhlý objekt, který náhle zrychlí a zmizí několik vteřin poté, co jej zachytil jeden ze senzorů na palubě letadla amerického námořnictva. Na dalším videu lze vidět objekt nad mraky, zatímco pilot se dohaduje, jestli to není dron.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy