USA zkoumají Putinovu řeč těla. Výzkum už stál statisíce

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2014 10:40
Američané vyvíjejí metodiku analýzy nonverbálních projevů světových politiků. Za velké peníze zjistili například to, že se šéf Kremlu v dětství nebatolil.
Ruský prezident Vladimir Putin se chystá ke svému každoročnímu novoročnímu projevu k národu, tentokrát mluvil z Chabarovsku 31. prosince 2013.
Ruský prezident Vladimir Putin se chystá ke svému každoročnímu novoročnímu projevu k národu, tentokrát mluvil z Chabarovsku 31. prosince 2013. | Foto: Reuters

Washington - Pentagon má zvláštní oddělení, které analyzuje nonverbální komunikaci světových lídrů a snaží se předvídat jejich budoucí rozhodnutí.

Za dobu své existence už Office of Net Assessment (ONA) spolykal miliony dolarů.

V rámci projektu Body Leads tento jakýsi prognostický úřad amerického ministerstva obrany vypracovává zprávy, v nichž šéfa resortu informuje o aktuálním rozpoložení zahraničních politiků a snaží se předpovědět, jak se zachovají.

Eminentní zájem má přitom ONA o řeč těla ruského prezidenta Vladimira Putina. Obzvlášť nyní, kdy ruský hegemon okupuje část ukrajinského území.

Vzhledem k tomu, že šéf Kremlu tvrdí, že na Krymu neoperují po zuby ozbrojení ruští vojáci, ale domobrana, Američanům zřejmě nic jiného než číst podvědomě vysílané signály nezbývá.

Z veřejně dostupné dokumentace vyplývá, že ONA od roku 2009 za Body Leads utratila 300 000 dolarů. Krom pravidelných zpráv úřad vypracovává také rozsáhlejší dokumenty. Jeden z nich nese název Pohyby, mozek a rozhodování ruského prezidenta Vladimira Putina.

Autorkou je samotná ředitelka ONA Brenda Connorsová, jež jeho existenci potvrdila listu USA Today. K obsahu studie se však vyjadřovat odmítla a nechtěla komentovat ani projekt Body Leads.

Putin má komplex. V dětství se nebatolil

V roce 2005 nicméně Connorsová magazínu Atlantic prozradila, že z Putinovy chůze vyčetla blíže nespecifikované "fyzické potíže, které v něm vypěstovaly silnou vůli a daly mu impuls k posílení těla, k čemuž vedla tvrdá dřina".

Je jako krasobruslař s koňskou nohou, který se dostane na olympiádu.

Putinova řeč těla je podle ní velmi omezená, přičemž obraz páteře se podobá "rybím pohybům". To je podle americké expertky způsobeno tím, že se v raném dětství nebatolil.

"Je jako krasobruslař s koňskou nohou, který se dostane na olympiádu. Je opravdu působivé sledovat ho na videozáznamu. Byla to těžká rána, s níž se Putin dokázal úžasně vypořádat," prohlásila.

Nitro odhalí algoritmus

USA Today získal i další vyjádření jednoho z odborníků pracujících na projektu: "Naším cílem je zjistit, zda mohou fyzické pohyby světových lídrů objasnit jejich postoje, myšlenkové rozpoložení a tak dále," prozradil nejmenovaný zdroj reportérovi Rayovi Lockerovi. Nevypracováváme politická doporučení, takže nemůžeme s určitostí říct, jak jsou naše zprávy využívány," dodal.

Televize Russia Today přidala informace: "Cílem probíhající práce je vyzkoušet analýzu řeči těla jako nástroj k předvídání stylu rozhodování. Výzkum se soustředí na dva klíčové cíle: Jednak pokračovat a vylepšovat profilování světových politiků prostřednictvím behaviorální analýzy a jednak rozšiřovat stávající koncept pro využití na vědeckém i politickém poli," uvedla ruská televize na webu.

Brenda Connorsová, která působí na Námořní vojenské akademii v Newportu, pracovala i na studii pohybu bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Krom profilování politických špiček světa Connorsová pracuje také na algoritmu, jenž by z výrazu tváře dokázal vyčíst pocity.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy