Pentagon chce nový radar na Aljašce, bojí se útoku KLDR

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 2. 2014 14:06
Ministerstvo obrany hodlá požádat Kongres o další 4,5 miliardy dolarů.
Ze základny.
Ze základny. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Americké ministerstvo obrany se obává raketového úderu z nepřátelských zemí, a tak hodlá posílit protiraketovou obranu.

Za miliardu dolarů chce postavit na Aljašce nový radar, dalších 560 milionů by pak mělo padnout na nové antirakety.

To vše jsou ovšem peníze navíc. Pentagon proto v rozpočtové žádosti pro fiskální rok 2015 požádá Kongres o další 4,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 92 miliard korun.

Dostat by je měl v průběhu pěti let, napsala agentura Reuters. Odvolává se na dva nejmenované zdroje z Kongresu a Rikiho Ellisona, zakladatele neziskové organizace Missile Defense Advocacy Alliance a známého podporovatele systému.

Do obrany tečou stamiliardy

Protiraketový deštník patří k největším výdajovým položkám v rozpočtu Pentagonu. A ačkoliv řadu jiných zbrojních programů čekají škrty, v tomto případě Kongres pravděpodobně žádost schválí.

Vypálená protiraketová střela. Základna se střelami by měla vyrůst v sousedním Polsku.
Vypálená protiraketová střela. Základna se střelami by měla vyrůst v sousedním Polsku. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

Ve Spojených státech totiž sílí obavy z možného útoku ze strany nepřátelských států, takzvaných "rogue states", jak je označil bývalý prezident George Bush. Jedná se zejména o Severní Koreu, ale i Írán.

Republikáni navíc prezidentu Baracku Obamovi už nějakou dobu vytýkají, že snižuje výdaje na obranný systém.

Žádost by ale mezi americkými zákonodárci mohla zároveň podnítit otázky ohledně miliard, jež země do vývoje pozemního systému protiraketové obrany pumpovala.

Testy opakovaně selhaly

Součástí systému vyvíjeného společností Boeing jsou antirakety s bojovou hlavicí (tzv. kill vehicles), které by měly být schopny nárazem zničit nepřátelskou raketu.

Pentagon ovšem ústy šéfa sekce testování zbraní Michaela Gilmora zpochybnil jejich úspěšnost.

Důvodem je fakt, že během loňských testů několikrát selhaly. Jednomu z typů hlavice (nese je 20 ze 30 existujících antiraket) se nepodařilo odpojit od zbytku rakety. Potíže provázely i zkoušky druhého modelu, jenž je připevněn ke zbylým deseti antiraketám.

"Potřebujeme novou antiraketu, která opravdu funguje," řekl Reuters nejmenovaný zdroj s tím, že úpravy jsou nezbytné i u obou existujících typů hlavic. K obměně by podle záměrů Pentagonu mělo dojít během následujících pěti let.

Obamova administrativa navíc z obav před útokem z KLDR tlačí na nákup dalších 14 antiraket. Podle Ellisona by se proto celá záležitost neměla odkládat. "Musíme to mít tak brzo, jak jen to jde," je přesvědčen.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy