Pentagon bude šetřit, plánuje propouštění

ČTK ČTK
11. 4. 2013 7:15
I tak budou USA dávat na obranu víc než dalších 16 největších armád světa dohromady
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany ve středu představilo úsporný rozpočet pro fiskální rok 2014, který předpokládá uzavření některých základen, ukončení některých programů a pomalejší růst mezd.

Pentagon mimo jiné oznámil, že v příštích pěti letech hodlá propustit až 50 000 ze svých téměř 800 000 civilních zaměstnanců. Rozpočet počítá s výdaji 526,6 miliardy dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč), což představuje přibližně desetiprocentní pokles oproti původním plánům Pentagonu.

Rozpočet nicméně o více než 50 miliard dolarů přesahuje limit stanovený zákonem, což podle Reuters znamená, že ministerstvo čeká další rok finanční nejistoty. Vojenské výdaje by se totiž pro státní pokladnu mohly podobně jako letos stát zdrojem dodatečných úspor.

Nový ministr obrany Chuck Hagel již dříve upozornil, že snaha šetřit neznamená, že do budoucna bude nějak zpochybněna úloha Spojených států ve světě. Jeho náměstek Ashton Carter poznamenal, že USA budou nadále vynakládat na obranu více než dalších 16 největších armád světa dohromady. Rozpočet podle Hagela zahrnuje zvýšené investice do některých důležitých oblastí, jako jsou například kybernetické aktivity.

Rozpočet Pentagonu je součástí rozpočtového plánu, který dnes americký prezident Barack Obama předložil Kongresu. Prezidentův návrh má velmi malou šanci na přijetí a je považován spíše za nástroj pro další vyjednávání s republikány.

Agentura Reuters upozornila, že navrhované uzavření některých vojenských základen je politicky nepopulárním krokem kvůli negativním dopadům na místní ekonomiku a vysokým jednorázovým nákladům. Podle dřívějších odhadů je ale až pětina infrastruktury Pentagonu nadbytečná.

Hagel uvedl, že rozpočet zahrnuje 2,4 miliardy dolarů na zahájení dlouhodobého procesu uzavírání základen a omezování infrastruktury, který by měl začít v roce 2015. Tento krok ovšem ještě musí schválit Kongres, který loni podobný požadavek odmítl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy