reklama
 
 

Penta jde do protiútoku, zpochybňuje důkazy ke Gorile

8. 2. 2012 18:00
Samotná akce tajné služby byla v pořádku, shodli se poslanci

Bratislava - Slovenský Úřad speciální prokuratury se pustil do vyšetřování údajného propojení byznysu a politiky, jak o něm pojednává spis Gorila.

A jedna z ústředních postav celé aféry - spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák - okamžitě vyrazila do protiútoku. Snaží se vyřadit z důkazů šest let starý dokument.

Operační informaci, která pojednává o spojitosti Penty se Slovenskými elektrárnami a elektroenergetikou, dostal od tajné služby SIS v roce 2006 tehdejší premiér a předseda SKDÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Právní kličky

A z archivu Úřadu vlády SR nyní dokument putoval právě k vyšetřovatelům. To se ale nelíbí Haščákovu právnímu zástupci Martinu Škublovi. "Byl získán a odevzdán v rozporu s právními předpisy," řekl deníku SME s tím, že už požádal o jeho vyřazení z vyšetřovacího spisu.

Písemnost podle něj neměla na Úřadu vlády SR vůbec být. Pokud prý nebyla potřebná pro plnění úlohy předsedy vlády, měla se vrátit zpátky tajné službě. A jelikož neměla na úřadu vlády co dělat, nemohla být poskytnuta jiným orgánům, argumentuje.

Zatím není jasné, jak se prokuratura k jeho žádosti postaví, ani nakolik by případné vyřazení informace z důkazů ovlivnilo samotné rozkrývání korupčního spisu. Ministr vnitra Daniel Lipšic dokument označil za "první kamínek v mozaice vyšetřování".

Samotná akce Gorila totiž byla podle členů parlamentního výboru pro kontrolu činnosti SIS v pořádku. Shodli se na tom po úterním výslechu šéfa SIS Karola Mitríka.

"Dostali jsme podrobné vysvětlení ke každému detailu kauzy. Nyní je na řadě policie, která může opětovně tuto kauzu prozkoumat," nechal se slyšet předseda výboru Robert Kaliňák.

autor: Zahraničí | 8. 2. 2012 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama