Spojené státy přesunou ambasádu do Jeruzaléma do konce roku 2019, oznámil vicepremiér Pence

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2018 19:52
Americký viceprezident informoval o plánovaném přesunu ambasády v projevu k izraelskému parlamentu.
Americký viceprezident Mike Pence.
Americký viceprezident Mike Pence. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Washington hodlá přesunout svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. V izraelském parlamentu to podle agentury Reuters oznámil americký viceprezident Mike Pence. Pro Palestince ale podle něj zůstávají nadále k obnovení mírového vyjednávání "dveře otevřené", doplnila agentura AP. Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát ale označil Penceovo prohlášení za "dárek pro extremisty".

"V nadcházejících týdnech naše administrativa učiní kroky, které povedou k plánovanému otevření americké ambasády v Jeruzalémě před koncem příštího roku," řekl v projevu Pence. "Jeruzalém je hlavní město Izraele a prezident Donald Trump pověřil americké ministerstvo zahraničí, aby se začalo připravovat na přesunutí naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," dodal, aniž upřesnil konkrétní datum otevření zastupitelského úřadu.

Pence zároveň vyzval Palestince, aby se vrátili k mírovým rozhovorům s Izraelem. V rozhovoru s AP viceprezident řekl, že USA si dělají naději, že palestinská samospráva "bude povzbuzena k návratu k jednacímu stolu". Podle Irikáta ale Pence svým dnešním prohlášením jen potvrdil, že se USA staly "spíše součástí problému než jeho řešením".

Palestinská samospráva se v reakci na Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele rozhodla Penceovu návštěvu bojkotovat a oznámila, že USA svým rozhodnutím dokázaly, že nemohou hrát roli nestranného zprostředkovatele. Šéf samosprávy Mahmúd Abbás dnes jednal s šéfy diplomacie evropských zemí v Bruselu a vyzval k urychlenému uznání Palestiny jako státu.

Arabští zákonodárci v izraelském parlamentu museli být vykázáni, protože Pence na začátku jeho projevu provokovali. Hlavní arabská strana před jeho projevem informovala, že jej bude bojkotovat.

"Mír je možný pouze skrze dialog," řekl Pence s tím, že USA nikdy neučiní krok, který by byl pro Izrael bezpečnostní hrozbou.

Na okupovaném Západním břehu Jordánu se mezitím konaly protesty proti Penceově návštěvě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu americkému viceprezidentovi poděkoval za to, že USA šíří "pravdu" a podporují Izrael v OSN. Ve svém projevu mluvil střídavě anglicky a hebrejsky a řekl, že Spojené státy a Izrael mají "společný osud". Rozhodnutí o Jeruzalémě se zapíše do dějin jako jedno z nejdůležitějších v izraelské historii, dodal.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez souhlasu mezinárodního společenství. Izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy