Jako uhlídat tlupu koček. Pelosiová se snaží ukočírovat radikály ve svých řadách

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 3. 2019 15:14
Předsedkyně amerických demokratů v Kongresu Nancy Pelosiová je proti tomu, aby se demokraté pokusili odvolat prezidenta Donalda Trumpa z funkce. "Nestojí to za to, rozděluje to zemi," uvedla Pelosiová v rozhovoru pro list Washington Post. Jenže se stále víc ukazuje, že nejen ve věci takzvaného impeachmentu bude mít Pelosiová velký problém sjednat si ve straně kázeň a pořádek.
Nancy Pelosiová, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů
Nancy Pelosiová, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů | Foto: Reuters

Odpor Nancy Pelosiové proti procesu odvolání prezidenta, takzvanému impeachmentu, vychází z jednoduché politické logiky. I kdyby to demokraté prosadili ve Sněmovně reprezentantů, iniciativa by zcela jistě ztroskotala v Senátu. Ten by musel impeachment potvrdit dvoutřetinovou většinou, jenže horní komoru stále ovládají (v poměru 53:47 hlasů) republikáni.

Sama Pelosiová je přitom k Donaldu Trumpovi velmi kritická. "Nemyslím si, že je způsobilý být prezidentem Spojených států," řekla pro Washington Post. Ale pokus o impeachment by byl podle ní v tuto chvíli za hranou.

"Pokud tady nebude něco alarmujícího, ohromujícího, z pohledu obou stran, tak bychom se do toho neměli pouštět," vysvětila Pelosiová. Už dříve varovala, že impeachment by se mohl obrátit proti demokratům, protože velká část americké veřejnosti by s ním nesouhlasila.

Jenže, jak médiím řekl demokratický kalifornský kongresman Brad Sherman, přímo mezi svými demokratickými poslanci má Pelosiová "hodně intenzivní, netrpělivé lidi", kteří po odvolání Donalda Trumpa volají.

Sám Sherman, který je v Kongresu od roku 1997, impeachment navrhl už v roce 2017, kdy šlo ještě jen o čistě politické gesto. Sněmovna, kde tehdy měli většinu republikáni, jeho podnět smetla ze stolu.

Radikálnější poslankyně

V loňských kongresových volbách ale demokraté převzali ve sněmovně většinu a jejich řady navíc posílily o mladší, levicovější, politicky radikálnější poslance a především poslankyně.

Například o Rashidu Tlaibovou z Michiganu, která hned po lednovém nástupu do Kongresu své příznivce ubezpečila, že si bude počínat tvrdě. "Prostě tam půjdeme a toho s*áče odvoláme," prohlásila nová kongresmanka.

Zdaleka nejvýraznější osobností, jakousi vlajkonoškou těchto nových radikálnějších demokratických zastupitelů, se stala devětadvacetiletá kongresmanka z newyorského Bronxu Alexandria Ocasio-Cortezová, kterou už americká média označují zkratkou "A-O-C".

V Trumpově Bílém domě se podle Cortezové "stalo už tolik nepravostí", že by to odůvodňovalo impeachment. "Ale nechávám to na vedení strany," prohlásila Cortezová před několika dny, že proti Pelosiové v této věci nepůjde.

Americká média k tomu ale doplňují slovo "zatím". A upozorňují na ústupky, které Pelosiová už musela vůči radikálům ve vlastních řadách učinit. Zatím poslední roztržku ve straně vyvolal výrok nové kongresmanky z Minnesoty Ilhan Omarové, která prohlásila, že "proizraelští aktivisté v USA prokazují věrnost cizí zemi".

I mnozí vlivní demokraté to označili za antisemitismus a poté, co se Omarová odmítla omluvit, se Pelosiová snažila prosadit rezoluci, která by v tomto smyslu její výrok odsoudila jako antisemitský. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů také byla pod tlakem, aby Omarovou stáhla ze sněmovního výboru pro zahraniční politiku.

Proti tomu se ale z druhé strany mezi jinými postavila právě Ocasio-Cortezová. Prohlásila, že nejen kongresmanka Omarová, ale i výše zmíněná Rashida Tlaibová a rovněž ona sama jsou prý kvůli svým zahraničněpolitickým názorům veřejně pronásledovány Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti (AIPAC), který v USA lobbuje za izraelské zájmy.

Voliči i bohatí donátoři

Po vzrušené debatě uvnitř demokratického tábora byla navržená rezoluce přepracována tak, aby obecně odsoudila všechny projevy nesnášenlivosti, vedle antisemitismu, tedy například i nepřátelské postoje proti muslimům. A Omarová v zahraničním výboru zůstala.

"Je zřejmé, že má (Pelosiová) problém, jak vybalancovat energii, se kterou sem nastoupili nováčci," popsal středový demokratický kongresman Stephen Lynch složitou pozici předsedkyně sněmovny.

"Být předsedkyní, a zvláště na straně demokratů, to je jako snažit se uhlídat tlupu koček," přidal svůj postřeh demokratický kongresman Steve Cohen pro list Washington Post.

Postavení Pelosiové je o to těžší, protože radikální demokraté za sebou mají reálné voliče - podle průzkumu z Washington Post, by si až tři čtvrtiny jejich voličů přáli impeachment. Ale stojí za nimi i bohatí donátoři.

Nejviditelnější je miliardář Tom Steyer, který už v kampani před loňskými volbami do Kongresu výběrově podpořil ty demokratické kandidáty, kteří avizovali, že budou iniciovat odvolání prezidenta Trumpa.

"Z politických důvodů není ochotna udělat, co je zcela nezbytné. A podle mě je to esence všeho, co je ve Washingtonu špatně. Právě Kongres musí ctít ústavu Spojených států a hlídat zodpovědnost prezidenta," kritizoval Steyer pro média výrok Pelosiové, že nechce impeachment připustit.

Republikáni se mezitím snaží využít každý podnět ze strany radikálních demokratů k tomu, aby celou stranu vykreslili jako nebezpečí pro Ameriku. Například zmíněné výroky kongresmanky Ilhan Omarové využil Donald Trump k několika vzkazům na Twitteru, kde kromě jiného napsal, že američtí Židé odcházejí od demokratů, protože ve straně je antisemitismus.

Američtí komentátoři pak dodávají, že rozmíšky ve straně demokratům škodí už jen tím, že zastiňují jejich legislativní agendu. V minulých týdnech demokraté ve sněmovně prosadili dva důležité návrhy.

Schválili, aby se kontrola zájemců o zbraň v USA vztahovala na všechny prodeje, tedy například i na transakce po internetu. A za druhé zpřísnili pravidla financování volebních kampaní. V médiích, především na kabelových televizích, se ale zdaleka více řešily demokratické vnitrostranické hádky a to, jak si předsedkyně Nancy Pelosiová poradí s radikály ve straně.

Video: Beseda s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou

Beseda s Madeleine Albrightovou. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy