Pelosiová provokovala Čínu už před třiceti lety. V Pekingu proti ní zasáhli policisté

Video bb Video, bb
3. 8. 2022 15:41
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová, která v těchto dnech navštívila Tchaj-wan, nepopudila svými kroky Čínu poprvé. Reportérka agentury Assocaited Press vzpomíná na to, že Pelosiová protestovala proti komunistickému vedení země přímo v Číně.
Pelosiová provokovala Číňany už před třiceti lety. Protestovala přímo v Pekingu. | Video: Asociated Press

"Jedna z jejích prvních návštěv jako mladé kongresmanky mířila do Číny, na náměstí Nebeského klidu, krátce po studentském povstání a masakru. Svou návštěvu využila jako projev americké podpory lidských práv v Číně a lidských práv na celém světě," vysvětluje Lisa Mascarová z AP, podle níž je současná cesta šéfky Sněmovny reprezentantů vyvrcholením její kariéry v americkém Kongresu.

Protest Pelosiové utnuli policisté, kteří na místě hlídkovali. Následně na několik hodin zadrželi novináře, kteří Pelosiovou se dvěma tehdejšími kolegy ze Sněmovny reprezentantů doprovázeli. 

Pelosiová v úterý přiletěla na palubě dopravního letadla amerického letectva a v Tchaj-peji ji přivítal tchajwanský ministr zahraničí. Pelosiová je nejvýše postaveným americkým představitelem za posledních 25 let, který navštívil ostrov, na nějž si Čína činí nárok.

Politička opustila Tchaj-wan po necelých 24 hodinách a pokračuje ve svém turné po Asii. Její návštěva prudce zvýšila napětí mezi Čínou a Spojenými státy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy