Hraje tvrdě a ví, jak na Trumpa. Prezidentovi se postavila železná lady demokratů

Daniel Anýž Daniel Anýž
24. 1. 2019 13:51
Amerika sleduje souboj politických titánů. Spor o peníze pro vládu, která už pátý týden stojí, se změnil v tvrdý osobní zápas mezi prezidentem Donaldem Trumpem a předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, dvou aktuálně nejmocnějších osobností americké politiky. A Trump, který je zvyklý vyjednávat riskantně a tvrdě, v Pelosiové podle komentátorů našel svého mistra.
Nancy Pelosiová, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů
Nancy Pelosiová, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů | Foto: Reuters

Pelosiová to názorně předvedla, když Trumpa ve středu v noci přiměla k něčemu, na co není rozhodně zvyklý. Ke kapitulaci.

Před půlnocí washingtonského času prezident na Twitteru oznámil, že svoji zprávu o stavu unie, tradiční výroční projev v Kongresu, přednese až poté, co skončí shutdown.

Přesně to Pelosiová chtěla a Trump se naopak zarputile bránil. Ještě ve středu odpoledne předsedkyni Sněmovny reprezentantů poslal dopis, ve kterém trval na tom, že projev přednese v původně plánovaném termínu, příští úterý. Odpověď Pelosiové lze ovšem shrnout do věty: Na to zapomeňte. A prezident pro tuto chvíli složil zbraně. 

V celé dlouhé válce o shutdown, kde jádrem sporu je prezidentův požadavek peněz na výstavbu bariéry na hranici s Mexikem, jde pro Pelosiovou jen o jednu vyhranou bitvu. Ale ukazuje to, že politička opozičních demokratů je ochotna použít prostředky, kterými jinak vládne právě Trump. Brutální nátlak až politické vydírání.

Pevná jako ocel

"Je to skutečně hanba, co se s demokraty děje. Zradikalizovali se. Je to velká skvrna na naší skvělé zemi, kterou všichni milujeme," komentoval Trump ve středu rozhodnutí předsedkyně sněmovny.

Američtí komentátoři k tomu ale dodávají, že Pelosiová se rozhodně nezradikalizovala, že je taková, jako byla vždy. Pevná jako ocel, jak ji popsal David Axelrod, bývalý hlavní poradce prezidenta Baracka Obamy, pro magazín listu New York Times.

Ve svém požadavku, že Trump musí počkat se zprávou o stavu unie, až vláda začne znovu pracovat, se Pelosiová odvolala na to, že ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a tajná služba, která má na starosti ochranu prezidenta, jsou postiženy shutdownem.  

Z její strany jde ovšem o bezprecedentní politický krok, který nemá v moderní historii USA obdobu. Aby prezident mohl přednést projev, musí k tomu Kongres formálně schválit rezoluci. Pelosiová ale odmítla rezoluci Kongresu vůbec předložit.

Trump jí v překvapivých nepříjemných úderech ale nezůstal nic dlužen. Minulý týden jí a její kongresové delegaci zrušil cestu do Afghánistánu. A to na poslední chvíli, kdy už delegace seděla v autobusu na letiště. Prezident Pelosiové odmítl poskytnout vojenský speciál. Političku to zasáhlo, ale neuhnula.

Jak potrápit Trumpa

Larry Kudlow, ekonomický poradce prezidenta Trumpa, o jeho stylu vyjednávání před nedávnem listu Washington Post řekl, že prezident je zvyklý dát druhé straně obrazně "ránu do zubů", aby si tím získal pozornost a převahu.

Pelosiová je žena, ale v tomhle "umění" za Trumpem evidentně nijak nezaostává. Přinejmenším přesně ví, kde má její protihráč citlivé místo.

Zpráva o stavu unie je pro každého prezidenta příležitost, aby na společném shromáždění obou komor Kongresu v přímém televizním přenosu přednesl výčet svých dosavadních úspěchů a dalších programových plánů.

Je to jeden z "highlightů" amerického politického roku. A speciálně Trumpa, který se před televizními kamerami cítí mimořádně silně, by hodně bolelo, kdyby o tuto příležitost měl přijít.

"Bezpečnost stranou, její tah by Trumpovi odepřel jeden z nejblyštivějších momentů celého prezidentského roku," komentoval kroky Nancy Pelosiové deník New York Times.

Ve svých osmasedmdesáti letech Pelosiová potvrzuje, že je v současnosti nejmocnější ženou americké politiky. A to nejen z titulu pozice předsedkyně Sněmovny reprezentantů, což je třetí nejvyšší ústavní funkce USA.

"Málokdo má takovou politickou zkušenost jako právě Pelosiová," popsal ji deníku Aktuálně.cz dlouholetý washingtonský novinář James Traub. Podle něj Trump političku podcenil.

Politiku se učila od táty

To je ale až s podivem právě vzhledem k tomu, jak dlouho Pelosiová ve vrcholné americké politice působí. A kolikrát už v minulosti prokázala, jak zručně a tvrdě tuhle hru umí hrát.

Do amerického Kongresu byla Pelosiová poprvé zvolena před 33 lety, v roce 2002 se stala předsedkyní demokratické frakce ve sněmovně a v letech 2009 až 2011 pak už jednou byla - jako první žena v historii USA - předsedkyní celé Sněmovny reprezentantů.

Základní politickou násobilku se přitom Pelosiová učila už od dětství. Od svého otce Thomase J. D'Alesandra, který byl dlouholetým členem Kongresu, starostou Baltimoru a také blízkým spolupracovníkem prezidenta Franklina D. Roosevelta. 

Sama Nancy se v devětadvaceti letech, v roce 1969, vypravila z Baltimoru na druhé pobřeží USA. V San Francisku se vdala za investora Paula Pelosiho. Jako praktikující katolička se nejdříve věnovala jejich pěti dětem, v politice se začala angažovat až v polovině 80. let.

Poté ale už stoupala rychle. Jako výrazná demokratická politička se ale také rychle stala oblíbeným terčem republikánů. Byla tváří levicového křídla strany, s manželem přitom vždy byli relativně bohatí, kromě domu v San Francisku vlastní například vinice v Napa Valley.

Pro republikány se tak stala esencí "levičáctví z kalifornských limuzín". Jenže Pelosiová je postupně stále více dráždila i z jiného důvodu. Jako politička prosazující demokratickou agendu byla a je úspěšná.

Pravá ruka Baracka Obamy

Nejvýrazněji se to projevilo právě během jejího prvního působení v roli předsedkyně Sněmovny reprezentantů v prvních dvou letech prezidentství Baracka Obamy.

Pelosiová byla pro Obamu klíčovým partnerem, když ve sněmovně pomohla sjednotit různé skupiny v Demokratické straně, aby podpořily prezidentovy důležité zákony.

Nejen jeho bilionový dolarový balík ke stimulaci ekonomiky či regulaci finančního sektoru, ale především reformu zdravotnictví, kterou Kongres schválil v únoru 2010. 

"Mezi demokraty ve sněmovně byly různé skupiny, někdo by se spokojil jen i s desetinou celé věci. Ale ona řekla 'k čertu s tím, poslali nás sem, abychom dokázali co nejvíc'," uvedl bývalý dlouholetý demokratický kongresman David Obey pro deník Washington Post.

"Nebýt Pelosiové, reformu zdravotnictví bychom neměli," tvrdí Obey. Pro republikány se tím ovšem politička definitivně stala ústředním protivníkem. V kampani před volbami do Kongresu v roce 2010 často využívali slogan "vyhoďme Pelosiovou".

Boxovací pytel pro republikány

Před loňskými volbami do Kongresu republikáni tuto taktiku uplatnili znovu. Jak napsal jeden z komentátorů, z Pelosiové se stal jejich "boxovací pytel". Symbolický obraz katastrofy, která by podle republikánů postihla Ameriku, kdyby demokraté vyhráli volby.

Ekonomiku USA by prý dostali na úroveň Venezuely, zemi by zaplavili ilegální imigranti, Američané by přišli o své zbraně. Podle analýzy pro list Wall Street Journal republikáni v kampani odvysílali takřka 136 tisíc reklamních spotů, které na ni útočily.

Pelosiovou si dobíral i Donald Trump. "Doufám, že demokraté Nancy P. neodstaví. To by bylo velmi špatné pro Republikánskou stranu," glosoval Trump ironicky na Twitteru.

Na obraz Nancy Pelosiové v očích Američanů měla republikánská kanonáda vliv. Podle průzkumů v den voleb Pelosiovou vnímalo pozitivně jen 30 procent Američanů, tedy ještě o 14 procentních bodů méně než Donalda Trumpa. 

U volebních uren ale republikány tahle taktika zcela zklamala. Demokraté vyhráli, získali většinu ve Sněmovně reprezentantů a Pelosiová se po osmi letech vrátila do jejího předsednického křesla.

O političce se ve Washingtonu mluví také jako o mazané zákulisní hráčce, která nikdy nezapomene, když jí někdo zkříží cestu. Po loňských kongresových volbách musela odrazit útok ze své vlastní strany, část demokratů už nechtěla, aby se vrátila na místo předsedkyně.

Pelosiová ale tuhle opozici rozklížila, když jejím klíčovým členům slíbila výhodná místa v jednotlivých výborech sněmovny. A navíc učinila kompromis, když souhlasila, že předsedkyní zůstane nejdéle čtyři roky.

Dostat se Trumpovi pod kůži

"Zná legislativní proces, zná politiku a umí dělat politiku lépe než kdokoli jiný," říká o Pelosiové demokratická poslankyně Nita Loweyová. A všechny tyhle schopnosti, které poslankyně popsala pro list Washington Post, teď Pelosiová nasadila do složité hry s Donaldem Trumpem.

Když chce prezident jednat, Pelosiová se tomu nebrání. Když ale nevidí šanci na posun, jdou rukavičky dolů. A podle jejího okolí se političce daří ještě jedna věc - dostat se Trumpovi pod kůži.

Například neúspěšné jednání s prezidentem v Bílém domě, kdy se už v polovině prosince snažili předejít shutdownu, Pelosiová následně popsala jako "překřikování se skunkem".

Trumpova umanutost zdí je prý pro něho "něco jako věc jeho chlapáctví", popichovala Pelosiová prezidenta v médiích. Na sociálních sítích se mezitím staly hitem záběry z jejího odchodu z Bílého domu. V pevně sepnutém kabátě a černých brýlích působila Pelosiová jako ten, kdo z duelu vyšel se zvednutou hlavou.

A když je potřeba, nebojí se Pelosiová v politice využít i svůj věk a životní zkušenost. "Jsou to výbuchy vzteku. Jako matka pěti dětí a babička devíti poznám, když to vidím," uvedla po nedávné schůzce s Trumpem, z níž ovšem prezident Trump po několika minutách rychle odešel.

"Moc ti nikdo nedá. Musíš si ji od druhých vzít," je heslo, kterým se Nancy Pelosiová vždy řídila ve své politické kariéře. Republikáni jí nikdy nemohli přijít na jméno a konflikt s Trumpem to ještě vyhrotil.

"Potvrzuje to, že předsedkyně  je mnohem více političkou než předsedkyní sněmovny," prohlásil šéf republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy k rozhodnutí Pelosiové odepřít Trumpovi klíčový projev v Kongresu.

McCarthy to myslel jako kritiku, ale zároveň tím vystihl, že opravdu málokdo je v politické hře ve Washingtonu tak zběhlý jako "železná lady" amerických demokratů.

Video: Internet baví Trumpův starý projev. Radí, jak překonat zeď

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

Další zprávy