Pekelně naštvaný Trump. Útočí na novináře i politiky, demokraté prý řeší kraviny

ČTK ČTK
3. 10. 2019 12:34
Americký prezident Donald Trump, který je pod tlakem po zahájení procedury ústavní žaloby, podle médií ve středu neudržel nervy na uzdě, když svou frustraci z aktuálního dění ventiloval na Twitteru i před novináři. Na své oblíbené sociální síti naznačil, že snahu demokratů sesadit jej z funkce (tzv. impeachment) považuje za "kraviny". Podle agentury Reuters je šéf Bílého domu "pekelně naštvaný".
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Právě reportér Reuters byl ve středu jedním z terčů Trumpova hněvu, když se jej na tiskové konferenci s finským prezidentem Saulim Niinistöem tázal na problematický telefonát s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu poté dlouze hovořil mimo jiné o tom, že Ukrajina je jako "velká a krásná" zeď mezi Evropou a Ruskem, k jádru otázky se ale nedostal.

Reportér Jeff Mason ji proto položil znovu, což se Trumpovi nelíbilo.

"To mluvíte na mě?" reagoval. Mason se však nenechal odradit a dál požadoval odpověď. "Máme tady prezidenta Finska, položte otázku jemu," odvětil podrážděně Trump. "Slyšel jste mě? Slyšel jste mě? Ptejte se jeho. Dal jsem vám dlouhou odpověď, zeptejte se tohoto gentlemana, nebuďte neslušný," pokračoval.

Podle deníku The New York Times bývají společné tiskové konference se zahraničními hosty zpravidla formální záležitostí, ve středu ale Trump zjevně nebyl dobře naladěn. Reportéra Masona označil za součást médií, která podle něj produkují fake news. Následně dodal, že mnoho médií ve Spojených státech je nejen podvodných, ale také zkorumpovaných.

Reuters prezidentovu vyostřenou rétoriku spojuje se zahájením procedury ústavní žaloby, kterou opoziční demokraté spustili kvůli Trumpovu červencovému telefonátu se Zelenským a v jejímž důsledku může být prezident sesazen. Šéf Bílého domu v hovoru apeloval na Zelenského, aby ukrajinská justice vyšetřovala Joea Bidena, který by mohl být Trumpovým vyzyvatelem v příštích prezidentských volbách.

"Trump vidí vyšetřování související s impeachmentem jako novou perzekuci po ruské kauze (vměšování do amerických voleb) … a je frustrován, že americká média nepíší o pokrytectví, kterého se podle něj dopouští demokraté," píše Reuters.

"Demokrati by se měli zaměřovat na rozvoj naší země, ne plýtvat časem a energií všech na kraviny, což je to, co dělají od chvíle, co jsem byl přesvědčivě zvolen v roce 2016," uvedl americký prezident na Twitteru. Demokratického člena Sněmovny reprezentantů a předsedu výboru pro kontrolu tajných služeb Adama Schiffa také ve středu označil za úskočného a nečestného člověka.

"Těžko si lze představit horší chování," komentoval dění Schiff, který stojí v čele snahy o sesazení Trumpa. Agentura AP napsala, že zatímco prezident stupňoval agresivitu svých vyjádření, zákonodárci rozšiřovali své vyšetřování a slíbili předvolání dalších svědků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy