reklama
 
 

Při výbuchu plynu v pekárně v Paříži zemřeli čtyři lidé

Aktualizováno 13. 1. 2019 17:25
Pekárnou v Paříži otřásl výbuch, pravděpodobně plynu | Video: Reuters |  00:34
Exploze, která v sobotu ráno otřásla pekárnou v Paříži, si vyžádala životy už čtyř lidí. Policejní prefektura uvedla, že o život přišli dva hasiči a španělská turistka. V neděli záchranáři nalezli tělo čtvrté oběti. Při výbuchu se zranilo se přes 40 lidí a stav devíti z nich je vážný.

Čtvrtá nalezená oběť je mladá žena, která se předtím pohřešovala. Plyn explodoval v budově na ulici Trévise a poškodil také okolní domy. "Byla to mimořádně silná exploze, zasažena je oblast v okolí 100 metrů. Budovu je třeba zpevnit od sklepa až nahoru. Vstup není dovolen ani do domů v sousedství a naproti. Pochybnosti se budou řešit s architekty," řekl velitel hasičů Erik Moulin.

Mrtvým hasičům bylo 27 a 28 let a sbor hasičů uspořádal sbírku na podporu jejich blízkých. Do nedělního poledne do ní přispělo 2700 lidí a podařilo se shromáždit 80 000 eur (dva miliony korun).

Podle prvních poznatků vyšetřovatelů je za neštěstím únik plynu. Informaci  zveřejnil také pařížský prokurátor Rémy Heitz. Upozornil ale, že vyšetřování je teprve na začátku a že bilance nemusí být konečná. Na místě je stále asi 30 hasičů a podle velitele sboru Moulina tam zůstanou dalších 48 hodin, možná celý týden.

V Paříži jsou v pohotovosti tisíce policistů kvůli dalšímu protestu takzvaného hnutí žlutých vest.

Pekařství, kterým silná exploze otřásla ráno kolem deváté hodiny, se nachází v devátém pařížském obvodu. Výbuch vyrazil okna podniku, bytů nad ním a okolních domů.

Na snímcích bylo vidět mnoho trosek a vyražená okna i v patrech nad podnikem a rovněž v okolních domech. Podle francouzských médií dnes nemělo být pekařství otevřené.

Z postižených domů byly vystěhovány rodiny a lidé si mohli pouze přijít pro věci. Bylo třeba evakuovat 12 staveb a 150 lidí. Mnozí z nich odešli do hotelů.

Svědek z domu naproti řekl, že ráno viděl do pekařství vstupovat hasiče, ale nevěděl proč. Asi po hodině nastal výbuch

Policie na Twitteru požádala veřejnost, aby se místu vyhnula a nechala prostor pro hasiče a záchranáře. Těžce raněné evakuoval vrtulník, hasiči zraněným pomáhali z oken a evakuovali obyvatele zasažených bytů.

Ministr vnitra Christophe Castnaer uvedl, že situace je pod kontrolou. Do zásahu se podle něj zapojilo 200 hasičů a 100 policistů. "Je to ohromná exploze, bilance bude těžká. Otevřeli jsme přijímací centrum a nabízíme pomoc," řekl ministr. Na místo dorazil podle deníku Le Figaro také premiér Édouard Philippe a krizového jednání se zúčastnila i pařížská starostka Anne Hidalgová.

Svědci z okolních domů zachytili na své mobilní telefony snímky místa. Z hotelu na ulici Trévise byli evakuováni hosté. Podle recepční byl výbuch velmi silný a lidé podlehli panice, že jde o teroristický útok. Jeden z policistů řekl, že lidé z evakuovaných domů jsou směřováni na radnici, která by měla poskytnout náhradní ubytování.

autoři: ČTK, Zahraničí | 12. 1. 2019 11:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama