Pegida svolává do Lipska stoupence, čeká jich desítky tisíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 22:35
Na akci se připravují také odpůrci Pegidy. V pohotovosti je proto policie, která hovoří o jedněch z největších policejních manévrů od znovusjednocení Německa.
Demonstrace Pegidy v Drážďanech.
Demonstrace Pegidy v Drážďanech. | Foto: Reuters

Berlín - Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se rozhodlo v Německu zmobilizovat své přívržence a do saského Lipska svolalo na středu obří pochod, na kterém očekává desítky tisíc účastníků.

Na akci se připravují také odpůrci Pegidy. V půlmilionovém Lipsku úřady počítají s celkem až 100 000 demonstranty. V pohotovosti je proto policie, která podle agentury DPA hovoří o jedněch z největších policejních manévrů od znovusjednocení Německa.

"Požádali jsme o výpomoc několik spolkových zemí," uvedla saská policie. Dodala, že na klid a bezpečnost bude v ulicích Lipska dohlížet až 4000 policistů.

Legida, lipská odnož Pegidy, podle úřadů nahlásila 30 000 až 40 000 demonstrantů, původně přitom hovořila až o 60 000 lidí. Další desítky tisíc lidí se do města sjedou na protidemonstrace, kterých byly v Lipsku podle portálu faz.net zaregistrovány asi dvě desítky.

Protiislámské hnutí žádalo pro svou demonstraci celý vnitroměstský okruh kolem historického středu Lipska, který podle Wikipedie měří zhruba 3,6 kilometru. Městský úřad to nicméně zamítl a umožnil využít k pochodu jen část okruhu. Lipsko ale uvedlo, že Legida může rozhodnutí ještě napadnout u soudu.

Legida na svém webu tvrdí, že chce "nenásilně, ale masově" ukázat, co je důležité "pro naši zemi, naši kulturu, naši demokracii a pro naši Evropu". Na pozvánce rovněž uvádí, že nestojí o radikály, rasisty či xenofoby, ale o ty, kteří svou zemi milují.

Saské zemské úřady mezitím ohlásily, že není známo žádné konkrétní nebezpečí, které by uspořádání akce v Lipsku bránilo. V pondělí se ale kvůli hrozbě možných útoků na představitele Pegidy neuskutečnilo tradiční shromáždění v Drážďanech, kde je toto hnutí mimořádně silné.

V ostatních částech Německa nemá Pegida tak širokou podporu jako v saské metropoli, což podle německých médií opět ukázaly pondělní demonstrace. Přívrženců Pegidy se po celém Německu sešlo v pondělí jen několik tisícovek, zatímco jejich odpůrců bylo na 45 000.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy