Pegida chce získat post drážďanského primátora

ČTK ČTK
16. 2. 2015 23:15
Zakladatel hnutí Lutz Bachmann v pondělí na demonstraci v saské metropoli řekl, že Pegida postaví vlastního kandidáta do červnových primátorských voleb.
Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann.
Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann. | Foto: Reuters

Berlín - Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) chce prosadit svého zástupce do vedení Drážďan. Zakladatel hnutí Lutz Bachmann v pondělí na demonstraci v saské metropoli řekl, že Pegida postaví vlastního kandidáta do červnových primátorských voleb.

Demonstrace se podle rozhlasové stanice MDR účastnilo asi 2000 lidí, což je proti lednovým shromážděním Pegidy jen asi desetina.

Primátora v Drážďanech volí lidé v dvoukolové přímé volbě. Hlasování se koná odděleně od komunálních voleb, a proto je pro výraznou osobnost snazší v nich uspět. Poslední komunální volby se konaly loni v květnu a zvítězila v nich Křesťanskodemokratická unie (CDU). Současná primátorka Helma Oroszová z CDU byla zvolena do čela města v roce 2008.

Bachmann také na demonstraci přednesl deset požadavků Pegidy. V neděli jejich seznam připevnil na dveře jednoho z drážďanských kostelů po vzoru německého církevního reformátora Martina Luthera, farář je ale po několika minutách odstranil.

Pegida kromě svých dřívějších požadavků na zásah proti posilování islámu v Německu či omezení přistěhovalectví nyní nově požaduje, aby Berlín odmítl evropskou dohodu s USA o volném obchodu známou jako TTIP.

Příznivci Pegidy se v pondělí sešli v Drážďanech podruhé od roztržky z konce ledna, po níž z vedení hnutí odešla část hlavních představitelů. Po rozkolu se počet demonstrantů výrazně snížil, zatímco v lednu opakovaně přesáhl 20 000, minulý týden a v pondělí se pohyboval kolem 2000.

Demonstrace příznivců Pegidy se v pondělí večer konala i v Lipsku. Podle policie na ni dorazilo kolem tisíce lidí. Lipská radnice však v obavách o bezpečnost ve městě zakázala plánovaný pochod místní odnože Pegidy a umožnila demonstrantům jen shromáždění na jednom místě.

V Drážďanech i v Lipsku se konaly zároveň manifestace za otevřenou společnost pořádané odpůrci Pegidy. Podle policie na ně dorazily řádově tisíce lidí, počet demonstrantů je však nižší než na začátku roku, kdy aktivita Pegidy vrcholila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy