Kim přelstil OSN: Jeho lodě plují pod cizí vlajkou

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 2. 2015 21:37
Severní Korea svá plavidla zároveň přejmenovala a obešla tak sankce Spojených národů.
Kim Čong-un v severokorejské ponorce.
Kim Čong-un v severokorejské ponorce. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejci přejmenovávají své lodě a plaví se na nich pod vlajkami cizích zemí. Chtějí se tím vyhnout přísným ekonomickým sankcím.

Ty na severokorejskou rejdařskou společnost Ocean Maritime Management (OMM) uvalila Organizace spojených národů. Poté co byly na jedné z jejích lodí - na plavidle vracejícím se z Kuby - objeveny zbraně.

Ve zprávě komisařů OSN stojí, že Pchjongjang už přejmenoval třináct ze svých čtrnácti nákladních lodí. Za tím účelem je převedl na nově zřízené společnosti.

Obchodním sankcím se tak KLDR úspěšně vyhýbá.

"Tyto změny jsou pravděpodobně součástí snah zabránit tomu, aby členské země zabavily přepravovaný majetek," konstatuje zpráva.

Krom toho se stalinistický režim Kim Čong-una i přes embargo nadále snaží propašovat do země materiály pro svůj jaderný a raketový program. Rezoluce Rady bezpečnosti přitom KLDR zakazuje veškerý vývoz a dovoz zbraní, s výjimkou ručních.

Mimořádně se proto schází Rada bezpečnosti OSN. Aby zvážila další postup.

Zbraně byly na palubě severokorejské lodi objeveny a zadrženy v Panamském průplavu v červenci roku 2013, na cestě z Kuby do KLDR. Pod pytli s cukrem tehdy posádka pašovala součástky vojenských raket.

Havana se k nákladu přihlásila s tím, že jde o starý armádní materiál ze sovětské éry, jež si chtěla nechat v Severní Koreji opravit.

Komise OSN pro severokorejské sankce nicméně dospěla k závěru, že šlo o pašování zbraní v režii rejdařské společnosti výše zmiňované Ocean Maritime Management. A uvalila sankce.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy