Kim přelstil OSN: Jeho lodě plují pod cizí vlajkou

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 2. 2015 21:37
Severní Korea svá plavidla zároveň přejmenovala a obešla tak sankce Spojených národů.
Kim Čong-un v severokorejské ponorce.
Kim Čong-un v severokorejské ponorce. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejci přejmenovávají své lodě a plaví se na nich pod vlajkami cizích zemí. Chtějí se tím vyhnout přísným ekonomickým sankcím.

Ty na severokorejskou rejdařskou společnost Ocean Maritime Management (OMM) uvalila Organizace spojených národů. Poté co byly na jedné z jejích lodí - na plavidle vracejícím se z Kuby - objeveny zbraně.

Ve zprávě komisařů OSN stojí, že Pchjongjang už přejmenoval třináct ze svých čtrnácti nákladních lodí. Za tím účelem je převedl na nově zřízené společnosti.

Obchodním sankcím se tak KLDR úspěšně vyhýbá.

"Tyto změny jsou pravděpodobně součástí snah zabránit tomu, aby členské země zabavily přepravovaný majetek," konstatuje zpráva.

Krom toho se stalinistický režim Kim Čong-una i přes embargo nadále snaží propašovat do země materiály pro svůj jaderný a raketový program. Rezoluce Rady bezpečnosti přitom KLDR zakazuje veškerý vývoz a dovoz zbraní, s výjimkou ručních.

Mimořádně se proto schází Rada bezpečnosti OSN. Aby zvážila další postup.

Zbraně byly na palubě severokorejské lodi objeveny a zadrženy v Panamském průplavu v červenci roku 2013, na cestě z Kuby do KLDR. Pod pytli s cukrem tehdy posádka pašovala součástky vojenských raket.

Havana se k nákladu přihlásila s tím, že jde o starý armádní materiál ze sovětské éry, jež si chtěla nechat v Severní Koreji opravit.

Komise OSN pro severokorejské sankce nicméně dospěla k závěru, že šlo o pašování zbraní v režii rejdařské společnosti výše zmiňované Ocean Maritime Management. A uvalila sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy