Statečný krok, hodnotí Pavla tchajwanský novinář. Hovor s prezidentkou je velká věc

Jana Václavíková Jana Václavíková
31. 1. 2023 16:18
Jedním z prvních světových lídrů, kteří pogratulovali Petru Pavlovi ke zvolení do čela státu, byla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Pavel si s ní v pondělí volal, a to přesto, že s ostrovem, který si nárokuje Čína, má Česko pouze neoficiální vztahy. Zmínil i možnou schůzku. "Jde o statečný krok," hodnotí pro deník Aktuálně.cz novinář Joseph Yeh z tchajwanské agentury Central News Agency.
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen si v pondělí telefonovala s Petrem Pavlem, budoucím prezidentem Česka.
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen si v pondělí telefonovala s Petrem Pavlem, budoucím prezidentem Česka. | Foto: Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS

Jak moc běžné je, že si tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen volá se zvoleným prezidentem země, se kterým Tchaj-wan nemá oficiální diplomatické vztahy?

Přišli jsme jen na jediný případ, kdy se tak stalo, a to v roce 2016 po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Vláda v Pekingu se snaží přerušit politické vztahy tchajwanských lídrů se zeměmi, které oficiálně uznávají pevninskou Čínu, takže tohle jsme skoro nikdy nezažili. Překvapilo nás to, přestože víme, že s Českem máme přátelské vztahy. 

Velký dojem na mě udělalo, když Petr Pavel dopředu oznámil, že si s prezidentkou Cchaj zavolá. Všichni jsme čekali, že k hovoru nakonec nedojde, protože se Čína pokusí udělat všechno možné, aby tomu zabránila. I v případě Donalda Trumpa se o telefonátu mluvilo až poté, co se uskutečnil. Vaše vláda a nově zvolený prezident musí čelit velkému tlaku ze strany Číny.

Přinesl telefonát mezi nově zvoleným Trumpem a tchajwanskou prezidentkou zlepšení vzájemných vztahů?

Provést větší změny trvá roky. Než Trump odešel, došlo ke zlepšení postavení tchajwanských diplomatů ve Spojených státech. Kvůli tomu, že s USA nemáme oficiální diplomatické vztahy, měli předtím různá omezení, která se podařilo odstranit. 

Novinář Joseph Yeh z tchajwanské tiskové agentury Central News Agency.
Novinář Joseph Yeh z tchajwanské tiskové agentury Central News Agency. | Foto: Osobní archiv Josepha Yeha

Co může hovor mezi Pavlem a Cchaj znamenat pro vzájemné vztahy Česka a Tchaj-wanu?

Od návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu se toho hodně změnilo - pozorujeme mnoho vzájemných spoluprací a také se minimálně tady dostalo Česko do povědomí běžných lidí. Poslední telefonát má spíš symbolickou hodnotu, protože český prezident má jen reprezentativní roli a pravděpodobně nedokáže na politické úrovni nic změnit.

Přesto Pavel napsal na sociální síť Twitter, že by se rád potkal s Cchaj naživo. To je velmi ojedinělé a skoro nikdy se to nestalo. Nevím, jestli se to povede, protože Cchaj v příštím roce ve funkci končí, ale jen to, že něco takového nově zvolený prezident prohlásí, je velmi statečný krok. 

Cestuje tchajwanská prezidentka do zemí, se kterými ostrov nemá oficiální diplomatické vztahy?

Ne, to se děje jen se zeměmi, se kterými takové nebo podobné vztahy máme. Cchaj mimo ně navštívila jen Spojené státy, a to pouze při letištním přestupu, když mířila za našimi spojenci do Karibiku. Jediná veřejná vystoupení, která dosud v USA měla, byla spojená s americko-tchajwanskou komunitou. Peking proti tomu nemohl nic namítat, protože Spojené státy byly jenom její přestupní stanicí.  

Běžné to není ani u ministra zahraničí, který také nemůže dělat oficiální návštěvy v zemích, se kterými nemáme diplomatické vztahy. Pro nás je důležité už jen to, že se Pavel setkal s Cchaj virtuálně.  

Jaké reakce vzbudil tento telefonát na Tchaj-wanu? 

Nemyslím si, že ho široká veřejnost zaznamenala. Zrovna nám skončilo více než týdenní volno na oslavy nového lunárního roku, takže lidé zprávám moc pozornosti nevěnují. Ale pro nás reportéry je to velká věc, hlavně proto, že se Pavel rozhodl informovat o telefonátu veřejně. Je možné, že si tchajwanská prezidentka volá i s jinými hlavami států, nikdy to ale neřeknou nahlas. Komentovali to i tchajwanští politici, kteří uvádějí, že jde o dobré znamení. Pro nás to je velká věc.

Video: Kvůli Tchaj-wanu jsem pod tlakem, říká Vystrčil (8. 9. 2020)

Měl jsem možnost ohnout hřbet a nic nedělat. Ale pokud jsem se ještě někdy chtěl podívat sám sobě do tváře, tak jsem musel jet, říká předseda Senátu. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy