Pavel pokračuje v návštěvách sousedů. V Německu ho přivítal prezident Steinmeier

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2023 20:09
Českého prezidenta Petra Pavla v úterý v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijal také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a český prezident Petr Pavel na berlínském zámku Bellevue.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a český prezident Petr Pavel na berlínském zámku Bellevue. | Foto: Reuters

Po příjezdu do zámku Bellevue Pavla a jeho ženu Evu Pavlovou přivítal Steinmeier společně s manželkou Elke Büdenbenderovou. Poté následovalo přijetí hlavy českého státu s vojenskými poctami. Státníci vyslechli hymny obou zemí a Pavel se následně zapsal do pamětní knihy.

Německý prezident poděkoval České republice za to, že na Slovensku vede mnohonárodní bojové uskupení NATO. Jeho součástí jsou také vojáci z Německa.

"Prezident Pavel a já jsme se shodli na tom, že je to přátelské a velmi úzké spojení a my oba jej v budoucnu budeme pěstovat a pečovat o něj," řekl Steinmeier ke vztahům mezi oběma zeměmi. Ty podle něj nikdy nebyly tak dobré jako nyní.

Pavel potvrdil, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou "na vysoké úrovni, a to nejen na nejvyšší úrovni mezi prezidenty", ale i mezi vládami, v regionální spolupráci, mezi nevládními organizacemi a mezi občany samotnými.

Jedním z hlavních témat jednání byla ruská agrese na Ukrajině. Steinmeier ji označil za "brutální útočnou válku" s příšernými důsledky. "Nemůžeme couvnout před faktem, že Rusko svým útokem na Ukrajinu nabouralo mírový řád v Evropě, úplně ho zničilo," řekl Steinmeier, který rovněž vyzdvihl jednotu EU a aliance v postoji k válce. "My, Česká republika a Německo, pevně stojíme po boku Ukrajiny," ujistil německý prezident.

Podpora Ukrajiny bude pokračovat

Podle Pavla by "bylo velice nešťastné", kdyby sebevědomí, které země ze středu a východu Evropy získaly svou aktivní podporou Ukrajiny po ruském útoku, vedlo do budoucna k soupeření mezi nimi a státy ze západu kontinentu. "To je přesně opak toho, co bychom měli dělat. Já vidím velký smysl v tom, abychom situaci, ve které teď jsme, využili k dalšímu upevnění jednoty v Evropě," zdůraznil český prezident. Jednotu demokratického světa bude podle něj totiž do budoucna vyžadovat nejen vztah k Rusku, ale také "globální soutěžení s Čínou".

Hlavy obou států hovořily též o další podpoře Ukrajiny. Steinmeier připomněl, že Německo Ukrajinu podporuje finančně, humanitárně i vojensky. Vyzdvihl však také podporu ze strany České republiky. "Rád bych poděkoval vám i vaší zemi za to, že jste se ujali vedení bojového uskupení na Slovensku," řekl mimo jiné Steinmeier.

Český prezident míní, že Německo by "v nové kapitole evropských dějin", která začala ruským útokem na sousední stát, mohlo sehrát rozhodující a iniciativní roli, třeba při poválečné obnově Ukrajiny. "Budu rád, když to budeme nazývat německou odpovědností. Hlavně když bude Německo sehrávat iniciativní roli, ke které se poté řada zemí může přidat," řekl Pavel. "Česká republika je připravena toto úsilí podpořit," poznamenal.

Pavel se pozdě odpoledne v Berlíně setkal i s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématy jednání, jak je předem zveřejnilo kancléřství, byly bilaterální i mezinárodní otázky včetně ruské invaze na Ukrajinu.

Se Scholzem Pavel jednal i o Číně. "U nás i v Německu tento vztah prochází revizí," řekl český prezident s tím, že Německo zajímá postoj Česka v této věci.

Schůzka se Scholzem uzavřela Pavlovu návštěvu Berlína. Tisková konference na závěr jednání nebyla svolána, což Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit již předem zdůvodnil tím, že jde o běžné setkání kancléře s prezidentem. Pro české novináře, kteří prezidenta v německé metropoli doprovázejí, ale Pavel uspořádá tiskovou konferenci večer na velvyslanectví, kde zhodnotí výsledky cesty.

Dále pak Pavel v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) varoval před nejednotou Západu, a to nejen v postoji vůči Rusku, ale i ve vztahu k Číně. Další podporu Ukrajiny v obraně před ruskou invazí považuje za nutnost, protože rozhodující podle něj bude letošní rok.

"Před dvaceti roky jsme si mysleli, že nás čeká zářivá budoucnost," řekl Pavel na úvod projevu v DGAP. Západní státy podle českého prezidenta očekávaly usmíření někdejších nepřátel z dob studené války, a podcenily mocenské ambice ruského prezidenta Vladimira Putina. První známky tohoto podcenění vidí Pavel mimo jiné na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, kdy Putin v projevu ohlásil záměr mocenského návratu Ruska.

Návštěvu Německa hodnotí Pavel jako úspěšnou. "Německo je připraveno naslouchat," řekl o spolupráci Berlína s Prahou. Dodal, že Česko by mělo současného momentu znovunabytí sebevědomí střední a východní Evropy využít a přicházet s návrhy, které povzbudí Německo v jeho snaze převzít za kontinent větší odpovědnost.

Ještě před cestou do Německa Pavel novinářům řekl, že nepředpokládá až tak vstřícné jednání jako v Polsku. "Všichni víme, že kancléř Scholz není zrovna člověk, který by dával nějak najevo expresivně své emoce, takže bych to jednání nenazval zrovna srdečným, ale bylo věcné," zhodnotil pak český prezident dnešní rozhovor v kancléřství.

Čeští politici na návštěvách Německa

Návštěva českého prezidenta v Berlíně je první od listopadu 2019, kdy se v německé metropoli Pavlův předchůdce Miloš Zeman setkal se Steinmeierem u příležitosti oslav 30. výročí pádu Berlínské zdi. Spolu se Zemanem tehdy do Berlína přijeli i prezidenti zemí visegrádské čtyřky, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Poslední bilaterální návštěva českého prezidenta v Berlíně se uskutečnila v září 2018, kdy se Zeman setkal nejen se Steinmeierem, ale i tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou. Spolkový prezident byl naposledy v Česku v srpnu 2021. Steinmeier tehdy do české metropole odcestoval symbolicky vlakem na znamení blízkosti obou hlavních měst, v Praze pak jako první německý prezident u krypty kostela v Resslově ulici uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Častým hostem je v Berlíně premiér Petr Fiala, který českou vládu vede od konce roku 2021. Poprvé v roli premiéra navštívil německou metropoli loni v květnu, kdy jednal se Steinmeierem a Scholzem. O měsíc později pak vystoupil s projevem na výroční akci Východního výboru německého hospodářství (OA), což je svaz předních podniků podporující hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.

Letos v lednu byl v Berlíně potřetí, a to na hospodářské konferenci WELT Economic Summit. Na okraj této konference se setkal se Scholzem, tématem jednání byla obranná a energetická spolupráce.

Video: Prezident Pavel na první zahraniční cestě na Slovensko

Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy