reklama
 
 

U Bornea našli zmizelý letoun AirAsia i desítky těl obětí

Aktualizováno 30. 12. 2014 16:19
Letadlo zmizelo z radarů v neděli ráno, na palubě mělo 162 lidí. Záchranáři postupně vytahují těla obětí.

Jakarta - Záchranáři našli v moři nedaleko indonéského ostrova Jáva trosky letounu společnosti Indonesia AirAsia, který zmizel v neděli krátce po odletu z Indonésie do Singapuru. 

Mezi plovoucími objekty jsou rovněž těla několika desítek obětí a pod vodou pátrací týmy zahlédly obrys havarovaného letounu. Podle námořnictva už bylo 40 těl vytaženo z moře.

S odvoláním na ředitele indonéského úřadu pro civilní letectví Djokoa Murjatmodjoa to uvedla agentura AFP.

"Výzvou pro nás jsou až třímetrové vlny," řekl novinářům šéf pátrací akce Fransiskus Bambang Soelistyo a dodal, že operace bude pokračovat celou noc. Zároveň odmítl odpovědět na otázky, jestli byli nalezeni nějací přeživší, píše agentura Reuters.

Červenobílé předměty

Trosky letadla záchranné týmy objevily v Jávském moři asi 160 kilometrů jižně od města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Také šéf záchranářů Bambang Sulistyo potvrdil, že se na 95 procent jedná právě o pohřešované letadlo, na jehož palubě cestovalo 162 lidí.

"Zpozorovali jsme kolem deseti velkých předmětů a mnoho dalších bílých, které se nám nepodařilo vyfotografovat," řekl AFP Agus Dwi Putranto z indonéského letectva. "Jejich poloha je asi deset kilometrů vzdálená od místa, kde letadlo naposledy zachytil radar," dodal pro server BBC.

"Úlomky jsou červené a bílé," vysvětlil ředitel letecké sekce indonéského ministerstva dopravy Djoko Mirjatmodjo. "Zjišťujeme, jestli jsou to trosky letadla. Pravděpodobně pocházejí z trupu letounu," doplnil. Podle AFP jde o oranžovou skluzavku a červenobílé dveře. 

Dveře a skluzavka

Podle CNN byl nalezen minimálně jeden trojúhelníkovitý objekt v olivovém základovém nátěru. AFP uvádí dva, jeden červenobílý a jeden žlutooranžový. Největší byl několik metrů dlouhý. Má jít o dveře a skluzavku.

Podle agentury Reuters jeden z pilotů z pátracího týmu zahlédl také kufr, záchrannou vestu, trosky a lidské tělo.

Do oblasti byly vyslány vrtulníky. Operaci ale komplikuje špatné počasí. Hrozí, že by silný proud mohl trosky odnést.

Indonéské úřady v úterý rozšířily oblast pátrání po pohřešovaném letadlu. Do pátracích operací se zapojily nejen asijské země z regionu, ale také Francie, Austrálie či USA. Ještě v úterý se podle agentury Reuters do hledání zapojí raketový torpédoborec USS Sampson. Do pátrání je podle médií zapojeno nejméně 30 lodí, 15 letounů a zhruba desítka helikoptér.

Pátrá se na ostrovech

Pátrání se dosud soustředilo na mořskou hladinu podle plánované trasy letu nad Jávským mořem, v úterý se záchranáři zaměřili i na přilehlé ostrovy a také pobřežní oblast indonéské části Bornea.

Další možnou stopou jsou podle portálu cbsnews.com zprávy o kouři na jednom z ostrovů. Prozatím není možné určit, zda kouř souvisí se zmizelým letem QZ8501. Již dříve se nepodařilo potvrdit, že olejová skvrna u ostrova Belitung pochází z leteckého benzinu.

Hodina letu

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru.

Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen zhruba do výšky 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.

V 00:16 SEČ, kdy ještě letadlo bylo na radaru identifikované přes automatický signál, již kontrola nedostala žádnou odpověď k žádosti o změnu letové výšky. Stroj byl oficiálně prohlášen za nezvěstný v 01:55 SEČ.

autoři: ČTK, Zahraničí | 30. 12. 2014 7:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama