Patolízalství. Kazaši se bouří proti přejmenování hlavního města podle exprezidenta

ČTK ČTK
21. 3. 2019 11:09
V kazašské metropoli zadržela policie zhruba 20 lidí, kteří se sešli na protest proti snaze přejmenovat hlavní město z Astany na Nursultan. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax s odvoláním na očité svědky. Změnu jména ve středu schválil tamní parlament, který tak vzdal hold dlouholetému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi. Ten v úterý nečekaně podal demisi.
Nursultan Nazarbajev, který rezignoval na funkci prezidenta Kazachstánu.
Nursultan Nazarbajev, který rezignoval na funkci prezidenta Kazachstánu. | Foto: Reuters

Prezidentského úřadu v Kazachstánu se ve středu ujal dosavadní předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev, který změnu jména metropole navrhl. Rozhodnutí zatím není konečné a podle místního tisku ho musí schválit místopisná a názvoslovná komise.

Některým obyvatelům Astany se ale záměr parlamentu nelíbí. Podle agentury Reuters krok považují někteří lidé za patolízalství. Proti opatření vznikla i internetová petice k níž se od středy připojilo více než 35 000 lidí.

Před budovou radnice v Astaně se ve čtvrtek na protest proti rozhodnutí sešly zhruba dvě desítky lidí. Téměř všechny krátce po začátku akce zadržela policie, uvedli svědci. Tamní úřady incident zatím nekomentovaly.

Kazašská metropole Astana se až do roku 1991 jmenovala Celinograd a poté dalších sedm let Akmola. Na Astanu, což v překladu znamená jednoduše metropole, město přejmenoval Nazarbajev v roce 1998.

Nyní osmasedmdesátiletý Nazarbajev byl považován za prototyp postsovětského autoritářského vůdce, jenž obsadil vrcholné státní funkce svými spojenci, tvrdě pronásledoval opozici, kontroloval média a pěstoval vlastní kult osobnosti. V čele této středoasijské země byl od roku 1991, svou rezignaci odůvodnil nutností příchodu nové generace.

 

Právě se děje

Další zprávy