Patnáctiletá hrdinka. Dětská nevěsta odrazila útok Tálibánu, zabila přitom svého muže

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
23. 7. 2020 15:41
Afghánské sociální sítě v minulých dnech zaplavily vzkazy oslavující jako hrdinku mladou dívku Kamar Gulovou. Teprve 15letá Afghánka se se svým 12letým bratrem minulý týden postavila tuctu útočníků z Tálibánu, kteří napadli její dům a zabili její rodiče. Dva muže zastřelila a jejich vůdce zranila. Zbylí ozbrojenci se dali na útěk.
Tálibánci zastřelili Afghánce Kamar Gulové rodiče. "Popadla jsem zbraň a dva z nich zabila," vypověděla dívka. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Lidé dívku přirovnávají ke Kurdkám, které v Kobani čelily radikálům z teroristické organizace Islámský stát. Úřady vystavují její fotografie, na které drží pušku.

Co krveprolití předcházelo? Afghánský viceprezident dívku pochválil za to, že odrazila "nepřátele národa". Ve skutečnosti šlo ale o velmi smutný a zamotaný rodinný příběh, který se odvíjel na pozadí afghánské války proti islamistickému hnutí Tálibán.

Jeden z útočníků, které Kamar zabila, byl podle deníku New York Times její manžel. Bojoval na straně Tálibánu a upadl v rodině v nemilost. Tchánovi, podporovateli vlády v Kábulu, dlužil peníze a nechtěl je splácet. Chtěl proto svoji mladou ženu, kterou u sebe doma zadržoval otec, odvést násilím.

Tělo manžela Kamar po útoku leželo na podlaze, na sobě měl vyšívanou tuniku nasáklou krví. 

Dětská nevěsta v domluveném sňatku

Kamar byla dětská nevěsta. Muži ze sousední vesnice, který se jmenoval Mohamed Naeem, ji jako druhou manželku přislíbil její otec. Sám si na oplátku za druhou ženu vyvolil Naeemovu neteř. Obě dívky byly i na místní poměry příliš mladé a se sňatky se muselo dva roky počkat.

Tchán se zetěm spolu nejprve vycházeli velmi dobře. Pak se Naeem připojil k Tálibánu a jeho život se začal hroutit. "Najednou se vše obrátilo vzhůru nohama," popsal americkému deníku příbuzný rodiny. Naeem a jeho manželka Kamar se přestěhovali na území Tálibánu v sousední provincii Hilmand.

Rodinný spor se vyostřil, když se Naeemova neteř odmítla po návštěvě rodičů vrátit domů k manželovi - otci Kamar. Nebyla s ním šťastná. Muž, kterého si sama nevybrala, na ni byl příliš starý. Její manžel na oplátku zadržel svou dceru Kamar a odmítl ji vrátit Naeemovi. Chtěl svoji ženu a také po zeti požadoval splatit dluhy.

"Kamar Gulová se příliš nehádala. Řekla, že je v souladu s tím, co rozhodl její otec, ale že Naeem musí splatit dluh," uvedl k tomu příbuzný rodiny.

Do vyhroceného sporu se museli zapojit místní stařešinové. A v tento moment se do něj zapletl i Tálibán. Naeem nechtěl splácet, zato měl blízko k místnímu vůdci islamistického hnutí. Vzal proto tucet dalších tálibánců a vyrazili do tchánova domu. Zaútočili minulý pátek uprostřed noci.

Tchána ozbrojenci bez milosti zabili, v jeho těle se našlo šest kulek. Zastřelili i jeho první ženu Fatimu, matku Kamar. Dívka pak vzala do rukou otcovu zbraň AK-47 a začala střílet. Tálibánci utekli a na místo dorazili členové místní milice. 

Mluvčí provincie Ghór v centrální části Afghánistánu, kde ke krveprolití došlo, televizi CNN řekl, že Kamar i její bratr se nyní nacházejí na "bezpečném místě".

Na hranici mezi Tálibánem a vládou

Afghánská provincie Ghór je k ženám obzvláště krutá. I na vládou kontrolovaných územích jsou dívky výměnou za věno už v mladém věku prodávány jako dětské nevěsty. Z oblastí kontrolovaných Tálibánem pak unikají záběry zachycující bičování a kamenování.

Vesnice, kde se nachází dům rodičů Kamar, leží přímo na hranici dvou území, z nichž jedno kontroluje vláda a druhé Tálibán.

Příběh mladé bojovnice poukazuje na složité mocenské vztahy, které v místních komunitách válku v Afghánistánu doprovázejí. Boj se nevede pouze na hlavní frontě mezi provládními jednotkami a Tálibánem, ale i "doma". Obě strany často rekrutují bojovníky ze stejných komunit. Tálibánci zde nejsou neznámými tvářemi, jsou to místní lidé, které všichni dobře znají.

Odkládaná jednání

Tálibán na konci února v katarském Dauhá podepsal dohodu se Spojenými státy, podle které má Washington během následujících 14 měsíců stáhnout ze země svoje vojska. Pentagon minulý týden oznámil, že američtí vojáci odejdou z pěti základen.

Islamistické hnutí se zavázalo k jednání s afghánskou vládou. Zatím se tak ale nastalo, rebelové naopak zesílili útoky proti afghánským bezpečnostním složkám. Před dvěma týdny ozbrojenci zaútočili v severní části země na vládní budovu, zemřelo nejméně deset lidí, další desítky byly zraněny.

Tuto středu pak agentura Reuters informovala o leteckých útocích afghánských bezpečnostních sil v provincii Herát, které zabily 45 lidí včetně členů Tálibánu.

Podmínkou pro zahájení mírových rozhovorů je výměna zajatců, o které Kábul a Tálibán jednají už od dubna. Šlo o první setkání Tálibánu a zástupců vlády po 18 letech. Vláda by měla propustit celkem okolo 5000 tálibánců, zatím jich věznice opustilo asi 4000. Tálibán pak osvobodil necelou polovinu z asi tisícovky zajatců z řad vládních bezpečnostních sil.

Video: Zeman kritizoval Trumpovu administrativu: S teroristy z Tálibánu se nevyjednává.

Prezident Miloš Zeman při výročí 20 let Česka v NATO kritizoval vyjednávání USA s hnutím Tálibán o podobě vlády v Afghánistánu. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy