Páteční zemětřesení v Turecku a Řecku nepřežilo 81 lidí, záchranné práce pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2020 6:58
Páteční zemětřesení v Turecku a Řecku už má nejméně 81 obětí, z toho 79 v Izmiru. Záchranáři v západotureckém velkoměstě pokračují v osmi budovách v úsilí o nalezení dalších lidí, uvedla v pondělí ráno agentura Reuters. Na řecké straně zůstávají jedinými oběťmi silného zemětřesení dva studenti, jejichž těla byla nalezena pod zborcenou zdí na ostrově Samos.

Více než 3500 stanů a 13 tisíc lůžek bylo v Turecku poskytnuto lidem, kteří potřebují nouzové přístřeší, uvedla tamní agentura pro řešení katastrofických událostí (AFAD). Podle AFAD se 962 lidí při otřesech zranilo a více než 740 z nich už bylo propuštěno z nemocnic.

Ještě v sobotu se záchranářům podařilo z trosek osmipatrového domu v Turecku vyprostit živou ženu a tři její děti a v neděli našli v troskách živého sedmdesátiletého muže.

Páteční zemětřesení o síle 6,9 stupně mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od ostrova Samos. V Turecku jsou zemětřesení častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy