Stovky uprchlíků vyrazily z Budapešti pěšky do Rakouska

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2015 22:17
Budapešť vyzvala rakouskou vládu, aby sdělila svůj postoj k pochodujícímu davu. Běžencům nabídla autobusy na cestu k hranici.
Maďaři je nechtějí na Západ pustit vlakem, a tak se stovky běženců vydaly do sousedního Rakouska pěšky.
Maďaři je nechtějí na Západ pustit vlakem, a tak se stovky běženců vydaly do sousedního Rakouska pěšky. | Foto: Reuters

Budapešť/Bicske- Několik stovek migrantů, podle některých odhadů až 3000, se v pátek vydalo na pochod do Rakouska z budapešťského Východního nádraží (Keleti), kde marně čekali na odjezd do vysněné země. Budapešť poté vyzvala rakouskou vládu, aby sdělila svůj postoj k pochodujícímu davu, a následně nabídla běžencům autobusy na cestu k hranici.

Asi 300 běženců se vydalo pěšky do Rakouska také z Bicske, kde se policie snažila od čtvrtka migranty přimět k odchodu do uprchlického tábora. O něco dříve ze zdejšího záchytného zařízení uprchlo přes 60 běženců.

Dalších asi 300 migrantů uteklo z tábora v obci Röszke u hranic se Srbskem, policie ale ohlásila, že je později všechny opět zadržela. Jeden z dopadených uprchlíků podle MTI řekl, že dali úřadům dvě hodiny na zaregistrování svých azylových žádostí, pokud se tak nestane, z tábora i s dalšími migranty utečou. Večer se situace opět vyhrotila a běženci se pokusili znovu utéct. Policie za pomoci služebních psů jim v tom ale zabránila.

Uprchlíci z Bicske ve čtvrtek nastoupili v Keleti do vlaku v naději, že je odveze k rakouským hranicím. Policie ale soupravu 37 kilometrů za metropolí zastavila s tím, že běžence převeze do přijímacího tábora. Běženci až na několik výjimek odmítli vagony opustit.

V Bicske v pátek při útěku z odstaveného vlaku jeden běženec zemřel, podle policie to byl 51letý Pákistánec. Tělo bylo nalezeno u kolejí a záchranáři se bezmála hodinu snažili muže oživit. Podle bulvárního portálu Blikk.hu zemřel na plicní embolii, oficiálně příčina smrti není známá.

Dramatická situace zavládla na nádraží v obci Nagyszentjános u západomaďarského města Győru. Kolem 140 běženců bylo odpoledne přinuceno vystoupit z vlaku vypraveného z Keleti a odjet do tábora. Část z nich to nejdříve jako v Bicske odmítala, postupně se ale úřadům všichni podvolili.

V Budapešti stále setrvávají na nádraží Keleti stovky migrantů v naději, že nakonec budou moci odjet do Německa. Kolem poledne se část běženců s ruksaky, taškami a balíky vydala do Rakouska pěšky.

Počet pochodujících běženců maďarská média nově odhadují na 3000, jsou mezi nimi i rodiny s dětmi. Novináři si povšimli také lidí na kolečkových křeslech či s berlemi nebo toho, že někteří nesou vlajky EU a snímky německé kancléřky Angely Merkelové. Do Rakouska míří po dálnici M1, kde na čerpací stanici na 22. kilometru Červený kříž připravil podmínky pro provizorní přenocování, běženci se ale nezastavili a v pochodu pokračují. Cesta je dosud poklidná a policie nezasahuje. Klid podle médií zachovávají také řidiči, mnozí z nich dávají běžencům jídlo a pití.

Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár na večerní tiskové konferenci ohlásil, že běženci dostanou na další cestu k rakouské hranici autobusy. Zdůvodnil to tím, že bezpečnost železniční a silniční dopravy v zemi je nyní ohrožena. Řekl také, že Budapešť zatím odpověď od rakouské vlády nedostala.

Na Keleti se odpoledne strhla rvačka mezi migranty a fotbalovými chuligány, policie na místě brzy zjednala pořádek. Podle MTI přes nádraží procházeli fotbaloví fanoušci mířící na zápas Maďarska s Rumunskem pro kvalifikaci na evropský šampionát.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy