Pastevec pobláznil celou zemi. Lidé kopou na poli a myslí si, že našli diamanty

Video Video
16. 6. 2021 9:10
Přes tisíc lidí z celé země se sjelo do vesnice KwaHlathi v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal, aby hledali něco, co považují za diamanty. Připojili se k místním vesničanům, kteří kopou už několik dní. Vše odstartoval nález pastevce, který vykopal první kámen.
Přes tisíc lidí z celé země se sjelo do jihoafrické vesnice KwaHlathi, aby hledali něco, co považují za diamanty. Analýza kamenů zatím chybí. | Video: Reuters

"Znamená to, že se nám změní život, protože nikdo neměl pořádnou práci, dělám jen příležitostné práce," řekl jeden z kopáčů Mendo Sabelo, sedmadvacetiletý otec dvou dětí. Ministerstvo těžby vyslalo na místo tým složený z geologů a důlních odborníků, aby odebral vzorky a provedl analýzu.

Lidi, kteří hledají štěstí, současná absence analýzy neodradila. Na poli, kde došlo k nálezům, byla hlava na hlavě. Někteří už začali kameny prodávat, přičemž vyvolávací cena se pohybuje od 100 randů do 300 randů. To je v přepočtu zhruba od 150 do 450 korun.

Jihoafrická ekonomika dlouhodobě trpí extrémně vysokou mírou nezaměstnanosti, která uvěznila miliony lidí v chudobě a přispěla k výrazné sociální nerovnosti. Ta přetrvává od konce apartheidu v roce 1994, téměř tři desetiletí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy