Pašerák migrantů ujížděl před policií. Naboural do uzávěry a těžce se zranil

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2019 22:56
Srbský řidič, který v dodávce pašoval 33 migrantů, naboural v noci na úterý do policejní uzávěry na dálnici poblíž chorvatské metropole Záhřebu. Utrpěl přitom těžká zranění, informoval deník Slobodna Dalmacija. Pasažéři vyvázli bez zranění.
Chorvatská policie, ilustrační foto.
Chorvatská policie, ilustrační foto. | Foto: iStock

Chorvatští policisté stíhali dodávku Citroën Jumper asi 20 minut, protože řidič odmítl jejich výzvu ke kontrole. Auto zastavil až náraz do zátarasu z policejních vozů, vytvořený na jedné z mýtnic dálnice A1 vedoucí od jaderského pobřeží do Záhřebu.

Srbského řidiče museli být po nehodě z kabiny vystříhat záchranáři, s těžkými poraněními byl převezen do nemocnice, kde byl zatčen pro podezření z pašování lidí. Jeho pasažéři přežili nehodu nezraněni.

Dálnice A1 vede oblastmi podél hranice s Bosnou a Hercegovinou, přes níž zhruba od začátku roku 2018 prochází takzvaná nová balkánská migrační trasa. Ta přes chorvatské území vede dál do Slovinska a dalších zemí Evropské unie. Tato cesta nahradila hojně využívanou trasu z doby vrcholu migrační krize v letech 2015 a 2016, která vedla z Řecka přes Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) uvádí, že touto trasou loni prošlo skoro 6000 lidí, většinou z Afghánistánu, Pákistánu a z Íránu. Chorvatská policie už letos zadržela 344 migrantů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy