Na hranici Ukrajiny je místo, kde Kyjev nemá žádnou moc. Tudy chodí uprchlíci do Evropy

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 8. 2016 12:19
Silnice na západě Ukrajiny lemují billboardy s varováním, že za pašování cigaret do Rumunska hrozí až sedm let vězení. Podobná upozornění jsou také poblíž hranic s Polskem či Maďarskem. Navzdory loňskému incidentu v zakarpatském Mukačevu, při němž při vyřizování účtů mezi pašeráckými gangy zemřelo několik lidí, ilegální byznys v pohraničí dál vzkvétá. Poslední dobou se ve velkém pašují i zbraně, drogy a převádějí se migranti.
Uprchlíci. Ilustrační foto.
Uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev – Mezi Ukrajinou a Maďarskem leží území, které nikdo z ukrajinských pohraničníků nehlídá. Nechce – a ani nemůže.

Přes 50 hektarů půdy v pohraničí Zakarpatské oblasti totiž nevlastní stát, ale místní podnikatel.

Koncem loňského roku sice soud rozhodl, že se část pohraničního pásma musí do vlastnictví státu vrátit, to se však zatím nestalo. Na poměrně dlouhém úseku na ukrajinsko-maďarském pomezí tak Kyjev nemá žádnou moc.

Využívají toho hlavně pašeráci. Podle televize 24tv.ua se přes území poblíž hraničního přechodu Lužanka/Beregsurán do Evropy dostávají zdaleka ne jen cigarety. Využívá se též k mimořádně výnosnému převádění uprchlíků a přepravě drog. 

Pašerácké sklady i strážní věže

Ukrajinské úřady už před časem přiznaly, že přes 130 hektarů půdy na hranici s Evropskou unií bylo v prosinci 2014 převedeno do soukromého vlastnictví. Podle serveru Mukachevo.net se mělo jednat zejména o pozemky v berehovském okrese, který hraničí s Maďarskem.

Vlastníky se stali místní obyvatelé a stát se s nimi dosud soudí o navrácení majetku.

V oblasti ale od té doby vznikla infrastruktura, kterou využívají pašeráci na obou stranách hranice. Se sklady a strážními věžemi. Celé pásmo kontrolují soukromé bezpečnostní hlídky, které úřadům brání ve vstupu na pozemky. Na příslušníky státních bezpečnostních složek střílejí a odmítají se podrobit výzvám, uvedla televize.

"Volná cesta" do Maďarska se táhne například přes vesnici Dyda. Státy tu odděluje jen síťovaný plot, na mnoha místech protržený. Podle vojenského prokurátora užhorodské posádky Oleha Cicaka jde však o soukromý pozemek, o který stát vede s majitelem soudní spor.

Volná cesta do EU

Ukrajinský poslanec Viktor Baloha, který byl zvolený za zakarpatský obvod, vyzval prezidenta Petra Porošenka, aby vysvětlil, proč se část pohraničního území ocitla v rukou soukromníků a proč vedení oblasti nepodniká žádné kroky k nápravě. Upozornil, že přes "privátní hranici" se kdokoli může dostat do Evropské unie bez víza, a dokonce bez dokladu totožnosti.

"Zatímco úředníci předstírají, že bojují s pašeráky, přes obyčejnou díru v plotě se do Evropy přepravují nelegální migranti a zpátky pak drogy," zlobí se a tvrdí, že to ohrožuje národní bezpečnost Ukrajiny. "Bezpečnostní složky nepodnikají žádná opatření proti gangu, který společně s mocenskými orgány kontroluje díru na hranici s Evropskou unií. Dokud bude existovat soukromá hranice, bude boj s korupcí vypadat neupřímně," vzkázal hlavě státu.

K pašování cigaret a jiného zboží se hojně využívají také legální hraniční přechody. Letos v červenci byl na ukrajinsko-maďarské hranici zadržen manžel ukrajinské diplomatky, která působila jako první tajemnice na ambasádě v Bratislavě. Muž se ve vozidle s diplomatickou poznávací značkou pokoušel propašovat do Maďarska přes 60 000 krabiček cigaret za zhruba 30 000 eur (v přepočtu přes 800 000 korun). Se skandálem byl spojen ukrajinský velvyslanec na Slovensku Oleh Havaši, kterého to stálo místo.

Zbraně dle libosti

Britská televize Sky News nedávno upozornila na to, že kriminální gangy využívají nedokonalé ochrany hranice k pašování zbraní z Ukrajiny do Evropské unie přes Rumunsko. S odvoláním na zdroje v Rumunsku novináři uvedli, že tamní skupiny jsou schopny dodávat na objednávku jakékoli zbraně. "Vozíme jich tolik, kolik je potřeba," citoval kanál jednoho z pašeráků.

Samopaly se prodávají za 1700 eur, odstřelovačské pušky za 3000. Nejžádanějším artiklem je legendární samopal Kalašnikov AK-47.

Zbraně podle zjištění novinářů pocházejí z Donbasu a cílovými oblastmi jsou západní Evropa, ale i Blízký východ. Ukrajinská pohraniční správa něco takového odmítá a reportáž označila za "provokaci".

Rumunská policie sice zatkla několik lidí, ovšem ti vypověděli, že za účast v materiálu Sky News dostali zaplaceno a na žádném pašování se nepodíleli.

Podle maďarských médií se o možnosti tranzitních dodávek přes Rumunsko a Zakarpatskou oblast zajímají dokonce drogové kartely z Latinské Ameriky.

Deník Magyar Idők s odvoláním na tamní daňovou správu uvedl, že pouze za čtyři měsíce letošního roku bylo zabaveno přes 154 milionů pašovaných cigaret, tedy více než za poslední dva roky.

Mluvčí Národního daňového a celního úřadu (NAV) Alexandra Sárköziová pak upozornila, že na maďarsko-ukrajinské hranici působí celá síť kriminálních gangů, které si rozdělily sféry vlivů v Zakarpatské oblasti a v maďarské župě Szabolcs-Szatmár-Bereg.

Likvidace gangů je podle ní nákladná a zdlouhavá a operace trvá i celý rok. Vzápětí navíc vznikají nové skupiny, které se specializují na ilegální pohraniční byznys.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy