Rakušané osvobodili ze zamčené dodávky desítky běženců

ČTK ČTK
2. 9. 2015 10:31
Vůz, který přijel z Maďarska, měl zavařené dveře. Uvnitř bylo 24 Afghánců. Řidiče z Rumunska se policii podařilo zadržet.
Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská policie v úterý večer osvobodila ve Vídni z nákladního vozu se svařenými dveřmi 24 migrantů.

Jak napsala agentura DPA, pašovaní Afghánci byli v akutním ohrožení života, všichni jsou ale v pořádku.

Nejen Rakouskem minulý týden otřásl nález 71 mrtvých uprchlíků ve voze odstaveném na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem.

Dveře byly zavařené, na oknech mříže.
Dveře byly zavařené, na oknech mříže. | Foto: Reuters

Zavařené dveře a závora se zámkem

Vůz, který nyní policisté zastavili přímo ve Vídni, údajně přijel do země z Maďarska. Třicetiletý rumunský řidič se snažil policejní hlídce uprchnout, ta ho ale s pomocí služebního psa dopadla.

Postranní dveře malé dodávky byly údajně zavařeny zevnitř. Na zadních dveřích byla zvenku připevněna závora se zámkem. Všechna okénka vozu byla zamřížovaná.

Dovnitř se tak podle strážníků nemohl dostat čerstvý vzduch a převážení migranti neměli šanci se bez pomoci dostat ven. Afghánci ve věku 16 až 20 let prý byli v akutním ohrožení života.

Právě udušení v chladírenském voze bylo pravděpodobnou příčinou smrti 71 migrantů, jejichž těla rakouská policie objevila ve čtvrtek.

V souvislosti s tímto případem už maďarská a bulharská policie zadržely sedm údajných převáděčů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy