Pasažéři: Šli jsme na přistání. A pak se řítili nicotou

Simona Holecová
25. 2. 2009 14:20
Jak popisují letecké neštěstí ti, kteří jej přežili
Žena je v šoku a otřesená. Ale pomoc nepotřebuje, k sanitám dojde sama.
Žena je v šoku a otřesená. Ale pomoc nepotřebuje, k sanitám dojde sama. | Foto: Reuters

Amsterdam - Ještě se zdaleka neví, proč se letoun Turkish Airlines zřítil na poli u čtvrtého nejvytíženějšího letiště světa. Ani není zcela jisté, zda ze 135 cestujících zemřelo "pouze" devět lidí.

Ale už jsou tu první příběhy těch, kteří přežili. Zázrakem přežili, protože letadlo rozervané na tři části dávalo tušit, že naděje tu mnoho nebude.

Televizní stanice nepřetržitě přinášejí záběry lidí s pár oděrkami, sledují je, jak sami přecházejí mokrou hlínou od trosek k sanitám. Je vidět pracující záchranáře, s nimiž pacienti na nosítkách komunikují.

Ti, co už překonali první šok, zatím do jednoho říkají: Nevěřím, že se to stalo. Vždyť se všechno zdálo být v pořádku...

Autobusy odvážejí ty, kdo přežili.
Autobusy odvážejí ty, kdo přežili. | Foto: Reuters

Toto je asi první svědectví přeživšího pasažéra; přinesl jej Channel 24, kam Mustafa Bahcecioglu sám zatelefonoval. "Nevím, co mám dělat. Zřítili jsme se. Jsme uprostřed pole. Asi tak pět, šest kilometrů od letiště."

Co se tedy stalo? "Byli jsme ve výšce zhruba 600 metrů, když se z reproduktorů ozvalo upozornění, že jdeme na přistání," popsal pro tureckou televizi NTV cestující Kerem Uzel. "Najednou se všechno propadlo. Byl to pocit, jako bychom se dostali do velké turbulence. A pak ocas letadla praštil o zem."

Jiný z pasažérů, Tuncer Mutluhan, řekl NTV: "Normálně jsme přistávali, když najednou... byl to pocit, jako bychom padli do nicoty. Letadlo bylo mimo kontrolu, řítilo se k zemi... A narazilo."

To vše se podle pana Mutluhana stalo během "tři nebo pěti sekund".

"Nechápu to. Poslední, co si pamatuju, bylo: 'Dámy a pánové, připoutejte se prosím, budeme přistávat'," popsal pro CNN bankovní úředník, který linkou z Istanbulu cestoval. "Neblikaly žádné kontrolky, nevypadly kyslíkové masky, nic."

Počasí bylo dobré, viditelnost výborná. Nic nesignalizovalo technické problémy. Stroj řídil bývalý vojenský pilot.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy