Parlament zbavil imunity Berlusconiho exministra

ČTK ČTK
22. 7. 2014 22:04
Exministr rezortů zemědělství a kultury a bývalý šéf regionu Benátsko čelí obvinění z korupce v řádu milionů eur.
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Řím - Italský parlament zbavil imunity bývalého ministra Berlusconiho vlády Giancarla Galana.

Exministr rezortů zemědělství a kultury a bývalý šéf regionu Benátsko čelí obvinění z korupce v řádu milionů eur. Galan však vinu popírá, informovala agentura DPA.

Poslanec strany Forza Italia, jejímž předsedou zůstává expremiér Silvio Berlusconi, byl vydán k trestnímu stíhání hlasy 395 poslanců z 533 přítomných.

Podle policie se měl dopustit korupčního jednání při zadávání zakázky na protipovodňový systém Mojžíš, který má chránit Benátky před velkou vodou. Celkem stál projekt výstavby bariér v Jaderském moři asi 5,5 miliardy eur (asi 151 miliard Kč).

Na třicet zatykačů v aféře

V korupční aféře policie vydala celkem 30 zatykačů, většina podezřelých je již ve vazbě nebo v domácím vězení. Obvinění si vyslechl i šéf konsorcia Venezia Nuova Giovanni Mazzacurati, jehož firma projekt Mojžíš budovala.

Právě on údajně vypověděl, že Galanovi od roku 2005 do roku 2011 vyplácel na úplatcích milion eur (27,5 milionu Kč) ročně. Italské státní zastupitelství už oznámilo, že na Galanových účtech v zahraničí objevilo zhruba 50 milionů dolarů (asi miliardu Kč).

Podobné korupční skandály v řadách politiků vedly v Itálii v 90. letech k policejní akci přezdívané Mani pulite (Čisté ruce).

Ta ve svém důsledku přivodila konec takzvané první republiky a zánik řady starých politických stran. Následné vakuum na politické scéně umožnilo mimo jiné vzestup Silvia Berlusconiho.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy