Park, který hnal Turky do ulic, byl pár hodin otevřený

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
8. 7. 2013 18:30
Policisté vyhnali z parku lidi, kteří připravovali další demonstraci, a zavřeli jej
Tady lidové bouře koncem května začaly.
Tady lidové bouře koncem května začaly. | Foto: Reuters

Istanbul - Park Gezi, který se v uplynulých týdnech stal epicentrem tureckých protivládních protestů, se otevřel veřejnosti. Ovšem jen na pár hodin.

Přestože původním záměrem bylo nechat ho již normálně přístupný veřejnosti, v podvečer jej policie opět uzavřela kvůli další chystané demonstraci proti premiéru Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Policisté vyhnali vodními děly lidi, kteří se v parku vyskytovali, a další už do něj nepustila. Zasahující policisté svůj zákrok nijak nezdůvodňovali.

Stalo se tak tři týdny poté, co odsud policie vyhnala demonstranty, kteří protestovali proti plánům úřadů park vykácet kvůli kontroverznímu developerskému projektu.

Stavbu v těsném sousedství náměstí Taksim nakonec soud minulou středu zrušil.

Protesty očima Turka:

Brány otevřel v pondělí sám istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu. Podle agentury Reuters neopomněl zdůraznit, že úřady nebudou tolerovat žádná nepovolená shromáždění.

Krátce poté park v horkém odpoledni zaplnily stovky lidí. "Lidé se tu stali bratry, večer tu bude plno, protože nám všem to bratrství chybí. Park bude navždy symbolem jednoty, síly a harmonie," neskrýval nadšení 22letý student Ozer Sari.

Zástupci starší generace, která se současnou vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana povětšinou souhlasí, s ním ale nesouhlasí. "Všechno to bylo kvůli svržení vlády, která dělala svoji práci," je přesvědčen 54letý penzista Abdulláh Dogan. "(Vláda) park vyčistila a vrátila ho lidem v lepším stavu," dodal.

Bouře proti vládě odstartovaly koncem května, kdy policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům právě v parku Gezi. Nepokoje se následně rozšířily do řady tureckých měst a vyžádaly si čtyři mrtvé a na 7500 zraněných.

Bitva o Taksim:

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy