Park, který hnal Turky do ulic, byl pár hodin otevřený

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
8. 7. 2013 18:30
Policisté vyhnali z parku lidi, kteří připravovali další demonstraci, a zavřeli jej
Tady lidové bouře koncem května začaly.
Tady lidové bouře koncem května začaly. | Foto: Reuters

Istanbul - Park Gezi, který se v uplynulých týdnech stal epicentrem tureckých protivládních protestů, se otevřel veřejnosti. Ovšem jen na pár hodin.

Přestože původním záměrem bylo nechat ho již normálně přístupný veřejnosti, v podvečer jej policie opět uzavřela kvůli další chystané demonstraci proti premiéru Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Policisté vyhnali vodními děly lidi, kteří se v parku vyskytovali, a další už do něj nepustila. Zasahující policisté svůj zákrok nijak nezdůvodňovali.

Stalo se tak tři týdny poté, co odsud policie vyhnala demonstranty, kteří protestovali proti plánům úřadů park vykácet kvůli kontroverznímu developerskému projektu.

Stavbu v těsném sousedství náměstí Taksim nakonec soud minulou středu zrušil.

Protesty očima Turka:

Brány otevřel v pondělí sám istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu. Podle agentury Reuters neopomněl zdůraznit, že úřady nebudou tolerovat žádná nepovolená shromáždění.

Krátce poté park v horkém odpoledni zaplnily stovky lidí. "Lidé se tu stali bratry, večer tu bude plno, protože nám všem to bratrství chybí. Park bude navždy symbolem jednoty, síly a harmonie," neskrýval nadšení 22letý student Ozer Sari.

Zástupci starší generace, která se současnou vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana povětšinou souhlasí, s ním ale nesouhlasí. "Všechno to bylo kvůli svržení vlády, která dělala svoji práci," je přesvědčen 54letý penzista Abdulláh Dogan. "(Vláda) park vyčistila a vrátila ho lidem v lepším stavu," dodal.

Bouře proti vládě odstartovaly koncem května, kdy policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům právě v parku Gezi. Nepokoje se následně rozšířily do řady tureckých měst a vyžádaly si čtyři mrtvé a na 7500 zraněných.

Bitva o Taksim:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy