Zapalování aut a nenávist k policii. Pařížská předměstí zachvátily nepokoje, mohou se rozšířit i dál

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 16. 2. 2017 11:32
V Paříži propukly sociální nepokoje poté, co se na veřejnost dostaly zprávy o policejní brutalitě. Původně klidné a mírové protesty na pařížských předměstích se brzy zvrtly v násilné demonstrace, zapalování aut a házení kamenů na zasahující policisty. Na protestech se sešly stovky lidí. Experti vidí mezi současnými protesty a nepokoji z roku 2005 paralely. Obávají se, že se mohou rozšířit, a to v době, kdy se Francie chystá na prezidentské volby.
Nepokoje na předměstí Paříže. Demonstranti zapalují popelnice a perou se s policisty | Video: Reuters

Paříž - Už přes týden hoří pařížská předměstí. Sociální nepokoje propukly poté, co se na veřejnost dostaly zprávy o policejní brutalitě.

Čtveřice policistů při zatýkání na pařížském předměstí Aulnay-sous-Bois zbila před dvěma týdny dvaadvacetiletého muže tmavé pleti. Jeden ze strážníků ho prý navíc znásilnil obuškem.

Od té chvíle se lidé začali scházet na poklidných demonstracích a požadují "Spravedlnost pro Thea", jak se tento mladík jmenuje. Na protestech se sešly stovky lidí.

Část demonstrantů se ale uchýlila k násilí, zapalování aut a házení kamenů na zasahující policisty. Ti jim odpovídají slzným plynem. Bezpečnostní složky už zadržely na 250 lidí.

Situace se mírně zklidnila ve středu. V noci na čtvrtek se ale policie opět střetla s demonstranty poblíž stanice metra Barbès - Rochechouart v 18. pařížském okrsku.

Experti se obávají, že protesty se mohou rozšířit po celé zemi, jako tomu bylo v roce 2005. Někteří politici navíc toto téma využívají také v předvolební kampani.

Protesty mohou zasáhnout celou zemi

Předměstí Paříže a dalších velkých měst jsou dlouhodobě synonymem frustrace, napětí, sociálního vyloučení a vyšší nezaměstnanosti. Experti je považují za "sud prachu", který může v podobě nepokojů kdykoliv vybuchnout.

Rozšířená konzumace drog často vede ke střetům mezi policisty a obyvateli vyloučených předměstí, kde obvykle žije druhá nebo třetí generace přistěhovalců. Policii pak místní často obviňují z brutality a nadměrného používání násilí.

"Theův případ je jen špičkou ledovce. Naštěstí Theo přežil, byl ale zlynčován," uvedl demonstrant, který si nepřál zveřejnit své jméno, pro server France24.

Aktuální protesty, které se už rozšířily i do velkých měst, jako jsou třeba Marseille, Nantes nebo Lille, se mohou přelévat dále. Podle expertů tak hrozí, že se bude opakovat situace z roku 2005.

Tehdy se dvojice mladíků prchající před policií ukryla na trafostanici na pařížském předměstí. Tam je ale zasáhl elektrický proud a oba zemřeli. Na předměstích krátce poté vzplály protesty. Ty se rychle přenesly do dalších francouzských měst a každonoční realitou se staly střety mezi policií a demonstranty.

Násilí se dostalo i do center několika měst, a francouzská vláda dokonce musela vyhlásit výjimečný stav. Situaci se podařilo dostat pod kontrolu až po několika dnech. Celkem shořelo na 10 tisíc aut a policie tehdy zadržela zhruba šest tisíc lidí.

Protesty ve Francii proti policejní brutalitě
Protesty ve Francii proti policejní brutalitě | Foto: Reuters

Experti vidí mezi současnými protesty a nepokoji z roku 2005 paralely.

"Prvky, které mohou vyvolat rozbroje, jsou stejné - je to stejné klima, stejný základní kontext, jedná se o stejné oblasti se stejnou populací, a především se stejně nepřátelským postojem k policii," uvedl pro list Le Figaro Sebastian Roché, specialista na záležitosti spojené s děním na předměstích.

Ten tvrdí, že od roku 2005 se nic nezměnilo: "Ani postoj policie, ani vysoká míra nepřátelství na chudých předměstích."

Roché také varoval, že násilí se podle něj může snadno rozšířit dál. "Šíří se z jednoho banlieue (francouzský výraz pro předměstí) do dalšího. Motorem je hněv a nepřátelský postoj vůči policejním složkám," dodal.

Má vliv i na předvolební kampaň

Francouzský prezident Francois Hollande se pokouší situaci zklidnit. Nedávno navštívil Thea v nemocnici a vypravil se i na pařížská předměstí. Slibuje, že úřady celou záležitost prošetří - tři policisté čelí vyšetřování kvůli nepřiměřenému použití násilí, čtvrtý pak kvůli podezření ze znásilnění.

Dění na předměstích se už odrazilo i do předvolební kampaně. Prezidentské volby se konají za méně než deset týdnů.

Šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty a jedna z favoritek voleb Marine Le Penová spustila petici na podporu policie. "Bezpečnostní složky se staly cílem gangů spodiny, kterou, jak se zdá, už nic nezastaví," uvedla ve svém prohlášení.

Její postoj naopak kritizoval kandidát Socialistické strany Benoit Hamon. Podle něj Le Penová jen "přilévá olej do ohně". "Svojí nenávistnou rétorikou jen povzbuzuje násilí," nechal se slyšet.

Také kandidát francouzských republikánů Francois Fillon, který se aktuálně potýká se skandálem kolem fiktivního zaměstnávání své manželky a dvou dětí, se pokouší využít téma bezpečnosti a situace na předměstích. Nově slíbil, že zavede trestní odpovědnost už od 16 let.

"Mladiství jsou prakticky nedotknutelní, protože je zákon chrání více než jejich vlastní oběti," uvedl Fillon na setkání se zástupci bezpečnostních složek ve městě Compiègne na sever od Paříže.

Protesty ve Francii proti policejní brutalitě
Protesty ve Francii proti policejní brutalitě | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy