Paříž čeká nový útok džihádistů. Přijde velmi brzy, tvrdí

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2015 11:05
Francouzské tajné služby hovoří o bezprecedentní hrozbě. V zemi jsou tři až čtyři tisíce potenciálních útočníků. Bezpečnostní složky přiznávají, že před nimi nedokážou občany ochránit.
Foto: Reuters

Paříž - Francie se připravuje na další útok islámských radikálů.

Riziko teroru ze strany džihádistů je na nejvyšším stupni - "bezprecedentní". Několik vysoce postavených představitelů zpravodajských služeb agentuře AFP pod podmínkou anonymity přiznalo, že další útok je prakticky nevyhnutelný.

To, že otázkou není zda, ale spíš kdy, kde a na koho islamisté zaútočí, ostatně ve čtvrtek řekl i francouzský premiér Manuel Valls.

Zdá se, že minimálně na otázku kdy už tajné služby odpověď znají - velmi brzy, každou hodinou, dnem, nebo týdnem.

"V současné době víme o třech až čtyřech tisících lidí, které podezíráme z osnování teroristických útoků. A nejde o žádné amatéry. Mnoho z nich má vysokou školu, jsou to profesionálové," řekl AFP nejmenovaný funkcionář ze zpravodajského prostředí.

Teroristé jsou o krok vpředu

Podle dalšího zdroje, tentokrát z ministerstva obrany, mají bezpečnostní složky problém udržet krok i s těmi, koho identifikují. Teroristé totiž dobře vědí, jak se mají krýt a jak svou komunikaci kódovat.

"Pokaždé když rozkryjeme nějakou síť, zjistíme, že každý její člen používá sedm nebo osm SIM karet, jež neustále mění. Další zase komunikují jen přes internet prostřednictvím Instant messaging aplikací," řekl.

Největší riziko francouzské tajné služby spatřují v asi dvou stovkách navrátilců z území ovládaných Islámským státem, kde prodělali vojenský výcvik a indoktrinaci.

Zpravodajské služby je nepřetržitě sledují, problém je v tom, že může trvat roky, než takoví lidé skutečně zaútočí, a prostředky tajných služeb jsou omezené. Právě časová prodleva mohla za to, že bratři Kouachiovi nepozorovaně naplánovali a provedli masakr v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Oba měli dlouhodobé vazby na pařížskou džihádistickou síť, a jeden z nich dokonce prodělal výcvik v Jemenu. Poté byl ale celé roky nečinný a zájem zpravodajců pomalu uvadal, až se vytratil téměř úplně.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy