Paříž čeká nový útok džihádistů. Přijde velmi brzy, tvrdí

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2015 11:05
Francouzské tajné služby hovoří o bezprecedentní hrozbě. V zemi jsou tři až čtyři tisíce potenciálních útočníků. Bezpečnostní složky přiznávají, že před nimi nedokážou občany ochránit.
Foto: Reuters

Paříž - Francie se připravuje na další útok islámských radikálů.

Riziko teroru ze strany džihádistů je na nejvyšším stupni - "bezprecedentní". Několik vysoce postavených představitelů zpravodajských služeb agentuře AFP pod podmínkou anonymity přiznalo, že další útok je prakticky nevyhnutelný.

To, že otázkou není zda, ale spíš kdy, kde a na koho islamisté zaútočí, ostatně ve čtvrtek řekl i francouzský premiér Manuel Valls.

Zdá se, že minimálně na otázku kdy už tajné služby odpověď znají - velmi brzy, každou hodinou, dnem, nebo týdnem.

"V současné době víme o třech až čtyřech tisících lidí, které podezíráme z osnování teroristických útoků. A nejde o žádné amatéry. Mnoho z nich má vysokou školu, jsou to profesionálové," řekl AFP nejmenovaný funkcionář ze zpravodajského prostředí.

Teroristé jsou o krok vpředu

Podle dalšího zdroje, tentokrát z ministerstva obrany, mají bezpečnostní složky problém udržet krok i s těmi, koho identifikují. Teroristé totiž dobře vědí, jak se mají krýt a jak svou komunikaci kódovat.

"Pokaždé když rozkryjeme nějakou síť, zjistíme, že každý její člen používá sedm nebo osm SIM karet, jež neustále mění. Další zase komunikují jen přes internet prostřednictvím Instant messaging aplikací," řekl.

Největší riziko francouzské tajné služby spatřují v asi dvou stovkách navrátilců z území ovládaných Islámským státem, kde prodělali vojenský výcvik a indoktrinaci.

Zpravodajské služby je nepřetržitě sledují, problém je v tom, že může trvat roky, než takoví lidé skutečně zaútočí, a prostředky tajných služeb jsou omezené. Právě časová prodleva mohla za to, že bratři Kouachiovi nepozorovaně naplánovali a provedli masakr v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Oba měli dlouhodobé vazby na pařížskou džihádistickou síť, a jeden z nich dokonce prodělal výcvik v Jemenu. Poté byl ale celé roky nečinný a zájem zpravodajců pomalu uvadal, až se vytratil téměř úplně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy