Paříž čeká nový útok džihádistů. Přijde velmi brzy, tvrdí

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2015 11:05
Francouzské tajné služby hovoří o bezprecedentní hrozbě. V zemi jsou tři až čtyři tisíce potenciálních útočníků. Bezpečnostní složky přiznávají, že před nimi nedokážou občany ochránit.
Foto: Reuters

Paříž - Francie se připravuje na další útok islámských radikálů.

Riziko teroru ze strany džihádistů je na nejvyšším stupni - "bezprecedentní". Několik vysoce postavených představitelů zpravodajských služeb agentuře AFP pod podmínkou anonymity přiznalo, že další útok je prakticky nevyhnutelný.

To, že otázkou není zda, ale spíš kdy, kde a na koho islamisté zaútočí, ostatně ve čtvrtek řekl i francouzský premiér Manuel Valls.

Zdá se, že minimálně na otázku kdy už tajné služby odpověď znají - velmi brzy, každou hodinou, dnem, nebo týdnem.

"V současné době víme o třech až čtyřech tisících lidí, které podezíráme z osnování teroristických útoků. A nejde o žádné amatéry. Mnoho z nich má vysokou školu, jsou to profesionálové," řekl AFP nejmenovaný funkcionář ze zpravodajského prostředí.

Teroristé jsou o krok vpředu

Podle dalšího zdroje, tentokrát z ministerstva obrany, mají bezpečnostní složky problém udržet krok i s těmi, koho identifikují. Teroristé totiž dobře vědí, jak se mají krýt a jak svou komunikaci kódovat.

"Pokaždé když rozkryjeme nějakou síť, zjistíme, že každý její člen používá sedm nebo osm SIM karet, jež neustále mění. Další zase komunikují jen přes internet prostřednictvím Instant messaging aplikací," řekl.

Největší riziko francouzské tajné služby spatřují v asi dvou stovkách navrátilců z území ovládaných Islámským státem, kde prodělali vojenský výcvik a indoktrinaci.

Zpravodajské služby je nepřetržitě sledují, problém je v tom, že může trvat roky, než takoví lidé skutečně zaútočí, a prostředky tajných služeb jsou omezené. Právě časová prodleva mohla za to, že bratři Kouachiovi nepozorovaně naplánovali a provedli masakr v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Oba měli dlouhodobé vazby na pařížskou džihádistickou síť, a jeden z nich dokonce prodělal výcvik v Jemenu. Poté byl ale celé roky nečinný a zájem zpravodajců pomalu uvadal, až se vytratil téměř úplně.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy