reklama
 
 

Paříž čeká nový útok džihádistů. Přijde velmi brzy, tvrdí

23. 3. 2015 11:05
Francouzské tajné služby hovoří o bezprecedentní hrozbě. V zemi jsou tři až čtyři tisíce potenciálních útočníků. Bezpečnostní složky přiznávají, že před nimi nedokážou občany ochránit.

Paříž - Francie se připravuje na další útok islámských radikálů.

Riziko teroru ze strany džihádistů je na nejvyšším stupni - "bezprecedentní". Několik vysoce postavených představitelů zpravodajských služeb agentuře AFP pod podmínkou anonymity přiznalo, že další útok je prakticky nevyhnutelný.

To, že otázkou není zda, ale spíš kdy, kde a na koho islamisté zaútočí, ostatně ve čtvrtek řekl i francouzský premiér Manuel Valls.

Zdá se, že minimálně na otázku kdy už tajné služby odpověď znají - velmi brzy, každou hodinou, dnem, nebo týdnem.

"V současné době víme o třech až čtyřech tisících lidí, které podezíráme z osnování teroristických útoků. A nejde o žádné amatéry. Mnoho z nich má vysokou školu, jsou to profesionálové," řekl AFP nejmenovaný funkcionář ze zpravodajského prostředí.

Teroristé jsou o krok vpředu

Podle dalšího zdroje, tentokrát z ministerstva obrany, mají bezpečnostní složky problém udržet krok i s těmi, koho identifikují. Teroristé totiž dobře vědí, jak se mají krýt a jak svou komunikaci kódovat.

"Pokaždé když rozkryjeme nějakou síť, zjistíme, že každý její člen používá sedm nebo osm SIM karet, jež neustále mění. Další zase komunikují jen přes internet prostřednictvím Instant messaging aplikací," řekl.

Největší riziko francouzské tajné služby spatřují v asi dvou stovkách navrátilců z území ovládaných Islámským státem, kde prodělali vojenský výcvik a indoktrinaci.

Zpravodajské služby je nepřetržitě sledují, problém je v tom, že může trvat roky, než takoví lidé skutečně zaútočí, a prostředky tajných služeb jsou omezené. Právě časová prodleva mohla za to, že bratři Kouachiovi nepozorovaně naplánovali a provedli masakr v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Oba měli dlouhodobé vazby na pařížskou džihádistickou síť, a jeden z nich dokonce prodělal výcvik v Jemenu. Poté byl ale celé roky nečinný a zájem zpravodajců pomalu uvadal, až se vytratil téměř úplně.

autor: Petr Jemelka | 23. 3. 2015 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama