Paříž vyděsila bombová hrozba

Reuters, čtk
13. 11. 2006 21:34
Paříž - Na tři tisíce lidí utíkalo v pondělí večer z pařížského mrakodrapu Tour Montparnasse poté, co policie dostala avízo o uložení pumy.
Mrakodrap Tour Montparnasse.
Mrakodrap Tour Montparnasse. | Foto: Aktuálně.cz

Anonym telefonicky policii oznámil, že kdosi do této moderní dominanty města nad Seinou umístil bombu, která brzy vybuchne.

"Nic takového se však nestalo a při prohledání budovy se žádná nálož nenašla," uvedla večer místní policie, která je spolu s armádou od atentátů ve Francii v 90. letech a po útocích z 11. září 2001 v USA v pohotovosti v rámci protiteroristického plánu Vigipirate.

Ihned po telefonátu kolem byl vyhlášen poplach. Speciálně vycvičení psi na hledání náloží a pyrotechnici prohledávali obří, více než sto metrů vysokou budovu o šedesátce pater. Po několikahodinovém pátrání však v přístupných částech budovy nic podezřelého nenašli, uvedla večer policie. Poznamenala, že věž byla v nedávné minulosti terčem podobné falešné hrozby dvakrát.

Ve věži denně pracují tisíce lidí a kterou ročně navštíví na 600 tisíc turistů.

V těsné blízkosti Tour Montparnasse, která je po Eiffelově věži nejvyšší stavbou Paříže, se kromě řady obchodů a restaurací nachází jedno z nejvýznamnějších pařížských železničních nádraží a velká přestupní stanice metra.

Doprava v těchto uzlech nebyla podle úřadů bezpečnostní operací narušena. Evakuace objektu se prý obešla bez zmatků, protože zaměstnanci mrakodrapu podobné akce pravidelně nacvičují.

Francouzská metropole byla v minulosti terčem několika teroristických útoků. Naposledy jí otřásla v roce 1995 série pumových atentátů islámských radikálů, kteří přitom zabili desítky lidí. Po uklidnění situace v Alžírsku a vypuknutí válek v Afghánistánu a Iráku, do kterých se Paříž odmítla zapojit, ale Francie nyní podle všeho není prvořadým terčem islamistů. Ti vidí své nepřátele hlavně v Británii a USA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy