Paříž vyděsila bombová hrozba

Reuters, čtk
13. 11. 2006 21:34
Paříž - Na tři tisíce lidí utíkalo v pondělí večer z pařížského mrakodrapu Tour Montparnasse poté, co policie dostala avízo o uložení pumy.
Mrakodrap Tour Montparnasse.
Mrakodrap Tour Montparnasse. | Foto: Aktuálně.cz

Anonym telefonicky policii oznámil, že kdosi do této moderní dominanty města nad Seinou umístil bombu, která brzy vybuchne.

"Nic takového se však nestalo a při prohledání budovy se žádná nálož nenašla," uvedla večer místní policie, která je spolu s armádou od atentátů ve Francii v 90. letech a po útocích z 11. září 2001 v USA v pohotovosti v rámci protiteroristického plánu Vigipirate.

Ihned po telefonátu kolem byl vyhlášen poplach. Speciálně vycvičení psi na hledání náloží a pyrotechnici prohledávali obří, více než sto metrů vysokou budovu o šedesátce pater. Po několikahodinovém pátrání však v přístupných částech budovy nic podezřelého nenašli, uvedla večer policie. Poznamenala, že věž byla v nedávné minulosti terčem podobné falešné hrozby dvakrát.

Ve věži denně pracují tisíce lidí a kterou ročně navštíví na 600 tisíc turistů.

V těsné blízkosti Tour Montparnasse, která je po Eiffelově věži nejvyšší stavbou Paříže, se kromě řady obchodů a restaurací nachází jedno z nejvýznamnějších pařížských železničních nádraží a velká přestupní stanice metra.

Doprava v těchto uzlech nebyla podle úřadů bezpečnostní operací narušena. Evakuace objektu se prý obešla bez zmatků, protože zaměstnanci mrakodrapu podobné akce pravidelně nacvičují.

Francouzská metropole byla v minulosti terčem několika teroristických útoků. Naposledy jí otřásla v roce 1995 série pumových atentátů islámských radikálů, kteří přitom zabili desítky lidí. Po uklidnění situace v Alžírsku a vypuknutí válek v Afghánistánu a Iráku, do kterých se Paříž odmítla zapojit, ale Francie nyní podle všeho není prvořadým terčem islamistů. Ti vidí své nepřátele hlavně v Británii a USA.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy