Paříž vyděsila bombová hrozba

Reuters, čtk
13. 11. 2006 21:34
Paříž - Na tři tisíce lidí utíkalo v pondělí večer z pařížského mrakodrapu Tour Montparnasse poté, co policie dostala avízo o uložení pumy.
Mrakodrap Tour Montparnasse.
Mrakodrap Tour Montparnasse. | Foto: Aktuálně.cz

Anonym telefonicky policii oznámil, že kdosi do této moderní dominanty města nad Seinou umístil bombu, která brzy vybuchne.

"Nic takového se však nestalo a při prohledání budovy se žádná nálož nenašla," uvedla večer místní policie, která je spolu s armádou od atentátů ve Francii v 90. letech a po útocích z 11. září 2001 v USA v pohotovosti v rámci protiteroristického plánu Vigipirate.

Ihned po telefonátu kolem byl vyhlášen poplach. Speciálně vycvičení psi na hledání náloží a pyrotechnici prohledávali obří, více než sto metrů vysokou budovu o šedesátce pater. Po několikahodinovém pátrání však v přístupných částech budovy nic podezřelého nenašli, uvedla večer policie. Poznamenala, že věž byla v nedávné minulosti terčem podobné falešné hrozby dvakrát.

Ve věži denně pracují tisíce lidí a kterou ročně navštíví na 600 tisíc turistů.

V těsné blízkosti Tour Montparnasse, která je po Eiffelově věži nejvyšší stavbou Paříže, se kromě řady obchodů a restaurací nachází jedno z nejvýznamnějších pařížských železničních nádraží a velká přestupní stanice metra.

Doprava v těchto uzlech nebyla podle úřadů bezpečnostní operací narušena. Evakuace objektu se prý obešla bez zmatků, protože zaměstnanci mrakodrapu podobné akce pravidelně nacvičují.

Francouzská metropole byla v minulosti terčem několika teroristických útoků. Naposledy jí otřásla v roce 1995 série pumových atentátů islámských radikálů, kteří přitom zabili desítky lidí. Po uklidnění situace v Alžírsku a vypuknutí válek v Afghánistánu a Iráku, do kterých se Paříž odmítla zapojit, ale Francie nyní podle všeho není prvořadým terčem islamistů. Ti vidí své nepřátele hlavně v Británii a USA.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy