Paříž vyděsila bombová hrozba

Reuters, čtk
13. 11. 2006 21:34
Paříž - Na tři tisíce lidí utíkalo v pondělí večer z pařížského mrakodrapu Tour Montparnasse poté, co policie dostala avízo o uložení pumy.
Mrakodrap Tour Montparnasse.
Mrakodrap Tour Montparnasse. | Foto: Aktuálně.cz

Anonym telefonicky policii oznámil, že kdosi do této moderní dominanty města nad Seinou umístil bombu, která brzy vybuchne.

"Nic takového se však nestalo a při prohledání budovy se žádná nálož nenašla," uvedla večer místní policie, která je spolu s armádou od atentátů ve Francii v 90. letech a po útocích z 11. září 2001 v USA v pohotovosti v rámci protiteroristického plánu Vigipirate.

Ihned po telefonátu kolem byl vyhlášen poplach. Speciálně vycvičení psi na hledání náloží a pyrotechnici prohledávali obří, více než sto metrů vysokou budovu o šedesátce pater. Po několikahodinovém pátrání však v přístupných částech budovy nic podezřelého nenašli, uvedla večer policie. Poznamenala, že věž byla v nedávné minulosti terčem podobné falešné hrozby dvakrát.

Ve věži denně pracují tisíce lidí a kterou ročně navštíví na 600 tisíc turistů.

V těsné blízkosti Tour Montparnasse, která je po Eiffelově věži nejvyšší stavbou Paříže, se kromě řady obchodů a restaurací nachází jedno z nejvýznamnějších pařížských železničních nádraží a velká přestupní stanice metra.

Doprava v těchto uzlech nebyla podle úřadů bezpečnostní operací narušena. Evakuace objektu se prý obešla bez zmatků, protože zaměstnanci mrakodrapu podobné akce pravidelně nacvičují.

Francouzská metropole byla v minulosti terčem několika teroristických útoků. Naposledy jí otřásla v roce 1995 série pumových atentátů islámských radikálů, kteří přitom zabili desítky lidí. Po uklidnění situace v Alžírsku a vypuknutí válek v Afghánistánu a Iráku, do kterých se Paříž odmítla zapojit, ale Francie nyní podle všeho není prvořadým terčem islamistů. Ti vidí své nepřátele hlavně v Británii a USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy