Paříž viděla poprvé starého prezidenta s novým

Red Zah, Reuters, ČTK
10. 5. 2007 15:18
Chirac a Sarkozy odhalovali pomník zrušení otroctví
Chirac, který byl ve funkci dvanáct let, předá Sarkozymu úřad ve středu.
Chirac, který byl ve funkci dvanáct let, předá Sarkozymu úřad ve středu. | Foto: Reuters

Paříž - Dosluhující francouzský prezident Jacques Chirac se loučí. Spolu se svým nástupcem Nicolasem Sarkozym, jemuž příští středu "předá klíče" od Elysejského paláce, odhalil v Lucemburské zahradě památník zrušení otroctví.

Před rokem Chirac v odkazu na přetrvávající formy moderního otroctví prohlásil, že "pravidla mezinárodního obchodu nemohou ignorovat lidská práva a že i západní podniky v rozvojových zemích musejí respektovat mezinárodně přijaté pracovní právo".

ČTETE ZDE: Otrokářství je tragédie dějin

Oznámil tehdy, že Francie zavádí od letošního roku den uctění památky obětí otrokářství a připomínky jeho zrušení.

Zvolené datum 10. května je výroční den přijetí zákona, kterým bylo v roce 2001 ve Francii označeno otrokářství za zločin proti lidskosti. Chirac otrokářství označil za tragédii dějin, stále živou ránu a živnou půdu rasismu.

Sarkozy poprvé na veřejnosti

Vítěz prezidenstkých voleb Nicolas Sarkozy se na veřejnosti obejvil poprvé od svého zvolení.

Úterních oslav výročí konce druhé světové války se Sarkozy nezúčastnil, údajně proto, aby nevznikl dojem dvojhlavosti.

Chiracovo rozhodnutí slavit dnešní den jako uctění památky obětí otroctví a připomínky jeho zrušení, budoucí francouzský prezident přivítal.

V předvolební kampani ale opakovaně zdůrazňoval, že je nutno skoncovat s věčným pokáním, protože Francie se podle něho za svou minulost nemusí stydět.

Británie se kaje za obchod s otroky - NAJDETE ZDE 

Čtyřmetrový bronzový památník tak odhalil dosluhující prezident. Socha má  dobu tří článků řetězu, z nichž jeden je prasklý.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy