Paříž se rozhodla, že Eiffelovka je malá

lem, Reuters
28. 11. 2006 0:00
Paříž - Francouzská metropole čeká na novou dominantu - obří mrakodrap, který předčí legendární Eiffelovu věž. Alespoň co se výšky týče.

Třísetmetrová budova italské pojišťovací firmy Generali má vyrůst v moderní čtvrti La Defense plné kancelářských budov.

Přestože z první příčky nejvyšších evropských budov londýnský London Bridge Tower nesrazí, obyvatelé Paříže si od nové dominanty města slibují oživení a rostoucí zájem zahraničních turistů.

Ekologický skvost Paříže

Tvůrci moderního a ekologického návrhu jsou francouzští architekti Denis Valode a Jean Pistre.

Mrakodrapy celého světa:

 • CN Tower (Toronto)
  553 metrů (jde o televizní věž, takže není počítána mezi budovy)
 • Petronas Towers (Kuala Lumpur)
  452 metrů
 • Sears Tower (Chicago)
  443 metrů
 • Empire State Building (New York)
  381 metrů
 • Bank of China (Hongkong)
  369 metrů
 • Kingdom Tower (Rijád)
  302 metrů
 • Eiffelova věž (Paříž)
  300 metrů
 • Commerzbank (Frankfurt)
  289 metrů
 • Canary Wharf (Londýn)
  244 metrů

Futuristická budova, které dominují ostré hroty připomínající tradiční kostel stejně jako Supermanův palác, má pojmout šest tisíc zaměstnanců a o více než sto metrů předčít okolní budovy.

Součástí stavby jsou zelené terasy, nádrže na dešťovou vodu, solární panely i větrné turbíny. Ve snaze ušetřit co nejvíce na provozu budovy budou kancelářské místnosti osvětlovány automaticky v závislosti na denním světle.

Stavba budovy má být hotova do roku 2011. O ceně projektu se zatím nemluví.

Například nejvyšší a údajně i architektonicky nejoriginálnější budova London Bridge Tower, jejíž stavba bude v britské metropoli dokončena za čtyři roky, přišla investory na 200 milionů liber (zhruba 8,5 miliardy korun).

Londýnská radnice předpokládá, že novou dominantu navštíví v prvních letech po dokončení přibližně dva miliony zvědavců a turistů ročně. A totéž si slibuje i Paříž.

Konkurence roste. Po celém světě

Londýnskému Střepu a pařížské Generali však vyrůstá konkurent na opačném konci Evropy. V Moskvě vzniká takzvaná Moskevská městská věž s plánovanou výškou 600 metrů.

Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu
Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu | Foto: Martin Novák

Dokončena má být v roce 2011, takže londýnská věž si užije primátu nejvyšší konstrukce kontinentu zřejmě jen několik měsíců.

Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu. Měří přes půl kilometru. Do několika let by ji měl předstihnout o dvě stovky metrů mrakodrap v Dubaji.

 • Reportáž z nejvyššího mrakodrapu planety na Tchaj-wanu

A v Argentině chtějí zajít ještě dál a výš. Architekt Julio Torcello navrhl mrakodrap, který se bude v základně rozkládat na ploše čtyř čtverečních kilometrů. Výška budovy zatím není známa, ale údajně se má blížit "magické" hranici jednoho kilometru.

 

Právě se děje

Další zprávy