Paříž se rozhodla, že Eiffelovka je malá

lem, Reuters
28. 11. 2006 0:00
Paříž - Francouzská metropole čeká na novou dominantu - obří mrakodrap, který předčí legendární Eiffelovu věž. Alespoň co se výšky týče.

Třísetmetrová budova italské pojišťovací firmy Generali má vyrůst v moderní čtvrti La Defense plné kancelářských budov.

Přestože z první příčky nejvyšších evropských budov londýnský London Bridge Tower nesrazí, obyvatelé Paříže si od nové dominanty města slibují oživení a rostoucí zájem zahraničních turistů.

Ekologický skvost Paříže

Tvůrci moderního a ekologického návrhu jsou francouzští architekti Denis Valode a Jean Pistre.

Mrakodrapy celého světa:

 • CN Tower (Toronto)
  553 metrů (jde o televizní věž, takže není počítána mezi budovy)
 • Petronas Towers (Kuala Lumpur)
  452 metrů
 • Sears Tower (Chicago)
  443 metrů
 • Empire State Building (New York)
  381 metrů
 • Bank of China (Hongkong)
  369 metrů
 • Kingdom Tower (Rijád)
  302 metrů
 • Eiffelova věž (Paříž)
  300 metrů
 • Commerzbank (Frankfurt)
  289 metrů
 • Canary Wharf (Londýn)
  244 metrů

Futuristická budova, které dominují ostré hroty připomínající tradiční kostel stejně jako Supermanův palác, má pojmout šest tisíc zaměstnanců a o více než sto metrů předčít okolní budovy.

Součástí stavby jsou zelené terasy, nádrže na dešťovou vodu, solární panely i větrné turbíny. Ve snaze ušetřit co nejvíce na provozu budovy budou kancelářské místnosti osvětlovány automaticky v závislosti na denním světle.

Stavba budovy má být hotova do roku 2011. O ceně projektu se zatím nemluví.

Například nejvyšší a údajně i architektonicky nejoriginálnější budova London Bridge Tower, jejíž stavba bude v britské metropoli dokončena za čtyři roky, přišla investory na 200 milionů liber (zhruba 8,5 miliardy korun).

Londýnská radnice předpokládá, že novou dominantu navštíví v prvních letech po dokončení přibližně dva miliony zvědavců a turistů ročně. A totéž si slibuje i Paříž.

Konkurence roste. Po celém světě

Londýnskému Střepu a pařížské Generali však vyrůstá konkurent na opačném konci Evropy. V Moskvě vzniká takzvaná Moskevská městská věž s plánovanou výškou 600 metrů.

Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu
Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu | Foto: Martin Novák

Dokončena má být v roce 2011, takže londýnská věž si užije primátu nejvyšší konstrukce kontinentu zřejmě jen několik měsíců.

Nejvyšší budovou světa je momentálně Taipei 101 na Tchaj-wanu. Měří přes půl kilometru. Do několika let by ji měl předstihnout o dvě stovky metrů mrakodrap v Dubaji.

 • Reportáž z nejvyššího mrakodrapu planety na Tchaj-wanu

A v Argentině chtějí zajít ještě dál a výš. Architekt Julio Torcello navrhl mrakodrap, který se bude v základně rozkládat na ploše čtyř čtverečních kilometrů. Výška budovy zatím není známa, ale údajně se má blížit "magické" hranici jednoho kilometru.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy