Nádherná. Trump měl nevhodné poznámky vůči Macronově ženě, prezidenti si ale v Paříži notují

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 7. 2017 10:14
Americký prezident Donald Trump a jeho francouzský kolega Emmanuel Macron se v Paříži shodli na společném boji proti terorismu i spolupráci v obraně. Trump dokonce mluvil o nutnosti bojovat proti klimatickým změnám, což dosud zpochybňoval. Média si ale všímají i údajně nevhodných Trumpových poznámek vůči Macronově ženě.
Trump o Brigitte Macronové: „Jste ve velmi dobré formě.“ | Video: Reuters

PařížDonald Trump chtěl během návštěvy Paříže manželce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Brigitte Macronové vyseknout kompliment.

"Vypadáte tak dobře," zachytila jeho slova kamera. "Nádherná," dodal ještě, když se k ní otočil zády.

Internet si tím ale nezískal, sociální sítě záhy zaplnila kritika. Řadě přispěvatelů se slova amerického prezidenta zdají vůči 64leté ženě, která je navíc o mnoho let starší než její manžel, nevhodná. A vlastně nevhodná vůči jakékoliv ženě.

"Pane Trumpe, ženy nestojí o nevyžádané poznámky o tom, co si myslíte o jejich tělech. Je to hrubé a naprosto nevhodné," napsala na Twitter například americká dokumentaristka a herečka Jennifer Siebel Newsomová.

Trump nevkusnými a sexistickými poznámkami na adresu žen nechvalně proslul už v minulosti.

Poznámka vůči Macronově manželce je ale, aspoň zatím, jedinou aférkou na Trumpově návštěvě Francie, kam americký prezidentský pár přiletěl ve čtvrtek.

Trump už stihl navštívil hřbitov amerických vojáků, kteří padli v Evropě během první světové války. Spolu s manželkou Melanií pak s Macronovými povečeřel v luxusní restauraci ve druhém patře Eiffelovy věže. Tedy s výhledem na Paříž.

Macron toto místo podle médií vybral záměrně, protože Trump během své kampaně mluvil o tom, že Francie ani přímo Paříž už kvůli imigrantům nejsou, co bývaly.

Nezlomné přátelství mezi národy

Jinak ale oba prezidenti během prvního dne návštěvy zdůrazňovali možná až nečekaně velkou shodu. "Přátelství mezi našimi dvěma národy - a námi dvěma, mohl bych dodat - je nezlomné," prohlásil Trump na společné tiskové konferenci s Macronem.

Jejich první schůzka, letos v květnu, přitom nebyla zdaleka tak idylická. Oba si vzájemně tiskli ruce tak tvrdě, až jim zbělely klouby. Macron pak veřejně prohlásil, že to udělal schválně. Chtěl tak prý předejít případnému pokusu Trumpa svého partnera během stisku ruky ponížit, jak to americký prezident "provedl" japonskému premiérovi Šinzó Abemu.

Macron ale následně udělal vůči Trumpovi vstřícný krok, když mu osobně zavolal a pozval ho na návštěvu Francie na tento pátek 14. července, tedy na výročí dobytí Bastily, hlavní francouzský svátek.

Letos je oslava spojená i se stým výročím zásahu amerických vojáků do první světové války na straně takzvaných dohodových mocností, k nimž patřila i Francie.

Spojme se proti teroristům

Macron s Trumpem se ve čtvrtek shodli například na společném boji proti terorismu i na posílení spolupráce v obraně.

Americký prezident dokonce mluvil o nutnosti boje s klimatickými změnami, i když nedávno stáhl americký podpis pod pařížskou klimatickou dohodou.

Právě teď Macron a Trump na hlavním pařížském bulváru Champs-Élysées společně sledují velkou vojenskou přehlídku. Macron tím chce Trumpovi předvést, že myslí vážně svůj slib vrátit francouzské vojenské výdaje na úroveň dvou procent hrubého domácího produktu. Trump něco takového požaduje po všech členských zemích Severoatlantické aliance.

Americký a francouzský prezident momentálně patří mezi nejvýraznější politiky na světě. Macron slíbil, že vrátí prezidentskému úřadu ve své zemi tradiční důstojnost a pompu.

Choreografie jeho veřejných vystoupení otevřeně odkazuje na bývalého vůdce protinacistického odboje a pozdějšího silného prezidenta Charlese de Gaulla i velké francouzské krále minulých staletí.

Trump se naopak při svých projevech nebo komunikaci na sociální síti Twitter chová jako dosud žádný americký prezident v historii. Podle kritiků je to jednání nedůstojné prezidenta. Lidé, kteří Trumpa volili, to ale oceňují.

Ruskou aféru Trump nechal ve Washingtonu

Zatímco Macron si krátce po svém zvolení užívá vysoké popularity, Trump už má podporu jen tvrdého jádra svých voličů. Většina Američanů s jeho působením ve funkci spokojená není. Cesta do Evropy teď pro Trumpa může být vítaným odvedením pozornosti od skandálu, kterému čelí doma.

Jeho syn Donald junior se loni během kampaně sešel s ruskou právničkou, od které si sliboval, že mu předá kompromitující materiály na soupeřku svého otce Hillary Clintonovou. Přitom věděl, že údajné "kompro" má dodat přímo ruská vláda. To odporuje dosavadním tvrzením prezidenta Trumpa a jeho lidí, že jeho tým neměl s Rusy žádné kontakty.

Amerika teď řeší, zda o snahách Donalda juniora věděl jeho otec. Objevují se hlasy, že pokud ano, mohl by čelit impeachementu, tedy procesu, který by mohl skončit jeho odvoláním z funkce.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy