Nádherná. Trump měl nevhodné poznámky vůči Macronově ženě, prezidenti si ale v Paříži notují

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 7. 2017 10:14
Americký prezident Donald Trump a jeho francouzský kolega Emmanuel Macron se v Paříži shodli na společném boji proti terorismu i spolupráci v obraně. Trump dokonce mluvil o nutnosti bojovat proti klimatickým změnám, což dosud zpochybňoval. Média si ale všímají i údajně nevhodných Trumpových poznámek vůči Macronově ženě.
Trump o Brigitte Macronové: „Jste ve velmi dobré formě.“ | Video: Reuters

PařížDonald Trump chtěl během návštěvy Paříže manželce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Brigitte Macronové vyseknout kompliment.

"Vypadáte tak dobře," zachytila jeho slova kamera. "Nádherná," dodal ještě, když se k ní otočil zády.

Internet si tím ale nezískal, sociální sítě záhy zaplnila kritika. Řadě přispěvatelů se slova amerického prezidenta zdají vůči 64leté ženě, která je navíc o mnoho let starší než její manžel, nevhodná. A vlastně nevhodná vůči jakékoliv ženě.

"Pane Trumpe, ženy nestojí o nevyžádané poznámky o tom, co si myslíte o jejich tělech. Je to hrubé a naprosto nevhodné," napsala na Twitter například americká dokumentaristka a herečka Jennifer Siebel Newsomová.

Trump nevkusnými a sexistickými poznámkami na adresu žen nechvalně proslul už v minulosti.

Poznámka vůči Macronově manželce je ale, aspoň zatím, jedinou aférkou na Trumpově návštěvě Francie, kam americký prezidentský pár přiletěl ve čtvrtek.

Trump už stihl navštívil hřbitov amerických vojáků, kteří padli v Evropě během první světové války. Spolu s manželkou Melanií pak s Macronovými povečeřel v luxusní restauraci ve druhém patře Eiffelovy věže. Tedy s výhledem na Paříž.

Macron toto místo podle médií vybral záměrně, protože Trump během své kampaně mluvil o tom, že Francie ani přímo Paříž už kvůli imigrantům nejsou, co bývaly.

Nezlomné přátelství mezi národy

Jinak ale oba prezidenti během prvního dne návštěvy zdůrazňovali možná až nečekaně velkou shodu. "Přátelství mezi našimi dvěma národy - a námi dvěma, mohl bych dodat - je nezlomné," prohlásil Trump na společné tiskové konferenci s Macronem.

Jejich první schůzka, letos v květnu, přitom nebyla zdaleka tak idylická. Oba si vzájemně tiskli ruce tak tvrdě, až jim zbělely klouby. Macron pak veřejně prohlásil, že to udělal schválně. Chtěl tak prý předejít případnému pokusu Trumpa svého partnera během stisku ruky ponížit, jak to americký prezident "provedl" japonskému premiérovi Šinzó Abemu.

Macron ale následně udělal vůči Trumpovi vstřícný krok, když mu osobně zavolal a pozval ho na návštěvu Francie na tento pátek 14. července, tedy na výročí dobytí Bastily, hlavní francouzský svátek.

Letos je oslava spojená i se stým výročím zásahu amerických vojáků do první světové války na straně takzvaných dohodových mocností, k nimž patřila i Francie.

Spojme se proti teroristům

Macron s Trumpem se ve čtvrtek shodli například na společném boji proti terorismu i na posílení spolupráce v obraně.

Americký prezident dokonce mluvil o nutnosti boje s klimatickými změnami, i když nedávno stáhl americký podpis pod pařížskou klimatickou dohodou.

Právě teď Macron a Trump na hlavním pařížském bulváru Champs-Élysées společně sledují velkou vojenskou přehlídku. Macron tím chce Trumpovi předvést, že myslí vážně svůj slib vrátit francouzské vojenské výdaje na úroveň dvou procent hrubého domácího produktu. Trump něco takového požaduje po všech členských zemích Severoatlantické aliance.

Americký a francouzský prezident momentálně patří mezi nejvýraznější politiky na světě. Macron slíbil, že vrátí prezidentskému úřadu ve své zemi tradiční důstojnost a pompu.

Choreografie jeho veřejných vystoupení otevřeně odkazuje na bývalého vůdce protinacistického odboje a pozdějšího silného prezidenta Charlese de Gaulla i velké francouzské krále minulých staletí.

Trump se naopak při svých projevech nebo komunikaci na sociální síti Twitter chová jako dosud žádný americký prezident v historii. Podle kritiků je to jednání nedůstojné prezidenta. Lidé, kteří Trumpa volili, to ale oceňují.

Ruskou aféru Trump nechal ve Washingtonu

Zatímco Macron si krátce po svém zvolení užívá vysoké popularity, Trump už má podporu jen tvrdého jádra svých voličů. Většina Američanů s jeho působením ve funkci spokojená není. Cesta do Evropy teď pro Trumpa může být vítaným odvedením pozornosti od skandálu, kterému čelí doma.

Jeho syn Donald junior se loni během kampaně sešel s ruskou právničkou, od které si sliboval, že mu předá kompromitující materiály na soupeřku svého otce Hillary Clintonovou. Přitom věděl, že údajné "kompro" má dodat přímo ruská vláda. To odporuje dosavadním tvrzením prezidenta Trumpa a jeho lidí, že jeho tým neměl s Rusy žádné kontakty.

Amerika teď řeší, zda o snahách Donalda juniora věděl jeho otec. Objevují se hlasy, že pokud ano, mohl by čelit impeachementu, tedy procesu, který by mohl skončit jeho odvoláním z funkce.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy