Paříž má ve vedení příliš mnoho žen, za nevyváženost dostala pokutu 90 tisíc eur

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2020 7:45
Paříž dostala pokutu 90 tisíc eur (2,4 milionu korun) za nedodržení vyváženosti pohlaví ve vedoucích pozicích - jmenovala příliš mnoho žen. V roce 2018 bylo do vedení francouzské metropole s Anne Hidalgovou v čele jmenováno 11 žen a jen pět mužů, píše list Le Monde, což je podle francouzského státu nevyvážené.
Starostka Paříže Anne Hidalgová.
Starostka Paříže Anne Hidalgová. | Foto: Reuters

V roce 2018 se v Paříži nově obsazovalo 16 pracovních míst ve vedoucích pozicích, ženy je získaly v 11 případech, což představuje 69 procent jmenovaných. Podle týmu Hidalgové tak jen doháněli nepoměr, který v tuto chvíli ve státní správě panuje.

"Toto velmi vysoké číslo významně přispívá k feminizaci na vedoucích pozicích. Výsledkem však je nesplnění zákonného cíle 40procentního zastoupení osob každého pohlaví na těchto pracovních pozicích," uvádí ministerstvo pro státní správu ve svém odůvodnění pokuty.

Původní zákon z roku 2013 již změnila novela ze srpna 2019, a pokud by Paříž jmenovala více žen dnes, nic by jí už nehrozilo. Podle nové úpravy při jednom jmenování může převažovat jedno pohlaví, pokud zůstane zachována celková rovnováha mezi muži a ženami ve vedoucích pozicích pro daný úřad nebo město. Ta je zachována i v Paříži, kde ženy zastávají 47 procent vedoucích pozic. Další metou je boj za odpovídající ohodnocení, na začátek roku 2021 metropole chystá plán "Paříž, inkluzivní zaměstnavatel".

Podle francouzských médií již stejnou pokutu od roku 2017 dostala nejméně čtyři ministerstva a 17 obcí, včetně města Lille.

 

Právě se děje

Další zprávy