Řidič kamionu, student ekonomie i fanynka fake news. Kdo jsou demonstranti z Paříže?

Simone Radačičová Zahraničí Simone Radačičová, Zahraničí
8. 12. 2018 6:30
Jeden má záznam v trestním rejstříku za napadení policisty. Dalšímu je 21 let a studuje vysokou školu zaměřenou na finance. Třetí muž je pětačtyřicetiletý rozvedený řezník. Jedno mají ale společné: jsou členy tzv. žlutých vest, francouzské protestní skupiny, která bude i tuto sobotu demonstrovat v centru Paříže.
Protesty v Paříži.
Protesty v Paříži. | Foto: Reuters

Tato pestrá trojice spolu s dalšími lidmi stála v pondělí před soudem, který rozhodoval o osudu zadržených demonstrantů z minulého víkendu. Tehdejší protest se zvrhl v násilí a ničení pařížských památek.

Třináct lidí bylo nakonec obviněno z poškození Vítězného oblouku. Policie zadržela přes čtyři sta demonstrantů, zraněných bylo 130.

"Jde často o lidi, kteří pracují, ale na konci měsíce nevyjdou s penězi. Mají pocit, že se nespravedlivě dostávají do tísně," vysvětlil na nedávném setkání s evropskými novináři Emmanuel Riviere, ředitel společnosti na průzkum veřejného mínění Kantar, co jsou zač žluté vesty. Uskupení si tak říká podle reflexního oděvu, který nosí motoristé v případě nehody.

Původně začalo jako hnutí odmítající plánované zdražení pohonných hmot ve Francii. Během letoška paliva zdražila už o 16 procent a jejich cena měla ještě růst kvůli chystanému zvýšení daně, poznamenává server Business Insider.

Ve Francii se prohlubuje rozpor mezi velkými městy a chudším okolím. Lidé na venkově mají pocit, že už dřívější úspory a vyšší cena paliv na ně dopadají více než na obyvatele měst. Domnívají se také, že o nich rozhodují elity odtržené od reality a od problémů "běžných Francouzů".

"Když se jich ptáme, tak často zmiňují rozdělení na ‘my’ a ‘oni’. A ‘oni’ jsou lidé, kteří mají všechno - šéfové velkých firem, lidé s velkými platy, poslanci, senátoři, zkrátka ti, kteří si podle nich žijí v luxusu," dodává Riviere. Mnozí z nich vnímají prezidenta Emmanuela Macrona, který se jeden čas živil jako bankéř, za "prezidenta bohatých".

Riviere zdůrazňuje, že žluté vesty mají ve Francii velkou podporu. Přestože jejich demonstrace doprovázelo v minulých týdnech násilí, jejich požadavky podporují zhruba tři čtvrtiny populace.

Bez lídra, vše běží přes internet

Hnutí žlutých vest nemá ve Francii obdoby. Vzniklo spontánně na sociálních sítích a nemá jasného lídra. Neopírá se ani o politické strany nebo vlivné odbory, které ve Francii obvykle organizují protesty a stávky. I proto je těžké předpovědět, jaké budou jeho další kroky a jak se zachová.  

Jednou z nejvýraznějších tváří žlutých vest je třiatřicetiletý řidič kamionu Eric Drouet. Ten patřil mezi první Francouze, kteří už v říjnu vyzývali k protestům proti vysokým cenám pohonných hmot. Drouet také několikrát vystoupil v médiích, v posledních dnech se ale spíš spoléhá na sociální sítě. Na Facebooku má na starosti skupinu s názvem "Rozzlobená Francie".

Jednou z prvních žlutých vest byla také Jacqueline Mouraudová z Bretaně, která se označuje za "umírněného" člena hnutí.

Ta na začátku listopadu natočila video, ve kterém zkritizovala vysoké ceny paliv. Jednapadesátiletá žena ale podle francouzských médií sdílí na sociálních sítích falešné zprávy, tedy fake news, a věří například v chemtrails (jedna z konspiračních teorií). Dostala už několik výhrůžek smrtí, a proto požádala o policejní ochranu.

Další z hlavních tváří žlutých vest Jean-Francois Barnaba je podle médií zaměstnaný jako úředník ve státní administrativě. Už deset let bere plat 2600 eur (v přepočtu 67 tisíc korun), aniž by vykonával jakoukoliv práci - má zvláštní statut úředníka bez práce.

Kvůli radikálům zavřou i památky

Jak ale tvrdí úřady, v případě protestů zdaleka nejde jen o žluté vesty. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner v pondělí uvedl, že na demonstracích byla i řada příslušníků krajně pravicových a levicových násilných skupin.

"Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení," řekl ministr. "Jsou to výtržníci, kteří přišli čistě z finančních důvodů a s nemorálními pohnutkami, aby zneužili chaosu k ničení a rabování obchodů."

A tento víkend by podle něj mohla být situace podobná. "Všechno nasvědčuje tomu, že se radikální elementy znovu mobilizují," řekl v pátek Castaner.

Není zatím jasné, kde se demonstranti v Paříži sejdou. Ve hře je stejně jako při minulých protestech slavná obchodní třída Champs-Élysées.

Na sociálních sítích ale někteří zmiňují i náměstí Bastily nebo prostranství u Eiffelovy věže. Radikálnější členové žlutých vest na sociálních sítích vyzývají k protestům v bohatých obchodních čtvrtích nebo u sídel televizních stanic BFMTV a TF1, které podle nich neinformují o protestech objektivně.

"V sázce je bezpečnost francouzského lidu a institucí. Volám po odpovědnosti," prohlásil k plánovaným protestům francouzský premiér Édouard Philippe. Vláda hledá možnosti, jak na riziko adekvátně odpovědět. Hovoří se o výrazném posílení bezpečnosti v Paříži a dalších městech. Připravují se speciální vozidla a oddíly, které budou mít za úkol ochranu důležitých budov a odstraňování případných barikád.

Některá muzea a galerie, včetně slavného Louvru, raději ani neotevřou. Stejně tak Eiffelova věž.

"Prezident Emmanuel Macron požádal všechny politické a odborové organizace, aby vyzvaly Francouze ke klidu," uvedl mluvčí vlády Benjamin Griveaux. Mnozí ale prezidentovi, jehož podpora klesla na rekordně nízkou úroveň 21 procent, vyčítají, že zatím před Francouze nepředstoupil, aby obhájil své kroky.

Padla jedna daň, mohly by padnout i další

Macron mezitím otočil o 180 stupňů. Původně odmítal, že by mohl nespokojeným žlutým vestám ustoupit. Teď ale změnil postoj.

Nejprve premiér Philippe oznámil, že na šest měsíců zmrazí zvýšení daně z pohonných hmot, proti které se žluté vesty vymezují. Jen o den později vláda ustoupila ještě více a zvýšení daně úplně zrušila. Ani to ale žluté vesty neuklidnilo.

Část z nich ústupky vlády přivítala, část je považuje za "drobky" a chce další opatření. "Dejte nám okamžitě vyšší kupní sílu," prohlásil pro televizi BFMTV zmíněný známý člen hnutí Jean-Francois Barnaba.

"Daň z pohonných hmot byla jen začátek. Jsou tu i další daně. Jsou tu platy, je tu minimální mzda," řekl zase Tony Roussel, mluvčí žlutých vest z Marseille.

Jejich požadavky se liší. Někteří volají například po vyšším zdanění bohatých nebo velkých internetových firem, jako jsou Amazon, Facebook nebo Google. Ti radikálnější chtějí nové volby nebo rovnou demisi prezidenta Macrona.

Podívejte se na video z předchozích protestů

Ve vzteku převrátili auto na střechu, pak demonstranti pokračovali v protestu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy