Paříž děsí gang brutálních únosců

Red Zah, ČTK
17. 2. 2006 15:04
Paříž - Francouzská policie zadržela nebezpečný gang únosců, který tento týden umučil uneseného muže a má za sebou šest nebo sedm dalších pokusů o únos.
V říjnu na předměstích Paříže řádily skupiny mladých přistěhovalců.
V říjnu na předměstích Paříže řádily skupiny mladých přistěhovalců. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté v noci na dnešek zadrželi 15 členů skupiny, která si říká Barbaři. Její vůdce však stále uniká. Na tiskové konferenci o případu informoval pařížský prokurátor Jean-Claude Morin.

Obětí gangu se stal třiadvacetiletý muž. Policie zveřejnila pouze jeho první jméno Ilan. Mladík byl v pondělí nalezen v agonii na okraji Paříže poblíž železniční stanice Sainte-Genevieve-des-Bois. Byl nahý, spoutaný, v ústech měl roubík a na 80 procentech těla popáleniny a stopy po dalším mučení. Zemřel při převozu do nemocnice. Podle Morina ho gang pohodil poblíž jednoho nádraží v domnění, že už je mrtvý.

Antisemitský motiv se nepotvrdil

Případ způsobil ve Francii šok jak svou brutalitou, tak zdánlivou absencí motivu únosu, protože mladík byl prostý prodavač a jeho rodina není zámožná. Předpoklad, že motivem mohl být antisemitismus, se nepotvrdil. Únos nicméně vzbudil znepokojení ve francouzské židovské obci, k níž mladík patřil.

Únosci žádali po rodině peníze, ale z původních 400 tisíc eur (skoro 12 milionů korun) slevili až na 5 tisíc a i tak si pro ně nepřišli. Podle Morina používali v tomto i v předchozích případech velmi důmyslně telefonu a internetu.

Prokurátor řekl, že členům gangu je mezi 17 a 32 lety, pocházejí ze zanedbané čtvrti pařížského předměstí Bagneux. Jejich vůdcem je šestadvacetiletý přistěhovalec ze subsaharské Afriky, přezdívaný Mozek barbarů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy