Němci podezírají Američany. Odposlouchávali Merkelovou

Petr Jemelka Zahraničí Petr Jemelka, Zahraničí
Aktualizováno 24. 10. 2013 8:55
Dokumenty od Snowdena dokazují také odposlechy Francouzů i čtení mexických mailů
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Paříž/Washington/Berlín - Mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové údajně sledovaly americké tajné služby.

"Příslušné informace o tom má německá vláda, která okamžitě požádala americkou vládu o urychlené a podrobné vysvětlení," řekl mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert.

O sledování mobilní komunikace kancléřky jako první informoval na internetu německý zpravodajský týdeník Der Spiegel. Kancléřka podle magazínu možná byla cílem amerických tajných služeb několik let.

Mluvčí Seibert potvrdil, že Merkelová už kvůli záležitosti osobně telefonovala americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který ji ujistil, že Washington její komunikaci v současnosti nemonitoruje. Bílý dům však nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

"Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné," řekl Seibert.

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, podle německého vládního mluvčího není sledování šéfa kabinetu možné.

Whistleblower Edward Snowden tak znovu přitopil pod kotlem. Proti Spojeným státům přitom už počátkem týdnem "poštval" Francouze a Mexičany.

Německému týdeníku Der Spiegel a francouzskému deníku Le Monde předal materiály prokazující odposlechy telefonních hovorů francouzských občanů a sledování elektronické komunikace mexických politických špiček americkou tajnou službou NSA. Obě média je tento týden zveřejnila.

V Mexiku měla být po několik let špiclována vláda a tehdejší prezident Felipe Calderón, v zemi galského kohouta zase americké špiony jen v období od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku zajímalo 70,3 milionu telefonních hovorů.

Krom toho měli být pod drobnohledem také francouzští diplomaté působící ve Washingtonu a v newyorském sídle OSN.

O sledování francouzských diplomatů už psaly Der Spiegel i The Washington Post na začátku září, informace, jež nyní zveřejnil Le Monde, jsou ale detailnější. Ukázalo se, že se NSA diplomatům nabourávala do systému pomocí souborů cookies a kopírováním obsahu zobrazeného na monitoru.

Komunikaci v chytrých telefonech zaznamenávala díky spywaru.

Jsme o krok napřed, pochvalovala si americká vyjednavačka

Informace poskytnuté Snowdenem podle Le Mondu ukazují, že sledování francouzských diplomatů posloužilo Spojeným státům mimo jiné při přesvědčování zbylých členů Rady bezpečnosti OSN, aby v červnu 2010 odsouhlasili uvalení dalších sankcí na Írán.

"Ty informace nám pomohly být při vyjednávání vždy o krok napřed," pochvaluje si podle francouzského deníku v tajné depeši tehdejší americká velvyslankyně při OSN Susan Ricová. Snowdenovy materiály naznačují také to, že podobně USA špiclovaly též Brazilce a Němce.

Nejdřív půjdou na gril velvyslanci, pak Obama

Obě země odhalení pobouřila. Zdá se, že tentokrát už diplomatickou přestřelku bude muset hasit přímo šéf Bílého domu. Prozatím jdou nicméně na kobereček "pouze" američtí velvyslanci v obou zemích.

Paříž amerického ambasadora předvolala už v pondělí, Mexičané to udělají v nejbližší době, prohlásil ministr zahraničí José Antonio Meade.

Postoj, který Spojené státy k třaskavým dokumentům hodlají zaujmout, už nastínil šéf tamních zpravodajských služeb James Clapper.

"Články, jež byly v poslední době publikovány ve francouzském deníku Le Monde, obsahují nepřesné a zavádějící informace o amerických zpravodajských aktivitách v zahraničí," prohlásil.

Spojené státy podle něj neodposlouchávaly 70 milionů Francouzů, jak tvrdí list. Shromažďují prý stejný typ informací jako tajné služby jiných zemí a dělají to stejných způsobem. Více americký šéfšpión sdělit odmítl.

Já o tom nic nevím, dušuje se šéf Bílého domu

Barack Obama ale zřejmě bude smířlivější. Mexičanům už dal své slovo, že záležitost bude vyšetřena, a prezidenta Enriqua Peňu Nietu ujistil, že "žádnou špionáž v Mexiku nenařídil".

Zatímco jím vynesené utajované dokumenty vyvolávají diplomatické roztržky mezi světovými velmocemi, třicetiletý Edward Snowden se v Rusku ukrývá před americkou justicí a čeká, zda mu Moskva po vypršení ročního víza udělí azyl.

Se zveřejňováním tajných informací chce pokračovat i nadále a prostřednictvím médií vzkázal, že to nejhorší pro americkou vládu má teprve přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy