Foto: Neznámá tvář Jana Kubiše. Parašutisty, který změnil dějiny Československa

Jan Kubiš v mládí.
Rodiče Jana Kubiše Kristina Mitisková a František Kubiš krátce po uzavření sňatku na podzim 1910.
Janova maminka Kristina se svou matkou Františkou Mitiskovou a čtyřmi vlastními dětmi: Františkou (v náručí), nejstarším Rudolfem (stojící první zprava), Jaroslavem (na klíně babičky). Rozmazaný Jan Kubiš zcela vlevo.
Malý Jan Kubiš (sedící uprostřed) na vzácném snímku pořízeném v polovině 20. let v Ptáčově.
V prosinci 1928 vystavil obecní úřad v Dolních Vilémovicích Janu Kubišovi tento domovský list.
Foto: Archiv: Eduard Stehlík, Jaroslav Čvančara, VHÚ
Štěpán Plaček Jan Gazdík Štěpán Plaček, Jan Gazdík
Aktualizováno 24. 12. 2017 13:12
Po pěti letech mravenčího sbírání nových faktů a fotografií vydává historik Eduard Stehlík novou publikaci s názvem "Jan Kubiš: Nezlomí mě ani to nejhorší". Představuje doposud neznámé informace a snímky této klíčové postavy československého válečného odboje. Parašutisty, který se svým kamarádem Josefem Gabčíkem zlikvidoval v květnu 1942 jednoho z nejmocnějších pohlavárů nacistické říše Reinharda Heydricha.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy