Sao Paulo vře, Rio hlídají vojáci. To všechno kvůli fotbalu

Zahraničí Alexandre Caverni, Anthony Boadle, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 13. 6. 2014 6:30
V ulicích měst, kde se koná fotbalový šampionát, patroluje 100 tisíc policistů a 57 tisíc vojáků. Brazilci se diví, něco takového neznají.
Jeden z demonstrantů s Molotovovým koktejlem při protestech proti fotbalovému mistrovství světa.
Jeden z demonstrantů s Molotovovým koktejlem při protestech proti fotbalovému mistrovství světa. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Hotel Caesar Park, budova s dvaceti třemi patry, která se tyčí nad úchvatnou pobřežní promenádou Ria de Janeira. Do začátku mistrovství světa ve fotbale 2014 zbývaly hodiny.

Před honosnou stavbou - a dočasným domovem nizozemského fotbalového týmu - čeká dav přibližně dvou set fanoušků.

Jejich oranžová trička, transparenty a klobouky se stuhou v národních barvách nejsou jedinou zvláštností u vchodu do hotelu, v němž zpravidla bydlí manažeři velkých firem a turistická smetánka. Postává tu i osmnáct příslušníků brazilských bezpečnostních sil v helmách a neprůstřelných vestách, s holemi, paralyzéry, puškami a pistolemi.

Nad proslulou pláží Ipanema přelétává helikoptéra, člun pobřežní hlídky si razí cestu zpěněnými vrcholky vln kousek od břehu. "Páni!" vzdychne dvaačtyřicetiletý manažer aerolinek Bjorn Koerselman. "Bezpečnost na šampionátu berou opravdu vážně."

Přesně v takovou reakci zahraničních návštěvníků, kteří přijeli na mistrovství světa ve fotbale, doufá zdejší vláda. Vláda země, která po dlouhé roky balancuje na hraně mezi vládou práva a chaosem.

Šampionát byl ve čtvrtek večer slavnostně zahájen v Sao Paulu, jeho zápasy se hrají v celkem jedenácti dalších brazilských městech. A právě čtvrteční Sao Paulo nejlépe ukazuje, k čemu všemu chce brazilská prezidentka Dilma Rousseffová bezpečnostní síly použít.

Jen několik hodin před úvodním hvizdem zápasu Brazílie - Chorvatsko sváděli demonstranti pouliční bitvu s policií. Ozbrojené složky nasadily slzný plyn a dělbuchy.

Lidé, kteří protestují proti zbytečnému utrácení za fotbal, se snažili zablokovat cestu ke Corinthians Areně, kde se večerní duel hrál.

Policisté pochodují kolem stadionu Arena da Amazonia v Manausu.
Policisté pochodují kolem stadionu Arena da Amazonia v Manausu. | Foto: Reuters

Mobilizace kvůli fotbalu

Po letech nedodržených stavebních termínů, podezření z korupce, nedostatků v infrastruktuře a tahanic s Mezinárodní fotbalovou federací FIFA Brazílie přesto věří, že mistrovství světa proběhne bez větších incidentů. A že bezpečnost dvou milionů osob, o nichž se předpokládá, že na velký fotbalový svátek a s ním spojená představení a nejrůznější akce dorazí ze zahraničí, je dokonale zajištěna.

V ulicích měst, kde se bude šampionát odehrávat, patroluje na 100 tisíc policistů. Prezidentka Rousseffová navíc povolala 57 tisíc vojáků, příslušníků námořnictva a dalších jednotek, jejichž činnost budou koordinovat experti ze zvláštních velících center v každém z hostitelských měst.

Žádnou větší mobilizaci brazilských bezpečnostních sil a armády země v posledních letech nezažila.

Vláda do zajištění bezpečnosti mistrovství světa investovala přibližně 850 milionů dolarů. Tato částka má pokrýt nejenom policejní ochranu 32 týmů, které se šampionátu účastní.

Vedle zásahů bezpečnostních sil proti účastníkům protestů, jako je ten čtvrteční v Sao Paulu, se z ní má platit i zabezpečení vzdušného prostoru, ať již se jedná o obsluhu radarů a kontrolních systémů, či pravidelné přelety helikoptér, hrkotajících nad městy.

"Šampionátem chce Brazílie propagovat naši zemi, pochlubit se svými městy, přilákat turisty," říká poradce vlády generál Jamil Megid. "Všechny policejní a armádní jednotky, stejně jako tajné služby musí úzce spolupracovat pod jedním, integrovaným velením, aby mohly úspěšně plnit své úkoly."

Policisté před stadionem Indepencia v Belo Horizonte.
Policisté před stadionem Indepencia v Belo Horizonte. | Foto: Reuters

Neobvyklá výzva

Brazílie je na velké události zvyklá. Rio de Janeiro kupříkladu pravidelně hostí více než milion návštěvníků, kteří sem přijíždějí na proslulý karneval a oslavy Nového roku.

Rozsah mistrovství světa ve fotbale je ale něco jiného, jedinečného. Rozlehlá Brazílie zabírá velkou část jihoamerického kontinentu a to znamená i velmi rozdílné druhy rizik – ať už vezmeme v úvahu pralesní metropoli Manaus s čilým říčním provozem, či příliv fanoušků z Argentiny, kteří do země směřují auty z jihu.

Šampionát s sebou nese i nebezpečí provázející kteroukoli velkou společenskou událost – od terorismu přes kybernetické útoky až po násilné pouliční demonstrace.

Už loni v červnu Brazílii zachvátila série protestů a stávek. Tehdy se v zemi konal Konfederační pohár FIFA, jako předehra světového šampionátu.

Ti, kdo kritizují pořádání mistrovství, poukazují na to, že vláda investovala do infrastruktury spojené se šampionátem jedenáct miliard dolarů. A přitom není schopna vyřešit letité problémy chudinských čtvrtí a poskytnout obyvatelstvu více peněz na základní sociální služby.

Zaskočení Brazilci

Mimořádné manévry a bezpečnostní opatření, která teď v zemi platí, mnohé Brazilce překvapily. V zemi, která co do úrovně kriminality a počtu vražd na obyvatele zaujímá jedno z předních míst ve světě, není něco takového obvyklé.

Hlídka nad Rio de Janeirem.
Hlídka nad Rio de Janeirem. | Foto: Reuters

V Riu se tak například majitelé výletních plachetnic divili, když je osádky člunů pobřežní hlídky opakovaně žádaly o předložení průkazů totožnosti.

Nájemníci domů v centru města se zase dověděli, že armáda umístí na jejich střechu radary, aby mohla lépe sledovat oblohu nad stadionem Maracaná, kde se bude odehrávat sedm zápasů včetně finále.

Několik menších problémů se přesto objevilo.

Armáda musela poskytnout dodatečné jednotky poté, co stávkující učitelé obklíčili brazilský národní tým, když cestoval autobusem přes čtvrť, kde se protest odehrával.

V pondělí pak byla policie nucena použít slzný plyn, aby rozehnala stávkující dělníky u stanice metra v Sao Paulu.

Brazilci ale neremcají, naopak. "Pro nás, co tady žijeme, tohle není běžné," říká při pohledu na nizozemské fanoušky hlídané ozbrojenci jedenadvacetiletý student ekonomie Junior Andrade. "Přál bych si, aby bezpečnostní opatření byla vždycky taková jako dnes."

 

Právě se děje

Další zprávy