Paradox sankcí proti Rusku. Kalašnikovy jdou v USA na dračku

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 9. 2014 17:10
Obama je nejlepší prodejce na světě, podotýká jeden majitel obchodu se zbraněmi.
Ceny některých ruských zbraní se v USA zdvojnásobily. Ilustrační foto.
Ceny některých ruských zbraní se v USA zdvojnásobily. Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Washington - Uvalení embarga na dovoz ruských zbraní kvůli krizi na Ukrajině vyvolalo ve Spojených státech nákupní horečku.

Američané berou prodejny zbraní útokem a zásoby se rychle tenčí.

Zájem je především o legendární samopaly AK-47 Kalašnikov, které se na mnoha místech vyprodaly během desítek hodin.

AK-47 jako investice

Kritici proto administrativu prezidenta Baracka Obamy viní z toho, že zbrojní embargo přimělo k nákupu pušek a pistolí i ty, kteří by si je jinak neobstarávali.  

Někteří zákazníci neváhali pořídit si i deset pušek jako investici. Nelze totiž předpokládat, že by americké embargo bylo v brzké době zrušeno.

Pro obchodníky se zbraněmi tak nastaly žně. Někteří dokonce posměšně hovoří o tom, že je šéf Bílého domu prodejcem desetiletí či století.  

Ano, Obama je nejlepší prodejce zbraní na světě.

"Ano, Obama je nejlepší prodejce zbraní na světě. Každé dva až čtyři měsíce někdo začne mluvit o omezení prodeje zbraní a lidé přijdou a jednu si koupí," cituje deník The Washington Post majitele obchodu se zbraněmi v Leesburgu ve státě Virginia Tylera Whidbyho.

Situace se opakuje

Nákupní horečka představuje další příklad paradoxního dopadu regulace - raketový nárůst poptávky, poznamenává list.

Jde o miliony prodaných zbraní navíc.

Obdobný efekt mělo projednávání zákona o omezení prodeje zbraní v 90. letech minulého století (tzv. Brady Bill), obsazení většiny křesel v Kongresu demokraty v roce 2006 nebo Obamova snaha omezit obchod se zbraněmi po střelbě na základní škole Sandy Hook.

"Je obrovskou ironií, že riziko omezení prodeje zbraní zvyšuje jejich prodej, a nejde o malá čísla. Jde o miliony prodaných kusů navíc," potvrzuje Philip Cook z Duke University, jenž se analýzou amerického legálního trhu se zbraněmi zabývá.

Z dlouhodobého hlediska se ale obchodníci se zbraněmi obávají, že je embargo připraví o zisky. Už teď si stěžují, že ruské zbraně kupují za dvojnásobné ceny.

 

Právě se děje

Další zprávy