Paradox. O klimatu se rozhodne v zemi zarytě věrné uhlí

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 11. 2013 7:11
V Polsku vrcholí boj o novou podobu ochrany klimatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Už za pár dní bychom mohli znát plán, jak snížit emise oxidu uhličitého v ovzduší tak, aby průměrná teplota na Zemi do roku 2100 nestoupla o dva stupně.

Na konferenci OSN o klimatických změnách se sjelo přibližně 20 000 účastníků. Do pátku jednají v polské metropoli Varšavě. A to je na celé konferenci jedna z nejzajímavějších věcí.

Klimatický summit hostí země, která patří k největším znečišťovatelům v Evropě a je při výrobě energie z třiadevadesáti procent závislá na uhelných elektrárnách.

Země, která loni torpédovala dohodu Evropské unie a vetovala návrh na snížení emisí skleníkových plynů EU jako celku do roku 2020 o pětadvacet procent oproti současnému stavu.

Konference se měla konat někde v Evropě, OSN si přála střední nebo východní Evropu. Ale nikdo neměl zájem, kromě Polska.

Polský ministr životního prostředí Marcin Korolec už při pondělním zahájení konference nenechal nikoho na pochybách, že Polsko trvá na svém.

"Dohody o boji proti klimatickým změnám by měly jednotlivým státům zachovat možnost stanovit si vlastní kvóty a cíle. Potřebujeme flexibilitu, ne globální diktát," prohlásil.

Poláci do budoucna sázejí na těžbu břidlicového plynu a na výstavbu nových, k životnímu prostředí šetrnějších elektráren.

První alternativa ale nedávno dostala trhliny, když se ukázalo, že těžba z břidlic bude drahá a možná se ani nevyplatí. Firma Exxon Mobil, která chtěla do polské těžby mohutně investovat, se stáhla.

Větrné elektrárny Poláci nechtějí a větší využití ropy nebo zemního plynu je nepřijatelné, protože by zvýšilo závislost na Rusku.

Zatím převažuje názor, že závislost na uhlí je nezbytná, protože je tak zajištěna levná energie. Některé elektrárny jsou ale staré desítky let a polské těžařské společnosti drtí krize kvůli levným cenám uhlí stejně jako českou New World Resources (NWR).

Největší polský a zároveň evropský producent koksovatelného uhlí - Jastrzebska Spólka Weglowa - hlásí za letošních prvních šest měsíců propad zisku o čtyři pětiny ve srovnání s rokem 2012.

Aktivisté z Greenpeace po zahájení nynějšího summitu vytvořili skupinky před šesti velkými uhelnými elektrárnami v Polsku. Promítají na ně heslo "Klimatické změny začínají tady!" a "Tajfuny začínají tady!".

Tyto elektrárny ale rozhodně v dohledné době nezmizí. Naopak se plánuje výstavba nové v Kožišnicích ve středním Polsku.

"Polská ekonomika a polská energetika bude založena na uhlí, stejně jako v minulosti. Ale v moderní, k životnímu prostředí přátelské podobě," řekl před dvěma měsíci polský premiér Donald Tusk při návštěvě Katovic, srdce polské hornické oblasti.

Poznámka: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy