Lesbický pár chtěl mít svatbu ve všech zemích, které to umožňují. Zastavila ho ale krutá diagnóza

Martin Novák Martin Novák
11. 1. 2018 7:29
Originálním způsobem chtěla belgicko-nizozemská dvojice zvýšit povědomí o zemích, které legalizovaly svatby osob stejného pohlaví. Rozhodla se postupně vzít ve všech zemích, kde to zákony umožňují. Projekt dvou umělkyň ale nečekaně zastavila rakovina.
Julian P. Boomová (vlevo) a Fleur Pieretsová.
Julian P. Boomová (vlevo) a Fleur Pieretsová. | Foto: Project 22

Amsterdam - Zákeřná nemoc vstoupila do originálního projektu lesbického páru, který se snažil propojit vlastní životní osudy s uměním.

Dvojice umělkyň a performerek Fleur Pieretsová z Belgie a Julian Boomová z Nizozemska uzavřela sňatek v roce 2012. Pod heslem "Globální oslava různosti" se chtěla symbolicky vzít ve všech čtyřiadvaceti zemích světa, ve kterých je svatba osob stejného pohlaví legální.

Umělkyně stihly ale jen čtyři. Devětatřicetiletá Boomová totiž umírá na rakovinu. Po svatbách v Antverpách, Amsterdamu a New Yorku pobýval pár v Paříži, kde se Boomové najednou udělalo špatně. Cítila se slabá a vyčerpaná. Po převozu do nemocnice vynesli lékaři krutou diagnózu: rakovina v pokročilém stadiu. S nádory v hlavě a blízko srdce.

"Dali jí tři měsíce života, během kterých postupně ztratí schopnost číst, poznávat věci a pak upadne do kómatu," uvedla Pieretsová smutně na Facebooku.

Součástí tzv. Projektu 22 měl být filmový dokument, fotografie i kniha. Název zvolily ženy vzhledem k tomu, že když se pro svůj nápad objet svět rozhodly, zemí s možností legálně uzavřít sňatek mezi lidmi stejného pohlaví bylo dvaadvacet. Mezitím přibyly Německo a Malta, název už se ale pár rozhodl neměnit.

Informovat pozitivně 

Pieretsová a Boomová prodaly kvůli originálnímu projektu velkou část svého majetku a plánovaly cestovat každá jen s jedním kufrem. Jejich dlouhá "svatební" cesta měla skončit letos v říjnu obřadem na Novém Zélandu.

V každé zemi se chtěly zdržet minimálně dva týdny. "Přemýšlely jsme, jak lidi informovat v pozitivním smyslu. Proto raději místo stížnosti na 170 zemí, kde se nemůžeme vzít, oslavujeme těch 24, kde můžeme," řekla Pieretsová ještě v době, kdy s Projektem 22 ženy začínaly.

Boomová k tomu tehdy řekla: "Naším cílem je zachytit, jak svět funguje na úrovni práv homosexuálů a genderové rovnosti. Jak se zároveň v tomto směru mění a vyvíjí." Projekt ale končí předčasně osobní tragédií jedné z aktérek. 

Kamarád obou žen Robert Greene založil webovou stránku na sbírku pro léčbu nemocné 39leté Julian Boomové. "Když máte diagnostikovanou rakovinu, znamená to pro vás velké výdaje, které žádná pojišťovna neproplácí," uvedl na sociálních sítích.

Česká republika nepatří mezi státy, kde gayové nebo lesby mohou uzavřít sňatek. Možné je pouze registrované partnerství. 

Svatbu lidí stejného pohlaví uzákonily Argentina, Brazílie, Kanada, Kolumbie, Uruguay, Mexiko, Dánsko, Finsko, Francie, Belgie, Německo, Irsko, Island, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Jihoafrická republika, Spojené státy, Švédsko a Velká Británie.

VIDEO: Výzva gay aktivisty Czeslawa Waleka, manažera kampaně "Jsme fér?"

Největší hrozbou heterosexuálního manželství není manželství gayů a leseb, ale heterosexuální rozvod, říká Czeslaw Walek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy