Pár hodin před lavinou žádal šéf hotelu v Itálii o pomoc. Klienti mají strach, psal policii

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2017 16:00
Ředitel hotelu Rigopiano, který minulý týden v Itálii zavalila mohutná lavina, několik hodin před neštěstím psal o pomoc. Poslal e-mail hned po prvním z několika zemětřesení, která lavinu spustila, napsal list Corriere della Sera. V hotelu po pádu laviny zahynulo nejméně šest lidí. Záchranné práce ale pokračují, protože 23 lidí se stále pohřešuje. Během pondělí záchranáři z trosek vyprostili i tři živá štěňata.
Záchranáři se snaží dostat do zasypaného hotelu Rigopiano ve Farindole ve střední Itálii
Záchranáři se snaží dostat do zasypaného hotelu Rigopiano ve Farindole ve střední Itálii | Foto: Reuters

Řím – Ředitel hotelu Rigopiano, který minulý týden ve střední Itálii zavalila mohutná lavina, několik hodin před neštěstím naléhavě žádal úřady o pomoc. Učinil tak po prvním z několika zemětřesení, která střední Itálii ten den postihla, informoval list Corriere della Sera.

"Klienti hotelu mají po zemětřesení strach. Telefony nefungují. Jsme odříznuti od světa, silnice jsou zablokované. Generátory na výrobu elektřiny vydrží jen do zítra," napsal ředitel hotelu Rigopiano Bruno di Tommaso v e-mailu, který poslal prefektovi provincie Pescara, oblastní policii a starostovi města Farindola.

V hotelu na úpatí pohoří Gran Sasso v regionu Abruzzo po pádu laviny zahynulo nejméně šest lidí. Záchranné práce pokračují, protože 23 lidí se stále pohřešuje. Zachránit se zatím podařilo 11 lidí.

I v pondělí pokračují záchranáři stále ještě v ručním odklízením sněhu. Těžkou techniku zatím podle nich nelze použít, protože v troskách se vytvořily vzduchové kapsy, kde ještě může být někdo živý.

Šance na přežití se ale v chladném prostředí rychle snižuje. Zatím poslední přeživší se podařilo zachránit v sobotu.

V pondělí pak z trosek vytáhli tři živá štěňata. Podle agentury ANSA jsou místní rasy abruzzský pastevecký pes a jejich stav je podle veterinářů dobrý. Jejich rodiče, kteří jsou maskoty hotelu, lavině utekli.

První otřesy o síle zhruba 5,3 stupně zasáhly střední Itálii 18. ledna asi v 10:25 místního času. Necelou hodinu poté následovalo silnější zemětřesení o intenzitě 5,7 stupně a pak ještě dva o něco slabší otřesy.

Lavina se na hotel Rigopiano zřítila kolem 16:30.

Se silným sněžením se Itálie potýká už od začátku roku. V pátek agentura ANSA informovala, že jen ve středovýchodní Itálii je kvůli sněhu odříznuto od světa téměř 40 měst a vesnic.

Video: Vigilfuoco.tv
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy